Początek 2022 roku przyniósł nam wiele zmian – głównie za sprawą Polskiego Ładu. Jedną z nowości jest ulga podatkowa dla klasy średniej przysługująca podatnikom, którzy przekraczają pewien pułap dochodu. Wokół tematu tego odliczenia niemal od początku pojawiają się głosy niepewności, czy aby na pewno warto z niej korzystać. Jak to jednak wygląda w praktyce? Co to jest ulga dla klasy średniej? Komu przysługuje? Ile wynosi? Czy warto z niej skorzystać? Czy zostanie zlikwidowana? Pytań jest wiele, dlatego też powstał dzisiejszy artykuł, w którym omawiamy najważniejsze kwestie dotyczące nowego odliczenia. Zapoznaj się z publikacją i dowiedz się, na czym polega ulga dla klasy średniej – zachęcamy do lektury!

Ulga dla klasy średniej – co to jest?

Co to jest ulga dla klasy średniej? Najprościej mówiąc, jest to rozwiązanie mające na celu chronić niektórych podatników przed skutkami zmian, które weszły w życie 1 stycznia 2022 roku. Odliczenie to – przynajmniej w praktyce – jest odpowiedzią i wyrównaniem strat powstałych w wyniku utraty możliwości odliczenia przez polskich podatników składek na ubezpieczenie zdrowotne, co od nowego roku skutkuje niestety zapłatą wyższego podatku. Na czym polega ulga dla klasy średniej?

Ulga dla klasy średniej – na czym polega?

Zanim przejdziemy do tego, ile wynosi ulga dla klasy średniej, omówimy to, na czym konkretnie polega ta preferencja podatkowa.

Otóż w przypadku tej preferencji mamy do czynienia z odliczeniem od dochodu pewnej kwoty, która ustalana jest indywidualnie dla każdego podatnika uprawnionego do skorzystania z ulgi w zależności od osiąganych przez niego dochodów. Do rozliczenia brane pod uwagę są kwoty brutto – bez wspomnianego wcześniej pomniejszania przychodu o odprowadzane składki na ubezpieczenie zdrowotne, a także koszty pracownicze. 

Ulga klasy średniej przewidziana jest dla podatników osiągających w ciągu roku przychody z przedziału 68 412 zł – 133 692 zł, czyli w przeliczeniu na miesięczne wynagrodzenie: od 5 700 zł do 11 140 zł. Do przedstawionych przedziałów wlicza się także 50% kosztów utrzymania przychodów. W przypadku, gdy podatnik przekroczy przedział, a więc będzie zarabiać więcej, aniżeli 133 692 zł rocznie, będzie zobowiązany do zapłaty wyższego podatku w czasie rocznego rozliczania się z Urzędem Skarbowym.

Ulga podatkowa dla klasy średniej – to warto wiedzieć

Mówiąc o uldze dla klasy średniej w Nowym Ładzie, warto mieć świadomość, że jest ona odliczana co miesiąc. W praktyce oznacza to tyle że jeśli pod koniec roku pracownik osiągnął zbyt małe lub za wysokie przychody, będzie zobowiązany do ponownego przeliczenia ulgi otrzymanej w danym roku podatkowym. Możliwość skorzystania z tej preferencji sprawdzana jest zarówno miesięcznie, jak i rocznie.

Nowy Ład – ulga dla klasy średniej. Dla kogo?

Kogo dotyczy nowa ulga dla klasy średniej? Warto mieć świadomość, że niestety nie obejmuje ona każdego podatnika, który osiąga przychody z wyżej opisanych przedziałów. Według ustawodawcy prawo do skorzystania z odliczenia mają:

  • osoby, które zatrudnione są na podstawie stosunku służbowego, stosunku pracy, pracy nakładczej bądź spółdzielczego stosunku pracy,
  • przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą rozliczaną na zasadach ogólnych, czyli za pomogą skali podatkowej.
Sprawdź także:  Polski Ład a ulga dla pracujących seniorów, czyli o PIT-0 słów kilka

Co więcej, artyści oraz twórcy stosujący 50% autorskich kosztów uzyskania przychodu również mogą skorzystać z ulgi klasy średniej w Nowym Ładzie, choć pierwotnie preferencja ta nie była dla nich przewidziana.

Ulga dla klasy średniej – Nowy Ład. Kto więc nie skorzysta?

