Podatek PIT to zobowiązanie, które musi spełniać każda osoba, która osiąga przychody podlegające opodatkowaniu. Sporządzanie deklaracji nie jest szczególnie skomplikowane, jednak musisz bezwzględnie pamiętać o złożeniu zeznania w terminie. Brak uczynienia zadość swoim obowiązkom w tym zakresie może skutkować przykrymi sankcjami. Jaki jest termin składania PIT? Do kiedy PIT dla pracownika? Na te oraz inne pytania odpowiadamy w dalszej części wpisu – zapraszamy do lektury.

PIT – co to za podatek?

Zanim przejdziemy do tego, do kiedy można rozliczyć PIT, pomówmy chwilę o tym, czym on tak naprawdę jest. 

PIT to podatek dochodowy od osób fizycznych. Rozliczać go musi każdy, kto osiąga przychód. Tą nazwą określane jest również potocznie samo zeznanie podatkowe jako formularz, którego wzór jest określany przez Ministerstwo Finansów.

Złożenie deklaracji jest możliwe zarówno elektronicznie, jak i w tradycyjnej formie (adresatem przesyłki jest właściwy urząd skarbowy – w grę wchodzi zarówno wysyłka, jak i osobiste odwiedziny w urzędzie). W pierwszym przypadku rozliczyć możesz się z każdego miejsca na ziemi, o dowolnie wybranej, wygodnej dla Ciebie porze. Nie musisz martwić się o stanie w kolejkach oraz konieczność pozyskania odpowiedniego druku. Formularz PIT zostanie zazwyczaj zapisany na Twoim koncie i w kolejnych latach będziesz mieć dostęp do kompletu zeznań.

PIT przez Internet to wygoda oraz bezpieczeństwo. Rozliczenia roczne nie muszą kojarzyć Ci się z problemami. Usługi takie jak Twój e-PIT pomogą uzupełnić deklarację bez zagłębiania się w urzędowe objaśnienia. W tym konkretnym przypadku możesz liczyć na wcześniejszy zwrot podatku (w maksimum 45 dni), jeśli odpowiednio wcześnie złożysz deklarację za 2021 rok.

Wybierając rozliczenie internetowe, Twoje dane są chronione, a cały proces przebiega zdecydowanie szybciej. Po dostarczeniu deklaracji podatkowej do urzędu otrzymasz zwrotne potwierdzenie odbioru. Decydując się na ten sposób, łatwiej skorzystasz również z ulg i odliczeń.

Najpopularniejsze zeznania podatkowe w 2022 roku – jak wybrać odpowiedni rodzaj składanych PIT-ów?

Nie wiesz, jaki druk PIT wybrać? Być może wybierzesz odpowiedni dla siebie spośród wskazanych poniżej.

PIT-37 składają osoby, które osiągają przychód za pośrednictwem płatników, czyli są zatrudnione na podstawie umowy o pracę bądź ewentualnie umowy cywilnoprawnej. Formularz daje możliwość rozliczenia wraz z małżonkiem. To bardzo korzystne finansowo rozwiązanie, ponieważ umożliwia ustalenie podatku dochodowego w wysokości podwójnego podatku od połowy dochodów obu małżonków.

Osoby prowadzące działalność gospodarczą wybiorą PIT-36, jeśli rozliczają się według skali podatkowej oraz PIT-36L w sytuacji, gdy zdecydowali się na uiszczanie podatku liniowego.

Coraz popularniejszą formą rozliczenia staje się również ryczałt od przychodów ewidencjonowanych. Wybierają ją zarówno przedsiębiorcy prowadzący działalność gospodarczą, w tym np. w formie spółki cywilnej, jak i osoby osiągające przychód np. z umowy najmu lokalu.

Często wykorzystywane, choć nieco mniej popularne, są druki PIT-38 i PIT-29. Pierwszy dotyczy tych podatników, którzy w danym roku zbyli papiery wartościowe, osiągając przychód. Drugi jest zarezerwowany dla transakcji związanych z obrotem nieruchomościami.

Sprawdź także:  Ulga na fotowoltaikę – co warto o niej wiedzieć w roku 2023?

