Polski Ład to rządowy program, który ma na celu odbudowanie gospodarki po pandemii koronawirusa. Jego wejście w życie wprowadziło wiele zmian w systemie podatkowym, gdzie jedną z większych są nowe zasady dotyczące oświadczenia PIT-2. Formularz ten składany jest przez pracowników dla celów obliczenia miesięcznych składek na podatek dochodowy od osób fizycznych. Wokół deklaracji niemal od samego początku pojawiło się wiele niepewności i niedomówień – głównie za sprawą niedopracowanych przepisów.

Zamieszanie związane z Polskim Ładem pozostawiło chaos i pytania w zakładach pracy, a mianowicie to, czy PIT-2 jest obowiązkowy? Kto powinien złożyć PIT-2? Do kiedy należy to zrobić? A co w przypadku, gdy nie pracownik nie złoży tego oświadczenia? To tylko przykłady pytań, na które postaramy odpowiedzieć się w dzisiejszym poradniku. Sprawdź, czym dokładnie jest oświadczenie PIT-2 i jakie są zasady jego składania.

Co to jest PIT-2? Oświadczenie pracownika

Formularz PIT-2 to specjalne oświadczenie składane przez pracownika w momencie, w którym chce, aby jego pracodawca uwzględnił kwotę pomniejszającą podatek w miesięcznych zaliczkach na PIT.

W tym miejscu warto zaważyć, że PIT-2 w 2023 roku nie jest niczym nowym – do tej pory oświadczenie to jednak nie wpływało w tak dużym stopniu na wysokość comiesięcznej pensji, jak ma to miejsce po wejściu Polskiego Ładu.

Dzięki złożeniu formularza pracodawca może zmniejszyć miesięczne zaliczki na podatek dochodowy o 1/12 kwoty pomniejszającej podatek.

PIT-2 2023 a zaliczka na podatek dochodowy

W tym miejscu warto przypomnieć sobie to, że obowiązkiem każdego pracodawcy jest pobieranie zaliczek na PIT z wynagrodzenia pracownika. Mowa tutaj o osobach uzyskujących przychody:

 • ze stosunku pracy,
 • ze spółdzielczego stosunku pracy,
 • z pracy nakładczej,
 • ze służbowego stosunku,
 • z zasiłków pieniężnych płynących z ubezpieczenia społecznego,
 • z wypłaty związanej z nadwyżką bilansową.
Sprawdź także:  Ulga termomodernizacyjna 2023 – co można odliczyć w zeznaniu podatkowym?

Zaliczka na podatek dochodowy 2023 – ile wynosi?

Wedle obecnie obowiązujących przepisów (stan na 2023 rok) zaliczki na podatek dochodowy wynoszą:

Polski Ład a PIT-2 – czy warto?

Warto wiedzieć, że PIT-2 na 2023 rok jest korzystniejszy, aniżeli miało to miejsce np. dwa lata rok temu. Dlaczego? Odpowiedzią jest kwota wolna od podatku. Do końca 2021 roku wynosiła ona 8 000 zł. W związku z wprowadzeniem Polskiego Ładu, od stycznia 2022 roku wzrosła ona do 30 000 zł.

Zmiana ta z kolei bezpośrednio wpłynęła na kwotę zmniejszającą podatek. Jest ona o wiele wyższa niż dotychczas (poprzednio 43,76 zł) i wynosi 425 zł (30 000 x 17% = 5 100 zł / 12 = 425 zł). Kwota ta przysługuje podatnikom znajdującym się zarówno w I, jak i II progu podatkowym.

Uwzględnienie kwoty wolnej o podatku skutkuje wyższym wynagrodzeniem netto pracownika.

PIT-2 – czy jest obowiązkowy? Kto musi złożyć oświadczenie, a kto nie?

Kto składa PIT-2 w Nowym Ładzie? Oświadczenie to dotyczy w większości osób zatrudnionych na podstawie umowy o pracę. W przypadku pozostałych form zatrudnienia (umowa zlecenie, umowa o dzieło) pracodawca sam z siebie (bez składania deklaracji) pobiera wspomniane zaliczki – bez wykorzystania wskaźnika 1/12 kwoty zmniejszającej podatek.