Zgodnie z powyższym – ulga klasy średniej jest przeznaczona tylko na określonej grupy podatników. Z tej preferencji podatkowej nie mogą skorzystać osoby, które zatrudnione są na podstawie umów cywilnoprawnych, do których zaliczyć możemy umowę zlecenie czy też umowę o dzieło, a także podatnicy rozliczający się z podatku za pomocą stawki liniowej.

Polski Ład – ulga dla klasy średniej, czyli preferencja wzbudzająca wątpliwości

Omawiając typy umów, warto wspomnieć o tym, że niemal od początku istnienia ulga klasy średniej w Nowym Ładzie wzbudza wiele wątpliwości, co jest spowodowane nieścisłością w przepisach. Pojawiają się one głównie w przypadku rozróżniania typów umów, a w szczególności wtedy, gdy podatnik wykonuje obowiązki służbowe na podstawie dwóch różnych umów np. umowy o pracę i zlecenie. Co więcej, wątpliwości budzi także sytuacja, w której pracownik jest zatrudniony u kilku pracodawców. Dla takich przypadków przepisy są niejednoznaczne, co wprowadza zamieszanie i niepewność, czy można skorzystać z opisywanej ulgi dla klasy średniej.

Ulga dla klasy średniej dla przedsiębiorców pracujących również na etacie

Co z ulgą dla klasy średniej w przypadku gdy podatnik jednocześnie prowadzi firmę i jest zatrudniony na etacie, lub też ma kilka źródeł przychodów? Jeżeli łączny przychód znajduje się w przedziale 68 412 zł a 133 692,01 zł, taka osoba może skorzystać z ulgi w rocznej deklaracji. W takim przypadku podatnik wykazuje łączną wartość przychodów ze wszystkich źródeł.

Ulga dla klasy średniej – ile wynosi? To trzeba wyliczyć

To, ile wynosi ulga dla klasy średniej, zależne jest od osiąganych przez podatnika przychodów. Do jej wyliczenia niezbędne jest skorzystanie z jednego z dwóch niżej opisanych wzorów.

Wzór 1 (dla przychodu wynoszącego co najmniej 5 701 zł i nieprzekraczającego 8 549 zł):

[(przychód x 6,68%) – 380,50 zł] / 0,17

Wzór 2 (dla przychodu od 8549 zł do 11 141 zł):

[przychód x (-7,35%) + 819,08 zł / 0,17

Ulga dla klasy średniej – przykład

Chcąc wiedzieć, ile wynosi ulga dla klasy średniej, warto przyjrzeć się konkretnym przykładom.

Przykład 1.

Pan Jan zarabia 6000 zł brutto miesięcznie. Do wyliczenia kwoty ulgi dla klasy średniej będzie musiał zastosować pierwszy wzór, a więc: przychód x 6,68% – 380,50 zł / 0,17. Przy takich przychodach ulga wyniesie 119,41 zł (wyliczenie zgodne ze wzorem), co oznacza, że o taką kwotę pomniejszy swój dochód, a więc zapłaci mniejszy podatek.

Przykład 2

Pani Anna zarabia 10 000 zł brutto miesięcznie. Do wyliczenia kwoty ulgi będzie musiała skorzystać z drugiego wzoru, czyli przychód x (-7,35%) + 819,08 zł) / 0,17. Z wyliczeń wynika, że kwota ulgi wyniesie 494,58 zł. Co ważne – Pani Anna tę kwotę będzie musiała odliczyć od dochodu, gdzie dochód jest przychodem po odliczeniu kosztów jego uzyskania, a także składek na ubezpieczenie zdrowotne.

Polski Ład – ulga dla klasy średniej. Co w przypadku przekroczenia limitu?

Jak wspomnieliśmy wyżej – nowa ulga dla klasy średniej niemal od początku wywołała spore poruszenie wśród podatników, którzy ciągle zadają sobie pytania dotyczące zasad jej rozliczania. W tym miejscu warto zauważyć istotny fakt – ulga naliczana jest automatycznie, co oznacza tylko tyle, że jeżeli pracownik nie złoży wniosku o rezygnację z tej preferencji, pracodawca będzie ją naliczał zawsze – pod warunkiem oczywiście, że zarobek mieści się w ustanowionym limicie przychodów. 

Sprawdź także:  Ulga dla rodzin wielodzietnych: komu przysługuje ulga 4+?

