Najem krótkoterminowy to popularna forma zarobku wśród właścicieli nieruchomości w atrakcyjnych miejscach nie tylko w Polsce, ale również w innych częściach świata. Tego rodzaju możliwości zarobkowania zostały otwarte dzięki wielu serwisom jak np. AirBnB czy Booking, na których można wystawić ogłoszenie o wynajmie mieszkania na doby. Jednak tak jak w przypadku innych rodzajów dochodu nie można zapominać o aspektach podatkowych. Czy przychód z najmu krótkoterminowego musi zostać rozliczony? Jeśli tak, to na jakich zasadach? W dzisiejszym artykule przyjrzymy się przepisom i odpowiemy na najważniejsze pytania związane z opodatkowaniem wynajmu krótkoterminowego mieszkania bądź domu. Zapraszamy do lektury!

Krótkoterminowy najem, czyli jaki?

Najem krótkoterminowy mieszkania to forma wynajmu nieruchomości, w której umowa wynajęcia obiektu obejmuje krótki okres czasu (zwykle kilka dni bądź tygodni). Taki format jest bardzo wygodny dla turystów, którzy chcą odwiedzić dane miejsce i mieć zapewnioną większą przestrzeń, prywatność i wygodę niż miałoby to miejsce w przypadku pokojów hotelowych. Z kolei dla właścicieli nieruchomości najem krótkoterminowy może stanowić źródło dodatkowego dochodu, który może być wyższy niż w przypadku długoterminowego wynajmu mieszkań.

Co ważne jednak – najem krótkoterminowy wiąże się jednak z pewnymi wyzwaniami takimi jak konieczność częstego sprzątania, ale nie tylko. Prowadząc najem, należy pamiętać również o rozliczaniu się z podatków z polskim urzędem skarbowym. Dlaczego tak się dzieje?

Podatek od wynajmu krótkoterminowego – najem prywatny jako źródło przychodów

Jak wspomnieliśmy wcześniej – lokale mieszkalne wynajmowane są za pomocą specjalnych portali internetowych, a więc w sposób jawny i na podstawie legalnej umowy. Powtarzamy tę informację nie bez przyczyny – z racji tego, że najem krótkoterminowy dokonywany jest w takiej formie, pod względem prawnym traktowany jest w taki sam sposób jak najem na czas określony. Innymi słowy – określają go te same przepisy ustawy o ochronie praw lokatorów, ale nie tylko. Należy mieć również na uwadze, że taki wynajem traktowany jest jako źródło przychodów, które z kolei podlegają opodatkowaniu.

Czy krótkoterminowy najem wiążę się z koniecznością prowadzenia działalności gospodarczej?

Zanim przejdziemy dalej, odpowiedzmy sobie na ważne pytanie: czy polski podatnik, chcąc wynajmować mieszkanie bądź dom na doby (w sposób zorganizowany i ciągły) musi prowadzić to robić w ramach działalności gospodarczej?

Sprawdź także:  Ile wynosi podatek od prezentów ślubnych w 2023 roku i kto musi się z nim liczyć?

Najem krótkoterminowy bez działalności

Najem krótkoterminowy mieszkania nie musi być zawsze powiązany z działalnością gospodarczą. Właściciel może wynająć nieruchomość na krótki okres jako osoba prywatna, bez konieczności zakładania firmy. W takim przypadku dochód z najmu krótkoterminowego podlega opodatkowaniu w ramach podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT), a właściciel nieruchomości powinien uwzględnić ten dochód w swoim zeznaniu podatkowym.

Najem krótkoterminowy z działalnością gospodarczą

Jeżeli jednak wynajem krótkoterminowy zostanie zorganizowany na większą skalę z zamiarem osiągania zysków, może to być uznane za prowadzenie działalności gospodarczej – wynika to bezpośrednio z art. 2 ustawy o swobodzie działalności gospodarczej.

Zakładać działalność czy nie?

Zgodnie z powyższym – zarobkowy najem krótkoterminowy można zarejestrować – w takim wypadku należy jednak liczyć się ze wszystkimi obowiązkami przedsiębiorcy jak np. opłacanie składek ZUS, ale nie tylko.

Jeżeli jednak najem traktowany jest sezonowo np. 2 tygodnie w ciągu roku, działalność ma charakter sporadyczny i nie musi być rejestrowana – ważne jest jednak, aby w pozostałej części roku dom bądź mieszkanie nie było wynajmowane lub było w trybie najmu długoterminowego. W takiej sytuacji przychody mogą być opodatkowane w formie ryczałtu według stawki 8,5% bądź 12,5%.

