W polskim systemie podatkowym nie brakuje różnego rodzaju odliczeń oraz ulg. Głośno o nich robi się szczególnie wtedy, gdy zbliża się termin rozliczenia z urzędem skarbowym. W końcu każdy legalny sposób na obniżenie należnego podatku jest dobry. Stąd też nikogo nie może dziwić popularność haseł, które każdego roku lądują w wyszukiwarce internetowej. Jednym z nich jest „ulga na niepracującą żonę”. W dzisiejszym wpisie bierzemy na tapetę to stwierdzenie i odpowiadamy na to, co tak naprawdę kryje się pod tym terminem. Czy w polskim prawie istnieje ulga podatkowa na niepracującą żonę? Jeśli tak, to ile wynosi w 2023 roku? Jak skorzystać z tego odliczenia? Najważniejsze aspekty omawiamy w dalszej części artykułu. Serdecznie zachęcamy do lektury, która powinna rozwiać wszelkie wątpliwości dotyczące tzw. ulgi PIT na niepracującą żonę.

Ulga na niepracującą żonę – takie odliczenie istnieje w…teorii

Czym jest ulga za niepracującą żonę? Na samym wstępie warto rozwiać wszelkie wątpliwością za pomocą jednego zdania. W jaki sposób? Ku zaskoczeniu wielu osób takiego odliczenia nie znajdziemy w żadnej ustawieformalnie nie istnieje coś takiego jak wyżej wspomniana ulga. Czy to oznacza, że rozliczenie PIT ulgi na żonę niepracującą jest niemożliwe? To też nie do końca prawda, o czym powiemy w następnym akapicie.

Czy jest ulga na niepracującą żonę? Odpowiedzią wspólne rozliczenie małżonków

Mamy świadomość, że w tym miejscu może pojawić się jeszcze większe zwątpienie. W końcu skoro nie ma ulgi na żonę niepracującą, w jaki sposób można skorzystać z tego odliczenia? Odpowiedzią jest tutaj wspólne rozliczenie małżonków. To właśnie ten sposób kryje się pod potocznym określeniem ulgi – dzięki niemu partnerzy mogą zmniejszyć właściwy podatek do zapłaty poprzez złożenie jednej deklaracji podatkowej.

Sprawdź także:  Ulga dla rodzin wielodzietnych: komu przysługuje ulga 4+?

Taki zabieg jest najczęściej korzystniejszy, niż osobne rozliczanie (warto pamiętać, że osoba, która nie uzyskuje dochodów, nie ma obowiązku sporządzania deklaracji). Brak pracy zarobkowej w ciągu trwającego roku podatkowego nie odbiera jednak możliwości wspólnego złożenia deklaracji do właściwego urzędu skarbowego.

Ile wynosi „ulga na niepracującą żonę?” w 2022 i 2023 roku?

Odpowiedzieliśmy sobie już na to, czy można odliczyć niepracującą żonę w deklaracji podatkowej. W tym miejscu możemy przejść do kolejnego zagadnienia, czyli tego, ile można zyskać, składając wspólne zeznanie z małżonką nieuzyskującą dochodów.

Jak pokazuje praktyka, nie istnieje konkretna, odgórnie przewidziana kwota. Co ważne jednak może zdarzyć się tak, że pracujący małżonek przekracza I próg podatkowy i musi ”oddać” fiskusowi 32% z osiągniętych dochodów. W takim wypadku można skorzystać ze wspólnego odliczenia do takiego stopnia, w którym osoba zarabiająca wraca do stawki przypisanej I progowi podatkowemu, czyli 17% (od lipca 2022 jest to 12% po zmianach, jakich doczekaliśmy się ze strony polskiego rządu).

Ile jest zwrotu podatku za niepracującą żonę – jak obliczyć korzyść podatkową?

Jak sprawdzić, ile można odliczyć na niepracującą żonę? Wbrew pozorom nie jest to takie trudne, jak mogłoby się wydawać. Aby obliczyć korzyść, należy postępować zgodnie z tym, co zostało zawarte w ustawie o podatku dochodowym od osób fizycznych (ustawa o PIT). Jak więc się do tego zabrać?

Na samym początku należy rozliczyć stratę, zapłacone składki ZUS, a także przysługujące ulgi podatkowe (osobno na każdą osobę). Co ważne jednak: jeśli mówimy o niepracującym partnerze, nie ma możliwości skorzystania z odliczeń, stąd też ten krok tyczy się jedynie zarabiającego partnera.

Następnym krokiem jest zsumowanie kwot (łączny dochód partnerów), czyli: 0 zł (dochód niepracującego małżonka) + x zł (dochód zarabiającego małżonka).

Sprawdź także:  Polski Ład a ulga dla pracujących seniorów, czyli o PIT-0 słów kilka

Następnie otrzymaną kwotę należy podzielić przez 2 – w taki sposób otrzymywana jest rzeczywista, o wiele mniejsza podstawa opodatkowania.

Na sam koniec obliczany jest podatek oraz jego pomnożenie przez 2 uwzględniając jednocześnie przysługujące ulgi podatkowe.

Kto może skorzystać z „ulgi na niepracującą żonę?”

Tutaj znów odpowiedź jest prosta: ci podatnicy, którzy kwalifikują się do złożenia wspólnego zeznania podatkowego. Aby móc skorzystać z preferencyjnych warunków, muszą zostać spełnione następujące warunki:

  • małżonkowie muszą posiadać przez cały rok wspólność majątkową,
  • małżeństwo musi trwać przez cały rok podatkowy,
  • małżonek, który uzyskuje dochody, nie może rozliczać się na podstawie podatku liniowego, karty podatkowej oraz ryczałtu ewidencjonowanego,
  • małżonkowie muszą złożyć oświadczenie o wspólnym rozliczaniu na piśmie (należy je dołączyć do deklaracji PIT).

Rozliczenie PIT „ulgi na żonę niepracującą” – skorzystaj z PitBota!

Jeśli planujesz skorzystać z preferencyjnych warunków odliczania poprzez złożenie wspólnej deklaracji podatkowej, ale nie wiesz, jak się do tego zabrać, zostań z nami na dłużej i wypróbuj naszą nowoczesną aplikację do rozliczania PIT przez Internet. PitBot to bardzo intuicyjny program, z pomocą którego w kilka minut przygotujesz, wypełnisz zeznanie i następnie wyślesz do właściwego Ci urzędu skarbowego (narzędzie posiada opcję samodzielnego przypisania odpowiedniej placówki fiskusa). Korzystając z PitBota, nie musisz nawet wychodzić z domu! Oszczędź sobie czekania pod okienkiem urzędnika. Wszystko załatwisz przez Internet, bez wychodzenia z własnego pokoju. Przekonaj się już dziś, jakie to proste – serdecznie zapraszamy!

Bądź również na bieżąco ze stale zmieniającymi się przepisami w polskim prawie podatkowym i regularnie odwiedzaj nasz blog podatkowy, na którym publikujemy eksperckie artykuły pisane przyjaznym językiem.

3.4/5 - (44)