Do kiedy rozliczenie PIT 2022/2023? Termin składania PIT

Rozliczenie PIT – do kiedy? Najważniejszą informacją jest to, że musi zostać przeprowadzone w terminie. Nie odkładaj formalności podatkowych na ostatnią chwilę. To właśnie pod koniec ustalonego terminu najwięcej osób fizycznych przypomina sobie, że urząd cały czas czeka na ich rozliczenie. Dla dochowania formalności konieczna jest wysyłka zeznania przed upływem ostatniego dnia okresu.

W 2022 roku musisz złożyć zeznanie za rok poprzedni, czyli za 2021. Warto z wyprzedzeniem zaplanować sobie czas na wypełnienie deklaracji. Na jaki termin rozliczenia PIT trzeba się przygotować w 2022 roku?

PIT 2021 należy złożyć do 2 maja 2023 roku w przypadku PIT-36, PIT-37, PIT-36L, PIT-38, PIT-39 i PIT-40A. Jeśli rozliczasz się z wykorzystaniem PIT-u-28, ostateczny termin na złożenie deklaracji to 28 lutego 2023 roku.

Uzupełniasz mniej popularne formularze PIT i zastanawiasz się, jak szybko i sprawnie rozliczyć się z fiskusem? Jaki jest termin składania PIT o innym numerze? W tym przypadku również zazwyczaj trwa do maja (mówiąc oczywiście o 2023 roku). Aby oszczędzić sobie nerwów, warto jednak rozważyć terminy wcześniejsze.

Do kiedy PIT od pracodawcy? Terminy 2022/2023

Maksymalny czas w zakresie PIT-u za 2022 r. obowiązuje również pracodawcę. Przedsiębiorca związany z osobą fizyczną umową o pracę jest zobowiązany do dnia 28 lutego 2023 roku przekazać jej rozliczenie roczne.

W najbardziej popularnej w Polsce sytuacji pracodawca wystawi pracownikowi PIT-11. Na tej podstawie pracownik wypełnia PIT-37 i składa go w terminie do właściwego dla siebie urzędu skarbowego.

O ile maksymalny termin daje pracodawcy sporo czasu na dopełnienie formalności, to nie warto zazwyczaj czekać na ostatnią chwilę. Duża ilość pracowników składających roczne zeznanie podatkowe może wywołać w przedsiębiorstwie problemy organizacyjne i realnie oddziaływać na jego funkcjonowanie, co jest bardzo niepożądane.

Pliki zawierające zeznanie pracodawca jest zobowiązany przekazać do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Zeznania w tradycyjnej formie będą podlegały zwrotowi. W przypadku większości formularzy termin na dokonanie tej czynności upływa 31 stycznia 2023 roku. Z jego przedłużeniem mamy do czynienia jedynie w odniesieniu do informacji IFT, gdzie ostateczna data na złożenie formularza to 28 lutego 2023 roku.

Rozliczenie PIT-u – do kiedy? Karta podatkowa i podatek od przychodów osób duchownych w 2023 roku 

Jeśli zdecydowałeś się na rozliczenie z wykorzystaniem karty podatkowej, konieczne jest wypełnienie PIT-u 16A. Zobowiązanie powstaje po upływie roku podatkowego. Pamiętaj, że obowiązek złożenia deklaracji dotyczy terminu do dnia 31 stycznia 2023 roku. W tym przypadku działania musisz więc podjąć zdecydowanie wcześniej niż do maja 2023.

Zastanawiasz się, jaki termin rozliczenia PIT mają osoby duchowne? Również w ich przypadku funkcjonują jasne zasady, których naruszenie naraża na odpowiedzialność. Przychody duchownych są związane przede wszystkim z pełnionymi funkcjami. Oprócz tych w granicach parafii (np. wikariusz), księża mogą również zarabiać jako nauczyciele. Wszystkie ich przychody są opodatkowane ryczałtem.

Duchowni muszą rozliczyć PIT do 31 stycznia 2023 roku. Odpowiednim drukiem będzie PIT-19A. Właściwym urzędem skarbowym jest ten zlokalizowany w miejscu, gdzie wykonywana jest posługa. W formularzu osoby duchowne wskazują, ile zarobiły i na tej podstawie ustalany jest należny podatek od osiągniętych przychodów.

Do kiedy PIT-5?

Ustalenie ostatecznej wartości podatku dochodowego za dany rok następuje na podstawie zeznania rocznego. W trakcie roku konieczne jest jednak wyliczenie i opłacanie zaliczek na podatek dochodowy. Częstotliwość zapłaty może być miesięczna bądź kwartalna. Jeśli okaże się, że zaliczka wynosi 0 złotych, to obowiązek podatkowy nie powstaje.