Może zdarzyć się jednak, że sprawa nieco się skomplikuje. Dobrym przykładem jest np. świąteczna premia na koniec roku, przez co pracownik utraci możliwość skorzystania z ulgi dla klasy średniej. Co więcej, w takiej sytuacji osoba zatrudniona będzie zmuszona do oddania niedopłaconego podatku w zeznaniu rocznym. Co więc zrobić, gdy przekroczymy limit dochodów?

W takim wypadku najbezpieczniejszym rozwiązaniem jest złożenie wniosku o zrezygnowanie z ulgi dla klasy średniej. Pracownicy mogą zostać zmuszeni do tego w momencie otrzymywania nieregularnych wypłat bądź otrzymywania wysokich premii. Na taki krok warto zdecydować się również w czasie zmiany miejsca zatrudnienia, w momencie, w którym nie wiemy dokładnie, jaką pensję otrzymamy od nowego pracodawcy.

Ulga klasy średniej a złożenie wniosku o rezygnację

Zgodnie z tym co zostało przedstawione powyżej – pracownik może w dowolnym momencie zrezygnować z naliczania przez pracodawcę ulgi dla klasy średniej. Na ten moment nie ma żadnego formalnego pisma rezygnacyjnego – warto jednak pamiętać, że wniosek musi zostać złożony na piśmie. W przypadku dostarczenia druku przez pracownika pracodawca zobowiązany jest do niepomniejszania dochodu najpóźniej od miesiąca, który następuje po miesiącu, w którym został złożony wniosek

Ulga dla klasy średniej – wspólne rozliczenie

“Ulga dla klasy średniej a wspólne rozliczenie” – to kolejna kwestia, która rodzi wiele pytań wśród podatników. Jak to wygląda w praktyce? 

Warto wiedzieć, że małżonkowie chcący wspólnie rozliczyć PIT, mogą skorzystać z tego odliczenia. Co ważne, przychody każdego partnera muszą być obliczone osobno, przez co rozliczenie nie zawsze jest korzystne. Jeżeli jednak jeden z małżonków posiada zbyt wysokie przychody, ulga może nie zostać przyznana.

Małżonkowie mają prawo do odliczania ulgi podatkowej dla klasy średniej od połowy sumy ich łącznych przychodów uzyskiwanych w ciągu roku podatkowego.

Likwidacja ulgi dla klasy średniej, czyli zmiany od lipca 2022 roku

Z racji za zamieszanie związane z Nowym Ładem, w tym również z ulgą dla klasy średniej, polski rząd planuje wprowadzić kolejne zmiany podatkowe. Według projektu przepisów możemy spodziewać się likwidacji tejże ulgi. Nowe zasady mają wejść w życie w lipcu 2022 roku – wtedy też podatek dochodowy ma zostać obniżony z 17% na 12%.

Ulga dla klasy średniej – podsumowanie

Ulga dla klasy średniej przeznaczona jest dla podatników spełniający ściśle określone warunki, do których zaliczyć trzeba wysokość dochodów z przedziału 68 412 zł – 133 692 zł, a także rodzaj umowy. Preferencja ta obowiązuje od początku 2022 roku i jest naliczana automatycznie, choć w każdym momencie można z niej skorzystać – zwłaszcza wtedy, gdy przewidujemy dopłatę podatku. Warto bowiem pamiętać, że przekroczenie limitu nawet o 1 zł spowoduje utratę możliwości skorzystania z ulgi dla klasy średniej, co jest równoznaczne z dopłatą podatkową w rocznym zeznaniu podatkowym. Ulga prawdopodobnie długi nie zagości w naszym systemie podatkowym – od lipca 2022 ma ona bowiem zostać wyeliminowana, choć do tego czasu może jeszcze się dużo zmienić.

Chcesz być na bieżąco ze sprawami podatkowymi? W takim razie zachęcamy Cię do zostania dłużej na naszej stronie. Nasz zespół prowadzi bloga podatkowego, na którym omawiamy różnego rodzaju tematu z szeroko pojętego świata podatków. A jeżeli planujesz rozliczenie z Urzędem Skarbowym, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, skorzystaj z naszej nowoczesnej aplikacji do PIT online – PitBot. Jest to proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu przygotujesz deklarację w kilkanaście minut bez wychodzenia z domu. Przekonaj się już dziś – serdecznie zapraszamy!

5/5 - (1)