Polska jest krajem, do którego w celach zarobkowych co roku przyjeżdża wielu obywateli Ukrainy. Warto wiedzieć, że takie osoby, które są zatrudnione i otrzymują z tego tytułu wynagrodzenie w naszym kraju, co do zasady podlegają pod obowiązek podatkowy, czyli innymi słowy – muszą złożyć roczną deklarację. Aby mogli to zrobić, muszą pierw otrzymać od swojego pracodawcy odpowiedni formularz. Jaki PIT dla Ukraińca wystawić? O tym, jak wyglądają rozliczenia dla obywateli Ukrainy w Polsce, opowiadamy w dzisiejszym artykule – zachęcamy do lektury.

Jaki PIT dla Ukraińca? To zależy

Obecne przepisy podatkowe nakładają na pracodawców zatrudniających obcokrajowców – w tym wypadku Ukraińców – obowiązek wystawienia i doręczenia im jednego z dokumentów rozliczeniowych: IFT-1/IFT-1R lub PIT-11. Mają na to czas maksymalnie do końca lutego.

To, jaki PIT dla pracownika z Ukrainy należy wystawić, zależy od źródła dochodów, a także od tego, czy taka osoba posiada w naszym kraju status rezydenta podatkowego. Jak to w praktyce wygląda, zostało opisane w poniższych akapitach.

IFT-1/IFT-1R lub PIT-11 dla obywatela Ukrainy niebędącego rezydentem podatkowym w Polsce

Jak rozliczyć Ukraińca pracującego w Polsce, który nie posiada statusu rezydenta podatkowego? W tym wypadku istnieją dwie drogi:

  • jeżeli pracownik uzyskuje dochód ze stosunku: służbowego, pracy, pracy nakładczej, spółdzielczego stosunku pracy, pracodawca zobowiązany jest do wystawienia PIT-11,
  • jeśli z kolei osoba niebędąca rezydentem osiąga przychody z działalności, którą wykonuje osobiście (bez pośrednictwa pracodawcy), zatrudniający musi sporządzić dokument IFT-1/IFT-1R.
Sprawdź także:  Jak przekazać 1,5% podatku na OPP? To nie takie trudne!

IFT-1/IFT-1R dla Ukraińca a rodzaj dochodów

Mówiąc o IFT-1/IFT-1R, druk ten dotyczy dochodów związanych z:

  • transportem lotniczym,
  • żeglugą morską i śródlądową,
  • działalności artystycznej,
  • dochodami z emerytury,
  • rentą lub innymi świadczeniami,
  • dochodami pochodzącymi z wykonywania wolnych zawodów,
  • dywidendą,
  • odsetkami.

PIT-11 dla Ukraińca – opcja dla rezydentów podatkowych

Jeżeli chodzi z kolei o pracowników z Ukrainy będącymi rezydentami podatkowymi, czyli osobami posiadającymi centrum interesów w Polsce (bądź przebywającymi na terytorium RP dłużej niż 183 dni w ciągu roku podatkowego), są oni objęci tymi samymi obowiązkami podatkowymi, jak podatnicy posiadający polskie obywatelstwo oraz rezydencję.

Dla takich osób pracodawca przygotowuje standardową informację o osiąganych dochodach, a także kwotach odprowadzonych zaliczek na podatek dochodowy, czyli wspomniany wyżej PIT-11.

Rozliczenie PIT obcokrajowca z Ukrainy – kiedy zachodzi taki obowiązek?

To kiedy rozliczenie obcokrajowca w Polsce (w tym wypadku obywatela Ukrainy) jest obowiązkowe, zależy od wystawionego dokumentu.

Obowiązek rozliczenia się przed polskim urzędem skarbowym zachodzi wtedy, gdy zatrudniający pracownika z Ukrainy wystawia mu na koniec roku formularz PIT-11. Mowa w tym wypadku o polskich rezydentach podatkowych, dla których złożenie deklaracji może okazać się opłacalne m.in. ze względu na możliwość skorzystania z ulg podatkowych, rozliczania kosztów uzyskania przychodu, a także ubiegania się o zwrot podatku z Polski.

Natomiast nierezydenci otrzymujący druk IFT-1/IFT-1R nie mają obowiązku 

sporządzania rocznej deklaracji podatkowej i wysyłania jej polskiemu fiskusowi. W takim przypadku obywatele Ukrainy rozliczają się jedynie w swoim kraju.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o rozliczeniach osób z zagranicy, przeczytaj nasz wpis pt. PIT-11 dla cudzoziemca – najważniejsze informacje dotyczące rozliczeń osób z zagranicy.

PIT dla pracownika z Ukrainy – jak rozliczyć się z polskim urzędem skarbowym?

Jak rozliczyć PIT-11 Ukraińca? Każda osoba, która podlega pod zapłatę podatku w naszym kraju, zobowiązana jest do złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Kwoty zawarte na druku PIT-11 należy wykazać na formularzu PIT-37 lub PIT-36 jeżeli obywatel Ukrainy oprócz otrzymywanego w Polsce wynagrodzenia za pracę uzyskiwał również samodzielne środki (prowadził własną działalność).

Sprawdź także:  Zastaw skarbowy – co to takiego? Na co i kiedy może zostać nałożony?

Potrzebujesz pomocy w przygotowaniu zeznania i wysłania jej do placówki fiskusa? W takim razie skorzystaj z PitBota – jest to nowoczesna aplikacja do rozliczania PIT online, dzięki której w parę chwil wypełnisz m.in. PIT-37 czy PIT-36. Nie trać czasu i nerwów na tradycyjne sporządzanie dokumentów i zobacz, że sprawy podatkowe mogą być proste i przyjemne. Zachęcamy do przetestowania – za wypełnianie deklaracji należą się nagrody w postaci bonów rabatowych na zakupy u jednego z naszych partnerów – zapraszamy!

5/5 - (3)