W tym miejscu warto dodać, że składanie PIT-2 nie jest obowiązkowe (mowa o umowie o pracę). W przypadku, gdy nie złożymy oświadczenia, nasz pracodawca nie będzie pomniejszał zaliczek na podatek dochodowy w trakcie trwającego roku. To z kolei oznacza, że dopiero w przypadku składania rocznej deklaracji podatkowej pomniejszymy podatek łącznie o 5 100 zł.

PIT-2 w 2023 roku – kto nie może złożyć?

Warto wiedzieć, że oświadczenie PIT-2 w niektórych przypadkach nie może zostać złożone. Sytuacja ta dotyczy m.in. pracujących emerytów, przedsiębiorców, a także osób pracujących na kilku etatach.

W oświadczeniu jest bowiem zawarte, że pracownik nie może:

 • otrzymywać emerytury lub renty (za pośrednictwem płatnika),
 • osiągać dochodów, od których sam musi opłacać zaliczki (działalność gospodarcza, która rozliczana jest za pomocą skali podatkowej),
 • osiągać dochodów z tytułu bycia członkiem rolniczej spółdzielni produkcyjnej bądź innej spółdzielni zajmującej się produkcją rolną,
 • otrzymywać świadczeń pieniężnych, które wypłacane są z Funduszu Pracy bądź też Funduszu Gwarantowanych Świadczeń Pracowniczych.
Sprawdź także:  Na czym polega i ile wynosi podatek od psa w 2023 roku?

PIT-2 złożony w trakcie roku czy na początku? Do kiedy należy złożyć deklarację?

Do kiedy należy złożyć PIT-2?

 • W przypadku nowo zatrudnionych pracowników oświadczenie PIT-2 powinno zostać dostarczone do pracodawcy przed otrzymaniem pierwszej wypłaty.
 • W przypadku pozostałych pracowników należy to zrobić przed pierwszym przelewem w nowym roku podatkowym.

Trzymanie się terminów jest o tyle ważne, że oświadczenie PIT-2 obowiązuje przez cały rok. W praktyce oznacza to tyle, że złożenie dokumentu po czasie sprawi, że pracodawca nie będzie w stanie pomniejszać zaliczki na podatek o ulgę podatkową.

W oficjalnym oświadczeniu Ministerstwa Finansów widnieje zapis, że choć PIT-2 składa się raz (przed pierwszą wypłatą), tak nie istnieją przeszkody do tego, aby pracodawca przyjął i zaczął stosować to oświadczenie w dowolnym momencie roku.

Innymi słowy: podatnik może w każdej chwili złożyć PIT-2 – płatnik z kolei nie będzie mógł odrzucić wniosku.

PIT-2 – jak często należy składać?

Czy oświadczenie PIT-2 należy składać co roku? Nie – przepisy tego nie wymagają. Warto wiedzieć, że raz dostarczone oświadczenie obowiązuje nie tylko w bieżącym roku, ale także w następnych latach podatkowych.

W tym miejscu warto jednak wspomnieć o ewentualnych zmianach w stanie faktycznym, gdy pracownik przestanie być uprawniony do składania PIT-2. W takim wypadku należy niezwłocznie poinformować pracodawcę.

Przykładem takiej sytuacji może być prowadzenie działalności gospodarczej przez pracownika, która od nowego roku będzie rozliczania na podstawie skali podatkowej, gdzie dotychczas była opodatkowana podatkiem liniowym (jest to przeszkoda do złożenia PIT-2).

Chcesz wiedzieć więcej o zmianach związanych z Polskim Ładem? A może interesuje Cię sektor podatków i chcesz być na bieżąco ze wszystkim? W takim razie odwiedzaj naszego bloga podatkowego i korzystaj z rzetelnej wiedzy i zawsze aktualnych wiadomości. Serdecznie zapraszamy!

W tym miejscu zachęcamy również do przetestowania Pitbota – nowoczesnej aplikacji do rozliczania PIT przez Internet. Zapraszamy!

5/5 - (2)