PIT-36 для громадян України – правила складення у Польщі 🇺🇦 >>

Jesteś obywatelem Ukrainy, który w ciągu roku był legalnie zatrudniony u polskiego pracodawcy? W takim razie najprawdopodobniej ciąży na Tobie obowiązek przedstawienia swoich dochodów urzędowi skarbowemu w Polsce. Jednym z dostępnych druków jest formularz PIT-36. Choć nie jest on tak popularnym wyborem wśród Ukraińców jak PIT-37, warto wiedzieć, jakie są jego zasady rozliczania. O najważniejszych kwestiach dotyczących PIT-36 dla obywateli Ukrainy rozmawiamy w dalszej części wpisu – zapraszamy!

PIT-36 dla Ukraińców 2022/2023 – opcja dla osób ze statusem rezydenta

Formularz PIT-36 wystawiany jest dla obywateli Ukrainy, którzy w legalny sposób osiągają dochody podlegające pod podatek dochodowy w Polsce. Jest to dokument, który należy wypełnić po otrzymaniu od pracodawcy PIT-11, na którym znajdują się m.in. informacje o wysokości wynagrodzenia.

PIT-36 dla Ukraińców jest jednak przeznaczony jedynie dla tych osób, które posiadają status rezydenta podatkowego w Polsce. Co to oznacza w praktyce? Tyle że przez dłużej niż 183 w ciągu roku przebywają na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej bądź mają na jej terenie centrum interesów życiowych np. mieszkanie, rodzinę.

Jeżeli nie jesteś polskim rezydentem podatkowym, zamiast PIT-11 stanowiącego podstawę wypełnienia PIT-36, powinieneś otrzymać od polskiego pracodawcy druk IFT-1/IFT-1R – jego jednak nie musisz przedstawiać w urzędzie skarbowym w Polsce, a jedynie w swoim kraju ojczystym.

Kiedy PIT-36 dla osób z Ukrainy, a kiedy PIT-37?

Pamiętaj, że otrzymanie od pracodawcy PIT-11 nie oznacza, że powinieneś od razu sięgać po PIT-36. W polskim systemie podatkowym figuruje również inny formularz podatkowy – PIT-37, który również jest wypełniany na podstawie informacji z PIT-11. Kiedy sięgnąć po PIT-36?

Sprawdź także:  Jak uzyskać zwrot podatku w Polsce?

Zasada jest prosta: jeżeli osiągałeś w ciągu roku legalny dochód w polskiej firmie, a dodatkowo z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, powinieneś rozliczyć się z podatków na deklaracji PIT-36. Jeżeli jednak jedynym Twoim źródłem zarobku była praca „na etacie”, musisz wykazać dochody na PIT-37.

Jak wypełnić PIT-36 w 2023 roku?

Jeśli jesteś z Ukrainy i zastanawiasz się, jak wypełnić PIT-36, powinieneś na początku poznać, z czego składa się ten formularz. Przyjrzenie się konkretnym częściom formularza ułatwi podanie odpowiednich danych i tym samym – prawidłowe przygotowanie i wysłanie zeznania do właściwego urzędu skarbowego w Polsce.

  • Część A – miejsce i cel składania zeznania. W tej części podawana jest nazwa urzędu skarbowego (właściwego względem miejsca zamieszkania podatnika), a także, jaki jest cel przygotowywania deklaracji (zeznanie pierwotne w celu rozliczenia lub korekta PIT).
    • Część B dane identyfikacyjne i adres zamieszkania. W polach zawartych w części B należy podać swoje dane osobiste (imię, nazwisko, datę urodzenia), a także aktualny adres zamieszkania.
    • Część B.2. – przeznaczona jest dla osób, które rozliczają się wspólnie z małżonkiem lub samotnie wychowujących dzieci.
  • Część C – informacje dodatkowe. W tej sekcji należy poinformować urząd o np. korzystaniu ze zwolnienia z podatku (tzw. kredyt podatkowy) w ciągu roku podatkowego, którego dotyczy deklaracja (bądź jednego z ostatnich pięciu lat).
  • Część D – przychody zwolnione z podatku. Część ta przeznaczona jest dla podatników, którzy nie ukończyli jeszcze 26. roku życia (w czasie wypełniania deklaracji za poprzedni rok podatkowy).
  • Część E – dochody/straty ze źródeł przychodów. W tej sekcji zeznania wykazywane są kwoty przychodów, uzyskania przychodów, dochody, straty, a także kwoty zaliczek (w tym również te, które zostały pobrane przez płatników, czyli np. pracodawców).

Do kiedy jest termin składania PIT-36 w Polsce dla obywateli Ukrainy?

Co do zasady: PIT-36 należy dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego nie później, niż do ostatniego dnia kwietnia roku następującego po tym, za który składamy zeznanie. W 2022 i 2023 roku daty te jednak ulegają zmianie (30 kwietnia jest dniem wolnym od pracy), stąd też deklarację składać można najpóźniej do 2 maja.

Sprawdź także:  Rozliczenie roczne Ukraińca 2022 w Polsce – obowiązki, dokumenty, zasady składania deklaracji

Przesyłanie PIT-36 przez Internet dla osób z Ukrainy – z PitBotem to prostsze!

Pracowałeś w Polsce na podstawie umowy i dodatkowo osiągałeś dochód ze swojej działalności? W takim razie wiesz już, że PIT-36 jest formularzem, który powinieneś złożyć do urzędu skarbowego. Jeżeli jednak nie masz doświadczenia lub po prostu – potrzebujesz pomocy – możesz w każdej chwili wypróbować PitBota, czyli prostą w obsłudze aplikację do rozliczania PIT online. Otrzymasz w niej pełne wsparcie, dzięki czemu przygotowanie deklaracji do urzędu nie zajmie Ci dłużej niż kilka minut. Zapraszamy do przetestowania każdego zainteresowanego!

5/5 - (1)