Dla wielu osób prowadzenie własnego biznesu jest spełnieniem marzeń. Otwarcie firmy rodzi jednak masę obowiązków, przez co przynajmniej część zainteresowanych rezygnuje z tego pomysłu, zanim jeszcze wcieli go w życie. Na szczęście w Polsce istnieje pojęcie działalności nierejestrowanej, o której można powiedzieć, że jest “firmą na próbę” – tego rodzaju przedsiębiorstwa nie trzeba bowiem zgłaszać, by móc legalnie z niego zarabiać. Warto jednak pamiętać, że takie rozwiązanie niesie ze sobą pewne ograniczenia, czego najważniejszym z nich jest limit przychodów, którego nie można przekroczyć. Ile wynosi w 2023 roku? Co się dzieje, gdy przychody z działalności nierejestrowanej są wyższe?

Nierejestrowana działalność gospodarcza w skrócie

Działalność nierejestrowana to taka, której nie rejestruje się w CEIDG, czyli Centralnej Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej bądź też w KRS (Krajowym Rejestrze Sądowym). Z takiego rozwiązania korzystają osoby, które chcą dorobić do domowego budżetu, ale nie są pewne, czy prowadzenie firmy jest dla nich odpowiednie. Stąd też traktują to jako opcję próbną – z racji tego, że taka działalność nie jest pełnoprawnym przedsiębiorstwem, nie wiąże się ona m.in. z płaceniem składek ZUS, które uiszczają przedsiębiorcy.

Można więc powiedzieć, że nierejestrowana działalność wykonywana w Polsce jest dobrym sposobem na dodatkowy zarobek bez ponoszenia jakiegokolwiek ryzyka związanego ze stałymi kosztami jak wspomniane składki ZUS, których wysokość po dwóch latach może dochodzić do nawet 2000 zł miesięcznie.

Mówiąc o rozpoczęciu działalności nierejestrowanej, warto wiedzieć, że nie każda osoba może rozpocząć jej prowadzenie. Z tej formy nie skorzystają ci, którzy:

  • prowadzili działalność gospodarczą w okresie ostatnich 60 miesięcy (5 lat),
  • są wspólnikami spółki cywilnej,
  • prowadzą działalność regulowaną np. usługi detektywistyczne.

Prowadzenie działalności nierejestrowanej okraszone limitem przychodów

Chcąc prowadzić działalność gospodarczą, której nie trzeba rejestrować, warto być świadomym, że takowe rozwiązanie ma swoje ograniczenia w postaci limitu przychodów. Fakt ten jednak nie powinien nikogo dziwić – w przeciwnym razie wiele biznesów prowadzonych byłoby właśnie w ten sposób w wiadomym celu – a mianowicie – dużej oszczędności.

Sprawdź także:  Podatek od zysków kapitałowych (podatek Belki) – czym jest i kiedy go płacimy?

Kwota przychodu z działalności nierejestrowanej – limit 2023

Przejdźmy jednak do sedna – jaki jest limit przychodu dla działalności nierejestrowanej w 2023 roku? Warto wiedzieć, że wzrósł on względem lat ubiegłych – jest on bowiem ściśle związany z kwotą minimalnego wynagrodzenia, która rok do roku jest coraz wyższa. Zgodnie z ustawą nierejestrowaną działalność wykonywaną przez osobę fizyczną można prowadzić do momentu, w którym przychody w żadnym miesiącu nie przekraczają 50% minimalnego wynagrodzenia – przypomnijmy, że od 1 stycznia do 30 czerwca 2023 roku kwota ta wynosi 3490 zł brutto – od 1 lipca do 31 grudnia 2023 z kolei będzie jeszcze wyższa – 3600 zł brutto.

Można więc łatwo policzyć, że limit działalności nierejestrowanej wynosi 1745 zł brutto (do 30 czerwca), a w drugiej połowie roku – 1800 zł dla każdego miesiąca. Warto mieć świadomość, że kwota przychodu nie jest kumulowana w trakcie roku, co w praktyce oznacza, że osoba chcąca prowadzić działalność bez rejestracji, nie może pozwolić sobie na przekroczenie limitu nawet w jednym miesiącu.

Prowadzenie działalności nierejestrowej a przekroczenie limitu – co w takim wypadku?

