Otrzymałeś lub niedługo otrzymasz PIT-11 od swojego pracodawcy? W takim razie musisz być świadomy obowiązku, jaki nad Tobą ciąży, a mianowicie – przygotowania i wysłania rocznego zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Zastanawiasz się, jak wypełnić PIT, aby nie stracić na to całego dnia? Jeśli tak to dzisiejszy artykuł jest dla Ciebie. W dalszej części opisujemy jak krok po kroku uzupełnić deklarację przez Internet za pomocą aplikacji PitBot. Przekonaj się, że rozliczenia online za pomocą prostego programu to najlepszy i najszybszy sposób na to, by wypełnić swój obowiązek podatkowy. Zachęcamy do lektury!

Jak wypełnić roczne zeznanie podatkowe? Z aplikacją, rzecz jasna!

Wypełnianie rocznego zeznania podatkowego online jest szybszym i łatwiejszym rozwiązaniem, aniżeli robienie tego w tradycyjny, ręczny sposób. Dlaczego? Musisz mieć świadomość, że skorzystanie z gotowego programu, któremu wystarczy podać wszelkie istotne informacje i kwoty (dochodów, zasiłków etc.), pozwala w maksymalnie kilkanaście minut przygotować deklarację, która jest gotowa do wysłania do właściwego urzędu skarbowego.

Cały proces opiera się na odpowiadaniu na pytania, dzięki którym bot generuje zeznanie, które jest przede wszystkim wolne od błędów (co jednak często było spotykane w przypadku tradycyjnego wypełniania formularzy) – dzięki temu z kolei podatnik nie musi obawiać się o konieczność sporządzania korekty PIT, bądź ewentualnych problemów ze strony polskiego Fiskusa.

Wypełnianie PIT przez Internet krok po kroku z PitBotem

Przejdźmy jednak do sedna: jak wypełnić PIT przez Internet z pomocą aplikacji? To prostsze, niż myślisz, o czym przekonasz się dzięki poniższym krokom, które dokładnie opisaliśmy, dołączając zrzuty ekranu z okienka programu.

Sprawdź także:  Zastaw skarbowy – co to takiego? Na co i kiedy może zostać nałożony?

Krok 1: wprowadzenie

Zanim program pomoże wypełnić PIT przez Internet, zada pytania wstępne dotyczące tego, czy posiadasz kody promocyjne od osoby polecającej (jeśli tak, to dobra Twoja – wtedy przygotowanie deklaracji jest jeszcze bardziej opłacalne!). Jeżeli nie – nic nie szkodzi, cena za skorzystanie z programu wciąż nie jest wygórowana. Oprócz tego zostaniesz poproszony o określenie swojej płci, dzięki czemu bot będzie wiedzieć, jakich zaimków używać.

Ekran startowy czatu z PitBotem
Ekran startowy czatu z PitBotem

Krok 2: pytanie o PIT-11 od pracodawcy i określenie źródła przychodów

Kolejnym krokiem w wypełnianiu PIT online z aplikacją PitBot jest odpowiedzenie na pytania dotyczące otrzymania (lub nieotrzymania) PIT-11 od pracodawcy. Jeżeli nie masz jeszcze formularza to nic straconego – możesz po prostu zapoznać się ze sposobem działania bota i przejść przez cały proces „na sucho”. Jeśli jednak otrzymałeś PIT-11, odpowiedz twierdząco.

Następnie zostaniesz zapytany o to, czy osiągałeś w danym roku podatkowym zagraniczny dochód, a także o jakim rodzaju przychodu mowa (działalność nierejestrowana, zbycie nieruchomości, przychody kapitałowe, najem/dzierżawa, rozliczenie niani, dochody małoletnich, prawa autorskie, kryptowaluty, działalność gospodarcza). Jeżeli żadne z powyższych, zaznaczasz opcję „nie dotyczy”.

Krok 3: określenie roku podatkowego, typu deklaracji, stanu cywilnego

Jak wypełnić PIT? Przede wszystkim poprawnie – o to, aby wszystko się zgadzało dba jednak PitBot. W dalszej części korespondencji zostaniesz poproszony o wybranie roku, za który się rozliczasz. Co więcej, bot będzie potrzebował również informacji o tym, czy jest to zeznanie pierwotne, czy korekta PIT. Ważnymi danymi pod kątem sporządzenia deklaracji są informacje o stanie cywilnym, a także samym rozliczeniu (indywidualnym lub wspólnym).

Krok 4: akceptacja regulaminu, założenie konta, ustawienie PIN-u

Po odpowiedziach na powyższe pytania przychodzi czas na zaakceptowanie regulaminu (możesz go podejrzeć w oknie aplikacji w czasie rzeczywistym). Jeżeli zgadzasz się z nim oraz polityką prywatności na stronie pitbot.pl, możesz przejść dalej, czyli do założenia konta – do tego wymagane będzie podanie adresu e-mail oraz PIN-u do aplikacji.

Sprawdź także:  Podatek od kryptowalut – jak rozliczyć kryptowaluty w 2023 roku?

Krok 5: podanie danych personalnych

Wypełnianie zeznania podatkowego – online czy też tradycyjnie – nierozerwalnie połączone jest z koniecznością podania podstawowych danych o sobie. Nie inaczej jest w przypadku korzystania z aplikacji PitBot – na czacie bowiem zostaniesz poproszony o wpisanie:

  • imienia i nazwiska,
  • numeru PESEL (bot na jego podstawie automatycznie określi datę urodzenia),
  • kodu pocztowego (bot na jego podstawie automatycznie uzupełni informacje o województwie, powiecie i gminie),
  • miejscowości,
  • adresu.

Po wpisaniu tych danych program automatycznie określi właściwy dla Twojego miejsca zamieszkania urząd skarbowy.

Krok 6: część właściwa, czyli wypełnianie deklaracji podatkowej online

W tym miejscu przechodzimy do sedna, czyli jak wypełnić PIT za pomocą aplikacji. Po zebraniu wszystkich danych program powiadomi Cię o kolejnym etapie, czyli przygotowaniu swojego PIT-11 (jeżeli takich formularzy jest kilka, wszystkie druki będą wymagane). Na podstawie danych zawartych w tym druku wypełnisz swoją właściwą deklarację. Program podpowiada, w którym miejscu musisz wpisać poszczególne kwoty, co znacząco przyspiesza wypełnianie formularza.

Po wpisaniu wszystkich kwot bot automatycznie wygeneruje dla Ciebie PIT.

Krok 7: ulgi i 1,5% podatku, numer rachunku bankowego

Następnym etapem jest poinformowanie bota o przysługujących ulgach podatkowych. Nie wiesz, czy możesz skorzystać z jakiegoś odliczenia? A jeśli tak, to z jakiego? Nie martw się – program zada pytania, dzięki którym sam sobie odpowiesz i będziesz wiedzieć, czy możesz w ten sposób obniżyć swoje zobowiązanie podatkowe. Oprócz tego PitBot zasugeruje przekazanie 1,5% podatku na rzecz OPP. Na sam koniec zostaniesz poproszony o podanie numeru rachunku bankowego, na jaki chcesz otrzymać zwrot podatku.

I to tyle – Twoje zeznanie podatkowe będzie do wysłania do wybranego urzędu skarbowego.

5/5 - (1)