PIT-37 для українців 2022/2023 – все, що потрібно знати громадянину України 🇺🇦 >>

PIT-37 to jeden z najpopularniejszych formularzy podatkowych w Polsce – nie tylko dla rodowitych obywateli tego kraju. Po tę deklarację sięgają również m.in. obywatele Ukrainy, którzy osiągają legalne dochody na terenie Rzeczypospolitej Polskiej. W dzisiejszym wpisie omawiamy temat PIT-37 dla Ukraińców w 2022 roku – w jakiej sytuacji sięgnąć po tę deklarację, w jakim terminie ją złożyć i jak poprawnie wypełnić, aby nie martwić się o ewentualne telefony ze strony urzędu skarbowego. Zachęcamy do dalszej lektury wpisu!

Wypełnianie PIT-37 dla obywateli Ukrainy – podstawą jest PIT-11

Zanim omówimy instrukcję wypełniania PIT-37 dla osób z Ukrainy osiągających dochody w Polsce, musimy zaznaczyć, kiedy w ogóle powinniśmy pomyśleć o tym formularzu – nie każdy bowiem Ukrainiec podlega pod obowiązek rozliczania się z polskim urzędem skarbowym.

Podstawą do wypełnienia PIT-37 dla obywateli Ukrainy, jest uprzednie otrzymanie PIT-11 od polskiego pracodawcy – dokument ten otrzymują osoby posiadający status polskiego rezydenta podatkowego. Dla drugiej grupy (nierezydentów) przewidziany jest druk IFT-1/IFT-1R – jego jednak nie przedstawia się polskiemu fiskusowi.

Dlatego też jeśli otrzymałeś PIT-11, powinieneś wypełnić PIT-37 (lub PIT-36) i dostarczyć go do urzędu skarbowego w Polsce w wyznaczonym terminie.

PIT-37 dla Ukraińców 2022/2023 – kiedy go wybrać zamiast PIT-36?

Zarówno PIT-37, jak i PIT-36 to roczne deklaracje podatkowe, które wypełniane są na podstawie wspomnianego formularza PIT-11. W tym miejscu odpowiedzmy sobie na kolejne ważne pytanie w kontekście rozliczania się jako obcokrajowiec w Polsce: kiedy wybrać PIT-37 dla Ukraińca, a kiedy PIT-36?

Sprawdź także:  IFT-1R – jak odzyskać pieniądze?

Jeśli jesteś obywatelem Ukrainy, legalnie osiągałeś dochody w Polsce i posiadasz status rezydenta podatkowego w tym kraju, odpowiednią deklaracją dla Ciebie jest PIT-37.

Jeżeli jednak prócz osiąganego wynagrodzenia uzyskiwałeś dodatkowe dochody na własną rękę (poprzez prowadzenie przedsiębiorstwa), powinieneś rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym na formularzu PIT-36.

Instrukcja wypełniania PIT-37 dla Ukraińców: co zamieścić w konkretnej części zeznania?

Jak wypełnić PIT-37 online? Najprostszym sposobem jest poznanie konkretnych części formularza (w przypadku formularza o tym oznaczeniu rozróżniamy 5 takich sekcji). Poznajmy je bliżej.

Cześć A

W tym fragmencie formularza PIT-37 należy podać nazwę właściwego urzędu skarbowego (zgodnego z obecnym miejscem zamieszkania w Polsce), a także cel złożenia deklaracji (pierwszy raz bądź korekta PIT).

Część B

W kolejnej części PIT-37 wpisywane są dane identyfikacyjne podatnika: imię, nazwisko, data urodzenia, adres zamieszkania.

Część C

Można śmiało powiedzieć, że jest to najważniejsza część w PIT-37 dla Ukraińców (i nie tylko). Dlaczego? To właśnie w tej sekcji należy umieścić informacje zawarte w otrzymanym od pracodawcy PIT-11. Ewentualne błędy w zeznaniu dotyczące osiąganego wynagrodzenia lub innego rodzaju dochodu (należy to zaznaczyć w zeznaniu) poskutkują koniecznością złożenia korekty.

Część C.2.

Część C.2. przeznaczona jest dla osób rozliczających się wspólnie z małżonkiem.

Część D

Jeśli chodzi o ten fragment, to w poszczególnych polach wpisuje się kwoty odliczeń od podatku.

W jakim terminie należy złożyć PIT-37?

Termin nadsyłania PIT-37 za 2022 roku to 2 maja 2023 (ustawowo jest to 30 kwietnia, chyba że w tym dniu wypada dzień wolny od pracy). Oczywiście deklarację podatkową można sporządzić i dostarczyć o wiele szybciej – nie warto jednak robić tego w drugą stronę, czyli spóźniać się z dosłaniem druku do urzędu skarbowego. Taki zabieg grozi otrzymaniem kary ze strony fiskusa.

5/5 - (1)