Polska, podobnie jak wiele innych krajów w 2022 roku, musi zmagać się ze stale rosnącą inflacją. Rosnące ceny sprawiają, że coraz większa liczba Polaków musi zacząć myśleć o ograniczaniu wydatków, by nie popaść w różnego rodzaju zadłużenia. Z uwagi na to polski rząd w marcu 2022 roku zapowiedział dość dużą zmianę, a mianowicie obniżenie podatku dochodowego od osób fizycznych. Zabieg ten ma oczywiście wspomóc podatników przed negatywnym działaniem inflacji i sprawić, że wiele milionów osób dostanie większe wypłaty. Ustawa ta weszła w życie z dniem 1 lipca 2022 roku i odnosi się do obniżki pierwszego progu podatkowego, który do tej pory wynosił 17%. Jak zmniejszenie podatku dochodowego odbije się na kieszeniach podatników? Na tym właśnie skupiamy się w dzisiejszym artykule – życzymy udanej lektury. Zespół PitBot.

Obniżka podatku od lipca 2022 – odpowiedź na pandemię, wojnę, inflację i nie tylko

Zmniejszenie podatku dochodowego, którego doczekaliśmy się w 2022 roku, jest zabiegiem, który ma na celu wspomóc miliony Polaków. Zgodnie z deklaracją premiera oraz rządzących jest to odpowiedź na to, co działo się na przestrzeni ostatnich dwóch lat. Nasz kraj – podobnie jak inne państwa świata – najpierw musiał zmierzyć się z pandemią, która odcisnęła swoje piętno na gospodarce. Gdy już wydawało się, że wszystko wraca do normy, na Ukrainie wybuchła wojna, która nie pozostała obojętna dla Polski. Zarówno obecność wirusa, jak i konflikt zbrojny za naszą wschodnią granicą „dołożył” cegiełkę do wzrostu inflacji, z którą obecnie musimy żyć – warto jednak mieć na uwadze, że na wzrost cen żywności, energii i surowców wpływ mają również inne czynniki, w tym Polski Ład, który miał być podatkową rewolucją – zamiast tego już niespełna po pół roku doczekał się dosyć dużych zmian (przez niekorzystny wpływ, jaki ze sobą niósł dla Polaków). Z uwagi na powyższe w życie weszła obniżka podatku dochodowego, o której rozmawiamy w dzisiejszym wpisie.

Zmniejszenie podatku dochodowego z 17% na 12%

Mniejszy podatek zaczął obowiązywać od 1 lipca 2022 roku, a sama zmiana dotyczy głównie obniżki I progu podatkowego, który do tej pory wynosił 17%. Po reformie podatkowej jego stawka jest mniejsza o 5 punktów procentowych, a więc na ten moment wynosi 12%. Bez zmian pozostaje natomiast II próg podatkowy, czyli 32%. Stosowany jest on w momencie, gdy dochody podatnika przekraczają 120 000 w skali roku.

Sprawdź także:  Umowa o dzieło a podatek dochodowy i rozliczenie PIT. To musisz wiedzieć

Zmniejszenie podatku dochodowego od lipca 2022 roku oznacza obniżenie daniny o około 30%, a więc – przynajmniej w teorii – dosyć dużo.

Mniejszy podatek dochodowy a rozliczenie roczne

Z racji tego, że mniejsze podatki zaczynają obowiązywać w trakcie roku, w głowie wielu podatników pojawia się zasadnicze pytanie: jak w takim razie będzie wyglądało rozliczenie roczne z urzędem skarbowym?

Odpowiedź jest na to prosta: Składając deklarację podatkową na koniec roku, podatnicy zapłacą 12% PIT od osiągniętego w danym roku dochodu – pod warunkiem że nie przekroczą drugiego progu podatkowego (dochód powyżej 120 000 zł).

W tym miejscu może pojawić się wątpliwość dotycząca opodatkowania dochodów z pierwszych miesięcy 2022 roku (od stycznia do czerwca). Po reformie podatku 17%, którym podlegał dochód z pierwszej części roku, należy traktować jako nadwyżkę. To oznacza jedno: zwrot podatku na koniec roku podatkowego.

Obniżka podatku 2022 – kogo obejmie?

Zmniejszenie zaliczki na podatek dochodowy dotyczy podatników, których przychody opodatkowane są za pomocą skali podatkowej, składającej się ze wspomnianych wyżej dwóch progów podatkowych: 12% (po lipcowych zmianach) i 32%.