Sprawdź także:  Odliczenie Internetu od podatku – ulga na Internet 2023

Jeszcze kilkanaście lat temu w obrocie funkcjonował PIT-5, który był składany w związku z uiszczaniem zaliczek. Od 2007 roku obowiązek ten został zniesiony, a od 2020 roku przedsiębiorcy odprowadzają zaliczki na indywidualny mikrorachunek.

Stawka PIT – na jakie obciążenie podatkowe trzeba się przygotować?

Zastanawiasz się, ile wyniesie Cię podatek PIT za 2023 rok? Dokładne obliczenia pozwolą ustalić, czy możesz liczyć na zwrot i w jakiej wysokości.

Większa część podstawy opodatkowania osób, które należą do polskiej klasy średniej (kwota do 85 528 złotych), jest objęta stawką podatku 12% – wcześniej było to 17%, ale w lipcu 2022 nastapiła obniżka podatku. Po przekroczeniu progu podatkowego stawka wzrasta do 32%.

Prowadzisz działalność gospodarczą? Masz więcej możliwości. Jedną z nich jest podatek liniowy ze stawką 19%. Podatnik mający większą swobodę wyboru w zakresie rozliczeń może świadomie dopasować przepisy do swojej indywidualnej sytuacji i oszczędzić na podatkach.

Złożenie deklaracji PIT po terminie – konsekwencje

O terminach na złożenie PIT-u 2023 warto przypominać. Mimo to co roku tysiące płatników zapomina o swoim zobowiązaniu i nie składa deklaracji w terminie. Powszechnym problemem są również osoby, które mimo dotrzymania terminu na dostarczenie do urzędu skarbowego odpowiedniego formularza zapominają uiścić należną kwotę podatku. Co wtedy?

Przepisy prawa stanowią, że takie osoby podlegają odpowiedzialności karnej skarbowej. Wiele osób szybko dostrzega jednak swoje zaniedbania i chce uniknąć kary.

W tym celu należy podjąć zdecydowane kroki. Niezwłocznie po zauważeniu opóźnienia trzeba na piśmie (bądź ewentualnie ustnie do protokołu) poinformować organ o swoich zaniechaniach, wskazując jego okoliczności. Na tej podstawie powstaje zobowiązanie do zapłaty odpowiedniej kwoty podatku wraz z odsetkami. Wybierając ten sposób, możliwe jest jednak uniknięcie dalej idących kar – najczęściej grzywny.

Usługa Twój e-PIT umożliwia z kolei złożenie zeznania PIT-37 i PIT-38 bez podejmowania indywidualnych działań. Jeśli podatnik przed upływem terminu nie zmodyfikuje formularza, zostanie on zaakceptowany w takiej wersji. Samodzielna edycja jest jednak zalecana, ponieważ pozwala skorzystać z ulg i odliczeń.

PIT za 2022 a zwrot podatku

Im wcześniej złożysz PIT za 2022, tym na szybszy zwrot podatku możesz liczyć. O ile wskazanie dokładnej daty, w której pieniądze z nadpłaconego podatku znajdą się na Twoim koncie, nie jest możliwe, to deklaracje PIT są weryfikowane przez urząd skarbowy zazwyczaj według kolejności wpływu. Ostateczny termin zależy od lokalizacji instytucji.

Wybierając rozliczenie internetowe zamiast tradycyjnego, możesz zapewnić sobie pieniądze na koncie szybciej nawet o ponad półtora miesiąca. Papierowe zeznanie sprawia, że czas na dokonanie zwrotu dla urzędu to nawet 3 miesiące.

Pit za 2020 r. pierwotnie miał być złożony do końca kwietnia 2021 roku. W nowym roku będziesz miał czas do maja. Termin złożenia zeznania może się wydawać odległy, jednak czas minie szybciej, niż Ci się wydaje. Z tego powodu warto pomyśleć o złożeniu rocznego PIT przed terminem, tak aby oszczędzić sobie stresu i widma kar na wiosnę. Dłuższy czas na rozliczenie da Ci również pole do poszukiwania korzystnych ulg podatkowych, które przyniosą namacalne korzyści.

 

5/5 - (1)