PIT Online – rozliczenie PITU przez internet

Rozliczenia online z roku na rok cieszą się coraz większym zainteresowaniem. Jeszcze kilkanaście lat temu trudno było sobie wyobrazić składanie deklaracji do urzędu skarbowego w formie elektronicznej. Czasy się jednak zmieniają, a z nimi także postęp technologiczny, dzięki czemu już dziś podatnicy mogą złożyć zeznanie podatkowe bez wychodzenia z domu. Rozliczenie PITu przez Internet to zdecydowanie najszybszy sposób na dostarczenie dokumentów w ręce urzędników – nie ma tutaj mowy o spędzaniu wielu godzin w kolejce do urzędu.

Rozlicz PIT teraz

Jak to działa?

Rozliczanie PITu nie należy do najmilszych rzeczy na świecie. Dlatego PitBot bierze sprawy w swoje ręce i sprawia, że złożenie deklaracji zajmuje parę minut i ogranicza formalności do absolutnego minimum. Jak działa nasz program do rozliczenia PIT? Szybko, sprawnie i bezpiecznie, czyli tak, jak lubimy.

Załóż bezpłatne konto

Zakładając konto, nie musisz obawiać się o żadne ukryte koszty – przetestuj PitBot, czyli w darmowy program do rozliczenia PIT!

Wybierz potrzebną funkcję

PitBot to program do wypełniania PIT o przejrzystym interfejsie. Znajdź funkcję w parę sekund i zacznij wypełniać swoją e-deklarację.

Wprowadź swoje dane

Wypełnij wymagane pola i prześlij zeznanie do urzędu. Wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć – to prostsze, niż kiedykolwiek było!

Szybki i wygodny sposób rozliczania

Przygotowanie PITu z aplikacją to tylko parę minut. 100% online bez wychodzenia z domu, czyli pełna wygoda, jakiej jeszcze nie było!

Całkowicie online

Jak przygotować się do rozliczenia PIT przez Internet?

Rozliczanie PIT przez Internet jest bardzo podobne jak w przypadku tradycyjnego składania deklaracji do urzędu – z tą różnicą, że dzieje się to całkowicie online. Na samym początku należy przygotować wszystkie niezbędne dane oraz dokumenty, dzięki którym urzędnicy będą w stanie wyliczyć zobowiązanie podatkowe.

 

Elektroniczne rozliczanie PITu online wymaga podania takich informacji jak:

 • PESEL – numer ten dotyczy podatników będących osobami fizycznymi objętymi tym rejestrem, niebędącymi przedsiębiorcami prowadzącymi działalność gospodarczą lub zarejestrowanymi podatnikami podatku od towarów i usług,
 • NIP – w sytuacji, gdy podatnik podlega obowiązkowi ewidencyjnemu i prowadzi działalność gospodarczą, jest zarejestrowanym podatnikiem od podatku towarów i usług lub odprowadza składki na ubezpieczenie zdrowotne i społeczne za zatrudnionego pracownika,
 • imię i nazwisko,
 • data urodzenia,
 • kwota przychodu, która widniała w poprzednim zeznaniu rocznym – jeżeli podatnik nie składał wcześniej deklaracji, w miejsce kwoty należy wpisać 0.

jaki numer PITu wybrać?

Rozliczanie podatku przez Internet

Rozliczanie podatku online wymaga wysłania deklaracji wraz z odpowiednimi załącznikami. Obecnie w polskim systemie podatkowym istnieje wiele rodzajów PITów, które różnią się od siebie oznaczeniami (cyfry i litery). Różnorodność form z kolei rodzi pytania i wątpliwości w głowach podatników, którzy nierzadko mają problem z tym, który załącznik wybrać. To, jaką deklarację wybrać, zależy od indywidualnej sytuacji podatkowej. Internetowe rozliczanie PITu umożliwia wysłać takie zeznania (wraz z załącznikami) jak:

 • PIT-11 – osoby fizyczne i płatnicy podatku dochodowego od osób fizycznych (spółki z o.o., fundacje, stowarzyszenia),
 • PIT-28 – osoby prowadzące działalność gospodarczą lub najem prywatny, który opodatkowany jest ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
 • PIT-36 – osoby prowadzące działalność gospodarczą na zasadach ogólnych,
 • PIT-36L – przedsiębiorcy prowadzący działalność opodatkowaną podatkiem liniowym,
 • PIT-37 – osoby fizyczne, które nie prowadzą żadnej działalności gospodarczej,
 • PIT-38 – osoby osiągające dochody kapitałowe,
 • PIT-39 – osoby, które w danym roku podatkowym zbyły nieruchomość i prawa majątkowe,
 • PIT/ZG – osoby rozliczające dochody osiągające za granicą.

Gdzie wpisać kwotę przychodu z ubiegłorocznej deklaracji?

Jak rozliczyć PIT online?

Jak zostało wspomniane wyżej, aby rozliczenie PIT online było możliwe, niezbędne jest podanie kwoty przychodu z ubiegłorocznej deklaracji. Jest to tzw. podpis online mający na celu potwierdzenie tożsamości osoby rozliczającej się z urzędem. Na nieszczęście podatników nie istnieje jedno sprecyzowane miejsce, w którym należy umieścić tę kwotę – różni się ono w zależności od rodzaju formularza i załącznika. Poniżej objaśnienie tego, jak prawidłowo powinno wyglądać rozliczenie podatkowe przez Internet.

Najczęściej zadawane pytania

CZY APLIKACJA JEST DARMOWA?

More

Tak. Nasz program do rozliczenia PIT sam w sobie jest darmowy – założenie konta nic Cię nie kosztuje.

JAKIE PRZYCHODY WSPIERA PITBOT.PL?