Najem krótkoterminowy – opodatkowanie PIT i VAT

Jeśli chodzi o opodatkowanie najmu krótkoterminowego w Polsce mamy do czynienia tak naprawdę z dwoma obciążeniami.

  • Podatek dochodowy od osób fizycznych (PIT) – właściciel nieruchomości będący osobą fizyczną jest zobowiązany do rozliczenia dochodu z najmu krótkoterminowego w ramach swojego zeznania podatkowego PIT.
  • Podatek od towarów i usług (VAT) – w przypadku, gdy właściciel nieruchomości jest zarejestrowanym podatnikiem VAT, musi on również rozliczać podatek VAT od wynajmu krótkoterminowego.

O konkretnych stawkach tych dwóch obciążeń poniżej.

Najem krótkoterminowy a podatek dochodowy. Ile należy zapłacić?

Zdarza się, że działalność związana z najmem jest mieszana, czyli: w sezonie urlopowym ma charakter krótkoterminowy, poza sezonem – długoterminowy. W takiej sytuacji stanowisko polskiego fiskusa jest jasne – całość przychodów rozliczyć należy pod prowadzoną działalnością gospodarczą. To z kolei wiążę się z koniecznością zapłaty podatku dochodowego do osób fizycznych (PIT) na wybrany sposób:

  • za sprawą podatku liniowego, którego stawka w 2023 roku to 19%; warto mieć na uwadze, że w jego przypadku nie ma znaczenia wysokość dochodów,
  • za pomocą skali podatkowej (dwie stawki: 12% i 32%) – pierwsza stawka obowiązuje dochody do maksymalnie 85 528 zł, 32% z kolei dla nadwyżki tej kwoty,
  • w oparciu o ryczałt od przychodów ewidencjonowanych (stawki 8,5% oraz 12,5%) – pierwsza z nich do 100 000 zł, druga dla dochodów przekraczających tę kwotę.
Sprawdź także:  Interpretacje podatkowe, czyli sprawdzenie poprawności stosowania przepisów prawa

Zwolnienie z płacenia podatku dochodowego z najmu krótkoterminowego

Warto być świadomym, że niektórym osobom przysługuje zwolnienie z opodatkowania najmu krótkoterminowego. Mowa tutaj o tych podatnikach, którzy wynajmują do maksymalnie 5 pokoi na terenach wiejskich w gospodarstwie rolnym. Zwolnienie to ma podstawę prawną w art. 21 ust. 1 pkt 43 ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych.

Najem krótkoterminowy a podatek od nieruchomości. Co ze stawką VAT?

Stawka VAT dla usług związanych z najmem krótkoterminowym wynosi 8%. Co ważne: w przypadku wykonywania innych usług dodatkowych, takich jak sprzątanie czy dostarczanie śniadań, może obowiązywać inna stawka podatku od towarów i usług. W przypadku VAT-u nie jest możliwe skorzystanie ze zwolnienia jak w przypadku najmu długoterminowego (więcej o tym w art. 43 ust. 1 pkt 36 ustawy). Warto jednak być świadomym, że zwolnienie przysługuje w momencie, gdy obrót, czyli wszelkie przychody pomniejszone o kwotę podatku VAT nie przekraczają 200 000 zł rocznie.

O czym musi pamiętać osoba wynajmująca lokal w sposób krótkoterminowy?

Właściciel nieruchomości wynajmującej na krótki okres ma obowiązek:

  • rejestrować umowy najmu krótkoterminowego – zarówno w przypadku, gdy podatek rozliczany jest na zasadach ogólnych, jak i ryczałtowych,
  • prowadzić ewidencję przychodów i kosztów związanych z najmem krótkoterminowym,
  • składać odpowiednie zeznania podatkowe (PIT, VAT) w terminach określonych przepisami prawa podatkowego.

Podatek od najmu krótkoterminowego – podsumowanie

Opodatkowanie jest istotnym aspektem zarządzania wynajmem krótkoterminowym, który wymaga świadomości prawnej oraz odpowiedniej organizacji ze strony właściciela nieruchomości. Każdy, kto decyduje się na taką formę udostępniania mieszkania lub domu, musi dokładnie rozumieć swoje obowiązki podatkowe, aby uniknąć problemów z fiskusem. Odpowiednie rozliczenie podatku od najmu krótkoterminowego pozwala bowiem na legalne korzystanie z potencjalnych korzyści majątkowych bez obaw o problemy ze strony polskiego urzędu skarbowego.

Jeżeli już dziś chcesz rozliczyć się z fiskusem, skorzystaj z PitBota – nowoczesnej aplikacji do rozliczania PIT online. Za pomocą programu w kilka minut przygotujesz deklarację i wyślesz ją do właściwego urzędu skarbowego. Zachęcamy do przetestowania!

Oceń wpis