Zmiany dotkną w szczególności takich osób jak:

  • pracowników etatowych,
  • pracowników, którzy zatrudnieni są na podstawie umowy zlecenie lub umowy o dzieło,
  • rencistów,
  • emerytów,
  • przedsiębiorców, których działalność gospodarcza podlega opodatkowaniu na zasadach ogólnych (dwustopniowa, progresywna skala podatkowa).

Mniejszy podatek dochodowy – kto zyska na reformie podatkowej z lipca 2022 roku?

Dla kogo mniejsze podatki okażą się najkorzystniejsze?

Najwięcej zyskają ci podatnicy, którzy mieszczą się w pierwszym progu podatkowym, a więc osiągają dochody do 120 000 zł rocznie. Przy czym należy zauważyć, że podstawą opodatkowania jest dochód, czyli przychód pomniejszony o jego koszty uzyskania. Co ważne jednak: nie bez znaczenia pozostaje tutaj kwota wolna od podatku – w 2022 roku wynosi ona 30 000 zł.

Dla przykładu: osoba, która w ciągu roku podatkowego osiągnęła dochód na poziomie 100 000 zł, będzie zobligowana do zapłaty 12% podatku nie od tej kwoty, a od 70 000 zł (100 000 zł – 30 000 zł).

Sprawdź także:  Cesja leasingu – skutki podatkowe

Mniejszy podatek dochodowy 2022 – ile można zyskać?

Według zapowiedzi rządu na obniżce podatku Polacy zaoszczędzą łącznie kilkanaście milionów złotych. Ale jak to ma się do rzeczywistej sytuacji?

W tym miejscu posłużymy się raportem, który został przygotowany przez panią Małgorzatę Samborską, która przeprowadziła symulację tego, jak będą wyglądały wynagrodzenia osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę.

Zmiany w wynagrodzeniach po obniżce PIT z lipca 2022 roku
Źródło: Grant Thornton

Według tego, czego możemy dowiedzieć się od Ministerstwa Finansów, pomimo ogólnej obniżki podatku, niektórzy podatnicy mogą odczuć podwyżki – tyczy się do osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę, które nie złożyły PIT-2.

Wyższe zaliczki na podatek dosięgną również osób zatrudnionych na umowie zlecenie, których zarabiają do 12 800 zł brutto, a także emerytów otrzymujących świadczenia z przedziału 9 400 zł a 12 800 zł.

Mniejsze podatki od lipca 2022 i nie tylko, czyli jakie jeszcze zmiany weszły w życie?

Na sam koniec warto dodać, że obniżka podatku dochodowego jest tylko jedną z nowości zaproponowanych przez rząd. Oprócz tego do przyjętych rozwiązań zaliczyć można:

  • likwidację ulgi dla klasy średniej,
  • możliwość odliczenia części składek zdrowotnych (opcja dla przedsiębiorców rozliczających się na podstawie podatku liniowego, karty podatkowej, ryczałtu ewidencjonowanego),
  • możliwość ponownego przejścia dla przedsiębiorców, którzy wcześniej przeszli na ryczałt lub podatek liniowy,
  • ustanowienie jednego terminu składania deklaracji (PIT-36, PIT-36L, PIT-36S, PIT-36LS, PIT-37, PIT-38, PIT-39, PIT-28, PIT-28S); deklaracje te można dostarczać od 15 lutego do 30 kwietnia,
  • możliwość dzielenia kwoty wolnej na maksymalnie trzech płatników, a także rozliczania jej tam, gdzie do tej pory nie było to możliwe (np. umowa zlecenie); zmiany wejdą w życie z początkiem 2023 roku.

Chcesz być na bieżąco ze zmianami związanymi z Polskim Ładem i nie tylko? W takim razie odwiedzaj nasz blog podatkowy, na którym zamieszczamy aktualności i ogólnopojęte porady na temat podatków, rozliczania się z urzędem skarbowym i nie tylko.

Dla osób, które z kolei planują złożyć deklarację podatkową przez Internet, przygotowaliśmy nowoczesną aplikację do rozliczeń PIT online – PitBota. Zapraszamy do przetestowania – złożenie dokumentów z naszym programem to tylko kilka minut!

5/5 - (1)