Nie bez powodu wspominamy o tym, że kwota przychodu należnego z tej działalności nie kumuluje się w ciągu roku. Pilnowanie tego, by nie przekraczać miesięcznego limitu, jest jednym z obowiązków osoby prowadzącej firmę bez rejestracji. Dlaczego? Dlatego, że w przypadku jego przekroczenia, taka działalność zostanie automatycznie uznana za pełnoprawną działalność gospodarczą.

Co to oznacza? Tyle że w takiej sytuacji w ciągu 7 dni należy zarejestrować ją w CEIDG. Nie warto bagatelizować tego obowiązku – w przeciwnym razie można liczyć się zaległościami ze strony ZUS w postaci niezapłaconych składek, które powinno się uiścić przez okres, w którym firma nie została zarejestrowana.

Przychód, a nie dochód!

Pozostając w kwestii limitu, należy pamiętać, że mowa tutaj o przychodzie miesięcznym, a nie dochodzie (przychód minus koszty). Co więcej, przychód podlegający ograniczeniu jest przychodem należnym. Mówiąc prościej, do limitu miesięcznego wliczają się wszystkie pieniądze, nawet te, które do Ciebie jeszcze nie dotarły.

Sprawdź także:  Ulga konsolidacyjna – nowe odliczenie, o którym warto wiedzieć

Obowiązki w nierejestrowej działalności – o tym należy pamiętać

Chcąc wykonywać dodatkową pracę na własny rachunek i przy tym – nie rejestrować się w CEIDG oraz KRS, należy pamiętać nie tylko o wspomnianym limicie dochodów, ale również o innych obowiązkach dotyczących sfery podatkowej i praw konsumentów. O czym mowa?

Rozpoczynając prowadzenie nierejestrowanej firmy, każda osoba musi:

  • prowadzić ewidencję sprzedaży w formie uproszczonej (najlepiej spisując kwoty przychodu uzyskanego w konkretnym dniu),
  • rozliczać się na koniec roku podatkowego z Urzędem Skarbowym na deklaracji PIT-36 za pomocą skali podatkowej z przychodów z działalności nierejestrowej,
  • wystawiać faktury bądź rachunki na prośbę kupujących; dzieje się to ze względu na to, że w świetle prawa cywilnego, osoba prowadząca nierejestrowaną działalność, jest “przedsiębiorcą”, przez co podlega pod obowiązki związane ze zwrotami, reklamacjami czy naprawą produktów.

Złożenie zeznania podatkowego – z PitBotem to łatwiejsze!

Niezależnie od tego, czy prowadzisz nierejestrowaną działalność, czy pełnoprawne przedsiębiorstwo – na koniec roku musisz rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym. Rozliczanie i podatki od lat powodują ból głowy ze względu na masę formalności z nimi związane. Na szczęście w dzisiejszych czasach technologia sprawia, że przygotowanie rocznego zeznania podatkowego może zająć maksymalnie kilkanaście minut.

Doskonałym tego przykładem jest aplikacja do rozliczania PIT online PitBot, czyli program, który powstał po to, by maksymalnie uprościć rozliczanie się z polskim urzędem skarbowym. Jest to podręczne narzędzie, z którego skorzystasz zarówno na smartfonie, jak i w wersji przeglądarkowej np. na laptopie czy komputerze. PitBot obsługuje najpopularniejsze typy formularzy, w tym wspomniany w artykule PIT-36 oraz PIT-37, PIT-11, a także wersję druku dla osób osiągających dochody zagraniczne – PIT-ZG.

Całość rozliczenia odbywa się w formie czatu z botem, który zadaje pytania i na podstawie podanych odpowiedzi pomaga w bezbłędnym wypełnieniu rocznej deklaracji podatkowej, która następnie gotowa jest do wysyłki. Jesteś zainteresowany? W takim razie wypróbuj już dziś PitBota i nie przejmuj się formalnościami! Dodatkową zachętą do rozliczania się z nami są kupony rabatowe do wybranych partnerów serwisu. Z PitBotem zyskujesz podwójnie. Zapraszamy do wypróbowania naszej aplikacji! W razie pytań zachęcamy do kontaktu z nami – z chęcią odpowiemy na każde pytanie.

5/5 - (1)