IFT-1R – як повернути кошти? 🇺🇦 >>

Obywatele Ukrainy, którzy przebywają i pracują w sposób legalny w Polsce nie dłużej niż przez 183 dni w ciągu roku, powinni otrzymać na koniec roku od swoich pracodawców formularz IFT-1R. Jest to dokument rozliczeniowy, który wystawiany jest dla cudzoziemców nieposiadających statusu polskiego rezydenta podatkowego. Jak wygląda jego rozliczenie w Polsce? Czy trzeba składać deklarację do urzędu skarbowego w Polsce po otrzymaniu tego dokumentu? Jak otrzymać zwrot podatku z IFT-1R?

IFT-1R dla obywateli Ukrainy bez statusu polskiego rezydenta

Formularz IFT-1R (podobnie jak IFT-1R) jest wydawany w momencie, w którym obywatel Ukrainy (lub cudzoziemiec z innego kraju) osiąga w Polsce dochody na podstawie legalnej umowy, ale nie jest rezydentem podatkowym w tym kraju. Co oznacza w praktyce posiadanie takowego statusu? Tyle że nie płaci się podatku w Polsce, czyli nie ma się wobec polskiego urzędu skarbowego żadnych zobowiązań.

Nierezydenci w Polsce to Ukraińcy i inni zagraniczni pracownicy, którzy przebywają i pracują na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej nie dłużej niż 183 w ciągu roku, a także nie posiadają na terenie RP centrum interesów życiowych w postaci rodziny czy własnego mieszkania.

Skąd wziąć IFT-1R?

Formularz IFT-1R wystawiany jest na koniec roku podatkowego przez polskiego pracodawcę. Nie musisz więc nic robić, by go otrzymać – chyba że przełożony spóźnia się z jego przesłaniem (ma czas do końca lutego następnego roku). W takim wypadku skontaktuj się z pracodawcą i wyjaśnij całą sytuację, aby oszczędzić sobie ewentualnych problemów przy rozliczeniu podatku (z ukraińskim urzędem skarbowym) – jak zostało wspomniane – otrzymując IFT-1R, nie ma się zobowiązań wobec polskiego fiskusa.

Jak rozliczyć IFT-1R na Ukrainie?

Mając druk IFT-1R, należy zwrócić się ku ukraińskiemu urzędowi skarbowemu. Jeżeli zostaniesz uznany za rezydenta podatkowego na Ukrainie, będziesz zobowiązany do zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych, który wynosi 18%, a także podatku wojskowego w wysokości 1,5% łącznych dochodów (w tym osiągniętych za granicą).

Jak odzyskać pieniądze z IFT-1R?

Jeśli chodzi o ewentualne zwroty podatku – jest to rzadkość (mówiąc o dochodach pochodzących z Polski). Na nadpłatę mogą liczyć rezydenci podatkowi, którzy jednak nie rozliczają się z ukraińskim fiskusem za sprawą IFT-1R, a z polskim urzędem skarbowym na podstawie otrzymanego od pracodawcy PIT-11 i właściwej deklaracji podatkowej (PIT-37 lub PIT-36).

Co ważne jednak: jeżeli nie zgadzasz się z tym, że otrzymałeś IFT-1R, możesz zawnioskować o otrzymanie wspomnianego druku PIT-11 – na jego podstawie będziesz mógł ubiegać się o częściowy zwrot podatku od polskiego urzędu skarbowego.

Jeśli potrzebujesz pomocy w rozliczeniach podatkowych, skorzystaj z naszej aplikacji do PIT online PitBot i nie przejmuj się formalnościami. Zapraszamy!

5/5 - (2)