Як дізнатися, коли буде повернення податку з Польщі? 🇺🇦 >>

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, który w legalny sposób osiągał dochody w Polsce, na koniec roku podatkowego czeka Cię przygotowanie rocznej deklaracji podatkowej. W wielu przypadkach okazuje się, że pracodawcy odprowadzali od wynagrodzenia zbyt wysokie zaliczki na poczet podatku dochodowego – w takiej sytuacji możesz liczyć na zwrot podatku. Ale kiedy to nastąpi? Po jakim czasie możesz liczyć na wypłatę należności?

Czy można sprawdzić, kiedy nastąpi wypłata podatku z Polski?

Nie – jeśli chodzi o konkretne terminy wypłat, to warto wiedzieć, że nie są one ściśle określone. Oznacza to tyle, że podczas złożenia deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego, nie poznamy dnia, w którym pieniądze trafią na nasze konto. Nie oznacza to jednak, że nie możemy oszacować, kiedy mniej więcej otrzymamy zwrot podatku od polskiego fiskusa – sytuacja ta tyczy się zarówno rodowitych Polaków, jak i obywateli Ukrainy i innych cudzoziemców.

Jak oszacować, kiedy dostanę zwrot podatku z Polski?

Najprostszym sposobem jest poznanie tego, ile czasu mają urzędnicy na zwrot środków dla podatników, którym należy się nadpłata. Jest to bowiem określone w przepisach, które mówią nam, że urząd skarbowy ma maksymalnie 90 dni na wypłatę pieniędzy od czasu złożenia deklaracji podatkowej. Jest to termin, którego fiskus sam w sobie nie może przedłużyć (choć może zostać zmodyfikowany np. za sprawą korekty PIT, czyli dosłania poprawionego zeznania rocznego).

Okres 3 miesięcy „zarezerwowany” jest jednak dla podatników, którzy złożyli deklarację w formie papierowej w placówce urzędu. Znacznie szybciej zwroty wypłacane są w przypadku formy elektronicznej – w przypadku e-deklaracji urzędy zwracają należności maksymalnie do 45 dni.

Sprawdź także:  PIT-37 dla Ukraińców 2022/2023 – wszystko, co musisz wiedzieć, jako obywatel Ukrainy

Najlepiej pokazać to na przykładach.

Przykład 1.

Pan Anton pracował u polskiego pracodawcy, który odprowadzał od comiesięcznego wynagrodzenia składki na podatek dochodowy. Na koniec roku podatkowego okazało się, że przekraczają one łączną kwotę zobowiązania podatkowego. W takiej sytuacji Pan Anton złożył deklarację w formie papierowej do właściwego urzędu skarbowego 1 marca 2022 roku. W takim przypadku zwrot nadpłaconych środków trafi w ręce Pana Antona najpóźniej 1 maja 2022 roku.

Przykład 2.

Pani Anastasia pracowała w polskiej firmie, która od jej comiesięcznego wynagrodzenia odprowadzała zbyt duże składki na poczet podatku dochodowego. Z racji tego na koniec roku podatkowego Pani Anastasia może ubiegać się o zwrot podatku na rocznej deklaracji podatkowej. Podatniczka zdecydowała się przesłać zeznanie 1 marca 2022 w formie elektronicznej. Z racji tego Pani Anastasia otrzyma zwrot podatku najpóźniej 15 kwietnia 2022 roku.

Kiedy zwrot podatku z Polski dla obywateli Ukrainy? Im wcześniej złożysz deklarację, tym szybciej otrzymasz pieniądze!

Jak widać na powyższych przykładach: wcześniejsze złożenie zeznania podatkowego skutkuje szybszą wypłatą należności. Podatnik, który zdecyduje się przesłać deklarację na początku marca, otrzyma zwrot najpóźniej na początku maja – osoba, która z kolei prześle dokumenty rozliczeniowe na początku kwietnia, będzie musiała poczekać na wypłatę najpóźniej do początku czerwca.

Potrzebujesz pomocy w rozliczeniu podatku jako obywatel Ukrainy? Nie wiesz, czy należy Ci się zwrot podatku z Polski? W takim razie skorzystaj z naszej aplikacji do rozliczania PIT przez Internet – PitBota. Program pomoże Ci przygotować i poprawnie wypełnić deklarację w kilka minut. Zobacz, jakie to proste już dziś!

5/5 - (2)