W dobie wysokiej inflacji coraz większa liczba Polaków decyduje się na zakup obligacji skarbowych, dzięki którym mogą oni liczyć na większy zysk, niż ma to miejsce np. w przypadku bankowych lokat terminowych. Choć papiery wartościowe są dobrym rozwiązaniem dla osób, które chcą ulokować swoje środki z zyskiem, warto pamiętać, że tego rodzaju inwestycja generuje pewne koszty, o których każdy inwestor musi pamiętać. W dzisiejszym artykule pomówimy o najważniejszych kwestiach związanych z podatkiem od obligacji skarbowych. Czy inwestycja w papiery wartościowe podlega opodatkowaniu? Jeśli tak, to w jakiej wysokości? Jak rozliczyć się z obligacji skarbowych w 2022 roku?

Czy obligacje Skarbu Państwa są opodatkowane?

Już na samym wstępie odpowiedzmy sobie na najważniejsze pytanie – a mianowicie: czy obligacje skarbowe są opodatkowane? Tak – warto mieć świadomość, że dochód z obligacji podlega pod podatek Belki. Z czego to wynika?

Należy wiedzieć, że obligacje skarbowe są papierami wartościowymi emitowanymi przez państwo w celu pozyskania kapitału. W momencie pojawienia się zysku występuje obowiązek podatkowy, z którym muszą liczyć się inwestorzy.

Ile wynosi podatek od obligacji skarbowych i czego dotyczy?

Zgodnie z tym, co zostało napisane w poprzednim akapicie – zysk z obligacji skarbowych opodatkowany jest tzw. podatkiem Belki, o którym już pisaliśmy na naszym blogu. W 2022 roku wynosi on 19%. W jaki sposób można osiągnąć dochód z papierów wartościowych? Istnieją dwie możliwości, kiedy mówimy o zysku – i tym samym o podatku od obligacji Skarbu Państwa.

Podatek od obligacji Skarbu Państwa a dochód z tytułu różnicy ceny między kupnem a sprzedażą

Pierwszą sytuacją, w której należy zapłacić podatek od obligacji skarbowych, jest sytuacja, w której wartość sprzedaży papierów wartościowych jest wyższa, niż ich zakupu. Dla przykładu: inwestor zakupił obligacje za 1000 zł, a sprzedał je za 1500 zł. W takim wypadku ciąży na nim zobowiązanie podatkowe w wysokości 19% od tej różnicy, a więc 500 zł (1500 – 1000 zł). Taka osoba musi zapłacić podatek od obligacji skarbowych w wysokości 95 zł (19% z 500 zł).

Sprawdź także:  Amortyzacja środków trwałych – sposób na obniżenie podatków

Opodatkowanie obligacji skarbowych a dochód z tytułu odsetek

Opodatkowanie obligacji Skarbu Państwa występuje również wtedy, gdy mówimy o dochodzie z tytułu odsetek (dyskonto). Sytuacja ta polega na tym, że inwestor zakupuje obligacje już z pewną, określoną kwotą odsetek, które zdążyły wzrosnąć od początku okresu odsetkowego (od zakupu do sprzedaży).

W takim przypadku, gdy papiery wartościowe zostały zakupione z dyskontem, pod podatek podlega również jego wartość. Innymi słowy: podatek od obligacji skarbowych (19%) płaci się od całej kwoty odsetek.

Najlepiej pokazać to na przykładzie: jeśli inwestor zakupił obligacje Skarbu Państwa za 300 zł (wraz z odsetkami o wartości 80 zł), a do końca okresu odsetkowego wypracował dodatkowo dochód w wysokości 50 zł, w takim przypadku musi zapłacić podatek od dwóch kwot: 80 zł (dyskont) oraz 30 zł (dochód).

Opodatkowanie obligacji skarbowych – kiedy trzeba, a kiedy nie trzeba martwić się o podatek?

Warto mieć świadomość, że podatek od obligacji skarbowych nie zawsze jest pobierany. O tym, jakie są zasady opodatkowania dochodów z tytułu posiadania papierów wartościowych przez osoby fizyczne, można przeczytać w ustawie o podatku dochodowych od osób fizycznych. Zgodnie, z tym co znajduje się w art. 21 ust. 1 pkt 119, z opodatkowania zwolnione są dochody płynące z tytułu odsetek od papierów wartościowych, które są emitowane przez Skarb Państwa w części, która odpowiada kwocie odsetek zapłaconych przy okazji nabycia tychże obligacji od Emitenta.

Zgodnie z powyższym: podatek od obligacji Skarbu Państwa pobierany jest tylko od części tych odsetek, które faktycznie narosły od momentu nabycia papierów wartościowych.

Podatek dochodowy a obligacje skarbowe ze spadku

Poruszając temat opodatkowania obligacji Skarbu Państwa, warto na chwilę zatrzymać się przy przychodzie z wykupu papierów wartościowych, które zostały nabyte w drodze spadku. Warto wiedzieć, że w takiej sytuacji przychód jest zwolniony z opodatkowania – w tym wypadku podatek płacony jest jedynie z tytułu dyskonta bądź odsetek.

Sprawdź także:  Cesja leasingu – skutki podatkowe

Co ważne jednak: spadkobierca podlega pod podatek od spadków i darowizn. Taka osoba może jednak uniknąć opodatkowania tą daniną, gdy jest osobą najbliższą dla spadkodawcy, a samo przejęcie obligacji nastąpiło po 1 stycznia 2007 roku.

Zakup obligacji skarbowych a podatek

Czy samo zakupienie obligacji Skarbu Państwa niesie ze sobą obowiązek zapłaty podatku? Nie – papiery wartościowe nie podlegają opodatkowaniu na zasadach ogólnych.

Innymi słowy: sam zakup tychże obligacji jest wydatkiem, który ponosi płatnik. Nie oznacza to jednak, że kupno jest kosztem uzyskania przychodu, który wykazywany jest w rocznym rozliczeniu PIT. Oznacza to, że zakup zarówno nie pomniejsza przychodu inwestora, jak i nie wpływa na wartość dochodu podlegającemu opodatkowaniu.

PitBot – ułatw sobie rozliczanie i bądź na bieżąco z podatkami!

Niezależnie od tego, czy jesteś inwestorem, czy nie – jeżeli osiągasz w Polsce legalne dochody, najprawdopodobniej jesteś zobowiązany do złożenia deklaracji podatkowej do właściwego urzędu skarbowego. Jak zapewne wiesz – rozliczanie się z fiskusem nie należy do najłatwiejszych i najprzyjemniejszych czynności. Na szczęście dzisiejsza technologia znacząco ułatwia nam życie i nie inaczej jest w przypadku podatków.

Doskonałym tego przykładem jest nasza aplikacja do rozliczania PIT online – PitBot. Jest to proste w obsłudze narzędzie, dzięki któremu sporządzisz zeznanie w kilka minut. Wszystko odbywa się w formie czatu – program zadaje pytania, Ty odpowiadasz i gotowe. Bez wychodzenia z domu i stania w kolejkach. Po przygotowaniu deklaracji możesz liczyć na atrakcyjne rabaty na zakupy do jednego z naszych partnerów. Przetestuj PitBota już dziś i zobacz, że rozliczanie się może być proste i przyjemne.

A jeśli interesuje Cię świat podatków, bądź na bieżąco z naszym blogiem podatkowym. Serdecznie zapraszamy!

5/5 - (1)