More

Wersja podstawowa obejmuje możliwość rozliczenia przychodów z PIT 11 we wszystkich pozycjach. Co więcej, Pitbot przystosowany jest również do rozliczeń zagranicznych (e-deklaracje z załącznikiem PIT ZG). Na ten moment nie wspieramy przychodów w formie renty, emerytury czy działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że stale się rozwijamy, dlatego też tego typu opcje już niedługo mogą być dostępne! Nie wspieramy innych przychodów takich jak emerytury, renty czy działalność gospodarczą.  Pamiętaj, że ciągle się rozwijamy i taką opcję możesz wkrótce u nas zobaczyć.

JAKA NIESPODZIANKA MNIE CZEKA PO WYSŁANIU PIT?

More

Gdybyśmy głośno o tym pisali, to jaka byłaby to niespodzianka? Nie chcemy psuć Ci zabawy – możemy zapewnić jednak, że po wypełnieniu PIT z naszą aplikacją możesz liczyć na drobny podarunek w ramach podziękowania za zaufanie.

CZY POSIADACIE APLIKACJE NA ANDROID I IOS?

More

Tak. Pitbot to program PIT przystosowany na urządzenia z systemem Android i iOS.

CZY PITBOT TO JEDYNIE APLIKACJA MOBILNA, CZY JEST DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W WERSJI WEBOWEJ?

More

Nasza aplikacja do PIT ma aspiracje do bycia Twoim pierwszym wyborem, dlatego też podążamy za najnowszymi trendami, nie zamykając się na żadne rozwiązanie. Pitbot dostępny jest nie tylko w wersji mobilnej, ale również jako aplikacja webowa, co gwarantuje Ci pełną dowolność i wygodę użytku.

Za wysłane zeznanie z Pitbot należy się nagroda! 🏆🏆

Rozlicz PIT teraz

Skorzystaj z najnowocześniejszej aplikacji do rozliczeń podatkowych w Polsce i ciesz się z nagród, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Z PitBotem zyskujesz podwójnie! Brzmi zachęcająco? No to dalej – wypróbuj narzędzie i zobacz, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym naprawdę może się opłacać! Po wysłanej deklaracji podatkowej odbierzesz kody rabatowe do serwisów naszych Partnerów. To nic nie kosztuje. 

Czytaj więcej

Rozliczanie PITu przez Internet a deklaracja PIT-37

W przypadku, gdy podatnik rok wcześniej złożył do urzędu skarbowego deklarację podatkową PIT-37, musi on zamieścić kwotę przychodu w polu 69. W sytuacji, gdy w zeszłorocznym zeznaniu widniał on jako małżonek, wartość tę podaje się w pozycji 102. Co ważne – kwot współmałżonków nie należy sumować się – w takim wypadku podawany jest przychód tylko jednej osoby, która w danym roku występuje jako podatnik.

Rozliczenia podatku online a deklaracje o innych numerach

Rozliczanie PITu internetowo wygląda nieco inaczej w przypadku osób, które w ubiegłym roku złożyły deklaracje o innym numerze niż 37. W takim wypadku kwota przychodu z poprzedniego roku umieszczona powinna być w następujący sposób:

 • PIT-28 – pole nr 46,
 • PIT-36 – pole nr 116 lub 173 (dla podatników, którzy rok wcześniej występowali jako małżonkowie),
 • PIT-36L – pole nr 24 lub 29,
 • PIT-38 – pole nr 24,
 • PIT-39 – pole nr 20,
 • PIT40 – pole nr 57,
 • PIT-40A – pole nr 38

Jak się rozliczyć z PITu przez Internet, gdy nie posiadamy kwoty z poprzedniego roku?

Jak wcześniej zostało wspomniane – gdy podatnik rozlicza się pierwszy raz, jako kwotę dochodu należy podać „0” w jednym z wyżej wymienionych pól (w zależności od formularza).

Do kiedy rozliczyć PIT online? Terminy

Rozliczanie PIT przez Internet za pomocą jednego z powyższych formularzy należy złożyć maksymalnie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym, w którym osiągany był dochód. Wyjątkiem w tym przypadku jest deklaracja dla osób rozliczających się za pomocą ryczałtu (PIT-28) – termin przypada na ostatni dzień lutego.

Jeżeli termin złożenia do urzędu deklaracji wypada w sobotę, niedzielę lub inny dzień wolny od pracy, zeznanie należy dostarczyć maksymalnie na następny dzień roboczy. W 2022 roku będzie to 2 kwietnia.

Rozliczanie PITów przez Internet a Urzędowe Poświadczenie Odbioru 2022

Jeżeli planujesz rozliczenie PITu przez Internet, musisz pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru (UPO). Jest to dokument, który stanowi potwierdzenie złożenia deklaracji do urzędu skarbowego. Wydawane jest ono przez Ministerstwo Finansów w formie PDF. Warto je wydrukować i przechowywać w bezpiecznym miejscu wraz z kopią złożonej deklaracji rocznej przez 5 lat podatkowych. Urzędowe Poświadczenie Odbioru jest równoznaczne z pieczęcią, jaką urzędnik nanosi na zeznanie podatkowe złożone osobiście w formie papierowej oraz potwierdzeniem nadania listu poleconego przez pocztę.

Jak rozliczać PIT przez Internet?

W dzisiejszych czasach ludzie coraz rzadziej pytają, czy można rozliczyć PIT przez Internet, a zdecydowanie częściej, w jaki sposób to zrobić. Do tego niezbędne jest oczywiście połączenie z siecią, a także skorzystanie z dedykowanego narzędzia do składania deklaracji podatkowych lub takowej platformy. Przykładem takiego programu jest PitBot, który umożliwia przesłanie dokumentów w elektronicznej formie do właściwego urzędu w kilkanaście minut.

WOEM