Як дізнатися, коли буде повернення податку з Польщі? 🇺🇦 >>

Jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy, który na co dzień podejmuje legalną pracę na terenie Polski, możesz być zobowiązany do złożenia rocznego zeznania podatkowego do właściwego urzędu skarbowego w tym kraju. Konieczność przygotowania deklaracji może okazać się jednak opłacalna ze względu na ewentualny zwrot podatku, który może wynieść nawet kilka tysięcy złotych. Czym i skąd bierze się nadpłata podatkowa? Jak uzyskać zwrot podatku w Polsce? Zapraszamy do lektury!

Czym jest nadpłata podatkowa?

Zwrot podatku w Polsce (podobnie jak w innych krajach) jest sytuacją, w której urząd skarbowy wypłaca podatnikowi różnicę pieniężną pomiędzy wpłaconą kwotą na poczet podatku dochodowego a tą kwotą, jaką na początku roku założyli urzędnicy fiskusa.

Innymi słowy: jeżeli Twój pracodawca (lub Ty, pod warunkiem że prowadzisz firmę) odprowadzałeś zbyt duże zaliczki na podatek, urząd skarbowy w Polsce na koniec roku podatkowego „odda” Ci tę różnicę, która wynika bezpośrednio z informacji zawartych w rocznej deklaracji podatkowej PIT.

Jak uzyskać zwrot podatku w Polsce? Podstawą jest złożenie deklaracji podatkowej

Aby liczyć na zwrot podatku w Polsce, konieczne jest złożenie rocznego zeznania podatkowego do właściwego urzędu skarbowego (uzależniony jest od miejsca zamieszkania). Obowiązek rozliczania się z podatku z polskim fiskusem mają obywatele Ukrainy, którzy na koniec roku podatkowego otrzymali od swojego pracodawcy PIT-11.

Jest to swego rodzaju informacja o osiąganych dochodach, ale nie tylko – to właśnie w PIT-11 zawarte są informacje o składkach na poczet podatku, które decydują o tym, czy podatnik może liczyć na zwrot podatku, czy też nie (możliwa jest również konieczność dopłaty).

Sprawdź także:  Jak się dowiedzieć, kiedy nastąpi zwrot podatku z Polski?

Na podstawie PIT-11 wypełnia się właściwą deklarację podatkową: PIT-37 lub PIT-36.

Zwrot podatku z Polski dla Ukraińców: jaki formularz rozliczeniowy jest odpowiedni?

Dla obywateli Ukrainy jedną z niewiadomych jest to, na jakim formularzu rozliczeniowym powinni przedstawić informacje o swoich dochodach i zaliczkach na podatek dochodowy PIT. Po który dokument więc sięgnąć?

  • Osoby, które osiągały dochód z tytułu pracy u polskiego pracodawcy, powinny rozliczyć się na formularzu PIT-37.
  • Ukraińscy obywatele, którzy w danym roku podatkowym pracowały na podstawie legalnej umowy na terytorium Polski i jednocześnie osiągały dochód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, powinny z kolei zwrócić się ku zeznaniu PIT-36.

Zwracanie podatku z Polski dla obywateli Ukrainy: jak to zrobić?

Podstawowym warunkiem do ubiegania się o zwrot podatku z Polski dla Ukraińców jest przesłanie deklaracji podatkowej, z której wynika, że podatnikowi należna jest nadpłata. Jeśli chodzi o sam urząd skarbowy, to organ może dokonać wypłaty na jeden z trzech sposobów.

  • Na Twój rachunek bankowy – otrzymanie wpłaty na konto wymaga wcześniejszego zgłoszenia numeru do fiskusa (zrobisz to w składanym zeznaniu lub zeznaniu aktualizacyjnym, jeśli zmienił się on względem lat poprzednich).
  • Za pomocą przekazu pocztowego na podatny przez Ciebie adres – taka sytuacja ma miejsce, jeśli nie jesteś w posiadaniu konta bankowego bądź nie zgłosiłeś jego numeru w zeznaniu. W takiej sytuacji nadpłata zostanie dostarczona do Ciebie za sprawą przekazu pocztowego (adres zgodny z tym, co zostało zawarte w rocznej deklaracji podatkowej). Zwrot podatku z Polski będzie jednak pomniejszony o koszt nadania listu.
  • W placówce urzędu (w kasie) – aby liczyć na wypłatę pieniędzy w formie gotówki w siedzibie organu podatkowego, musisz wcześniej zgłosić taką chęć do urzędu. Najlepiej jest podać od razu swój telefon bądź mail (ułatwi to kontakt urzędnikom, którzy w dniu wypłat zadzwonią do Ciebie, że pieniądze czekają na odbiór).
Sprawdź także:  PIT-11 dla Ukraińców 2022: czym jest i jak go otrzymać?

Ile się czeka na zwrot podatku z Polski?

To kiedy pieniądze trafią na Twoje konto, zależne jest od tego, w jaki sposób dostarczyłeś/dostarczyłaś roczną deklarację do urzędu. Fiskus wypłaca pieniądze w ciągu:

  • trzech miesięcy od otrzymania PIT (drogą pocztową lub poprzez złożenie dokumentów w placówce urzędu),
  • 45 dni (droga elektroniczna).

Uzyskiwanie zwrotu podatku z Polski online 2022 – wypełnij zeznanie z PitBotem

Zastanawiasz się, jak ubiegać się o zwrot podatku z Polski? Jeśli tak, to już dziś wypróbuj PitBota – nowoczesną aplikację do rozliczania PIT online. Jest to prosty i intuicyjny program, z którego skorzystasz zarówno na urządzeniu mobilnym, jak i na komputerze stacjonarnym bądź laptopie. Pozwól sobie pomóc i ciesz się z należnych pieniędzy – i to wszystko bez znajomości polskich przepisów. Zapraszamy!

5/5 - (1)