Що таке PIT в Польщі? 🇺🇦 >>

Jesteś obywatelem Ukrainy, ale przebywasz aktualnie na terytorium Polski i podejmujesz legalny zarobek na terenie tego kraju? Jeżeli tak, to dzisiejszy krótki wpis jest dla Ciebie. W dalszej części artykułu dowiesz się najważniejszych informacji dotyczących PIT, czyli najpopularniejszego podatku w Polsce. Dowiedz się, czym dokładnie jest ta forma daniny, kto podlega pod obowiązek rozliczania PIT, do kiedy i w jaki sposób można złożyć zeznanie podatkowe, by oszczędzić sobie ewentualnych problemów z polskim urzędem skarbowym. Zapraszamy!

Co to jest PIT?

PIT to skrót od angielskiego wyrażenia Personal Income Tax oznaczającego podatek dochodowy. Ta forma daniny dotyczy osób fizycznych osiągających dochody, przez co zaliczana jest do tzw. podatków bezpośrednich. PIT w Polsce obejmuje przychody z różnych źródeł:

 • z tytułu pracy (umowa o pracę, o dzieło, zlecenie),
 • działalności gospodarczej,
 • wolnego zawodu,
 • emerytur,
 • rent,
 • zasiłków,
 • działalności literackiej, artystycznej, naukowej, publicystycznej, oświatowej.

Kto musi rozliczyć podatek dochodowy? Jak to wygląda w przypadku obywateli Ukrainy?

Pod obowiązek podatku dochodowego od osób fizycznych w Polsce podlegają wszystkie osoby, które ukończyły 18. rok życia i osiągają w sposób legalny dochody na terenie tego kraju. Sam PIT pobierany jest od polskich rezydentów podatkowych (od całości przychodów) – pamiętaj, że jako obywatel Ukrainy również możesz posiąść status rezydenta w tym kraju. W jaki sposób?

To, czy jesteś rezydentem, czy nie, zależy od długości Twojego pobytu w Polsce. Jeżeli jest on dłuższy niż 183 dni w ciągu roku, uzyskujesz prawo do tego tytułu. To, czy jesteś rezydentem, uzależnione jest również od tego, czy posiadasz na terenie Rzeczypospolitej Polskiej tzw. centrum interesów życiowych, do których zaliczyć można np. własne mieszkanie w Polsce, rodzinę etc.

Sprawdź także:  Jak uzyskać zwrot podatku w Polsce?

Uwaga: nierezydenci również mają obowiązek płacenia podatku PIT w Polsce – w ich wypadku danina jednak pobierana jest tylko od przychodów osiągniętych na terytorium RP.

Jak rozliczyć podatek dochodowy PIT jako Ukrainiec mieszkający w Polsce?

Przejdźmy do sedna artykułu, czyli w jaki sposób można rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym, będąc cudzoziemcem?

Samo rozliczenie opiera się na złożeniu rocznej deklaracji podatkowej PIT (skrót ten odnosi się również do formularza rozliczeniowego, o czym warto pamiętać). Na podstawie tego dokumentu uiszcza się daninę bądź stara się o zwrot podatku (nadpłata należna jest wtedy, gdy wysokość odprowadzonych zaliczek jest wyższa, niż wartość zobowiązania podatkowego).

Chcąc rozliczyć się z PIT w Polsce, należy sięgnąć po właściwy formularz, na którym powinno umieścić się wszystkie przychody, poniesione koszty, dochody, odliczenia, a także kwotę wolną od podatku.

Dla osób pochodzących z Ukrainy istnieją dwie możliwości rozliczenia PIT w Polsce: za pomocą formularza PIT-37 lub PIT-36. Który z nich wybrać?

Obywatel Ukrainy a PIT-37 i PIT-36

To, po który formularz sięgnąć, uzależnione jest od rodzaju osiąganych dochodów. Jeżeli przyjechałeś do Polski w celach zarobkowych i posiadasz status polskiego rezydenta podatkowego, na koniec roku powinieneś otrzymać od pracodawcy PIT-11 – informację o dochodach i odprowadzanych składach na poczet podatku PIT. Na podstawie tego druku należy przygotować wspomnianą deklarację: PIT-37 lub PIT-36.

 • Jeżeli posiadasz ukraińskie obywatelstwo, pracujesz w Polsce na podstawie legalnej umowy i otrzymałeś na koniec roku podatkowego PIT-11 (do końca lutego następnego roku), powinieneś rozliczyć się z podatku na deklaracji PIT-37.
 • Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, pracujesz w Polsce na podstawie legalnej umowy ORAZ osiągasz dochody ze swojej działalności gospodarczej, odpowiednim drukiem rozliczeniowym dla Ciebie jest PIT-36.

Ile wynosi podatek dochodowy PIT w Polsce?

To, w jakiej wysokości zapłacisz podatek w Polsce, uzależnione jest od osiąganych przez Ciebie dochodów. W polskim systemie podatkowym istnieją bowiem dwa progi podatkowe:

 • I próg podatkowy, w którym limit dochodu wynosi 120 000 zł, a stawka podatkowa równa jest 12%,
 • II próg podatkowy, który wynosi 32% i dotyczy dochodów przekraczających 120 000 zł (naliczany jest jedynie do nadwyżki, do 120 000 zł podatek wciąż wynosi 12%).
Sprawdź także:  500+ i pomoc społeczna dla dzieci, czyli świadczenia na dziecko w Polsce 2022 dla Ukraińców

Rozliczenie dla obywateli Ukrainy: do kiedy należy rozliczyć się z PIT?

Standardowym terminem do rozliczenia podatku PIT jest ostatni dzień kwietnia roku następującego po roku, w którym osiągane były dochody z tytułu pracy. Chcąc jednak rozliczyć się za rok 2022, deklarację (PIT-37 lub PIT-36) należy dostarczyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku (30 kwietnia oraz 1 maja są dniami wolnymi od pracy).

PitBot przyjazny obywatelom Ukrainy, czyli szybkie, proste i wygodne rozliczenie PIT online

Doskonale zdajemy sobie sprawę z tego, że sprawy podatkowe nigdy nie należą do przyjemnych tematów. Nie inaczej jest w przypadku przygotowywania deklaracji i wysyłania jej do właściwego urzędu skarbowego – tym bardziej, jeśli znajdujemy się za granicą. Dlatego też stworzyliśmy bardzo prostą w obsłudze aplikację do rozliczania PIT online – PitBota, z której może skorzystać już dziś każdy obywatel Ukrainy, który podlega pod obowiązek podatkowy w Polsce. Zachęcamy do przetestowania programu, w którym możesz liczyć na pełne wsparcie o każdej porze – nie przejmuj się nieznajomością przepisów, nasz algorytm w prawidłowy sposób pomoże wypełnić Ci zeznanie w parę minut.

5/5 - (1)