Generowanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru

Chcąc rozliczyć swój PIT przez Internet, należy pamiętać o pobraniu Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Na co dzień nie każdy podatnik o tym pamięta – na szczęście jest PitBot, który posiada funkcję automatycznego generowania UPO. Od razu dostajesz dokument i wiesz, że deklaracja trafiła w ręce urzędników – zero stresu!

Rozlicz PIT teraz

Jak to działa?

Rozliczanie PITu nie należy do najmilszych rzeczy na świecie. Dlatego PitBot bierze sprawy w swoje ręce i sprawia, że złożenie deklaracji zajmuje parę minut i ogranicza formalności do absolutnego minimum. Jak działa nasz program do rozliczenia PIT? Szybko, sprawnie i bezpiecznie, czyli tak, jak lubimy.

Załóż bezpłatne konto

Zakładając konto, nie musisz obawiać się o żadne ukryte koszty – przetestuj PitBot, czyli w darmowy program do rozliczenia PIT!

Wybierz potrzebną funkcję

PitBot to program do wypełniania PIT o przejrzystym interfejsie. Znajdź funkcję w parę sekund i zacznij wypełniać swoją e-deklarację.

Wprowadź swoje dane

Wypełnij wymagane pola i prześlij zeznanie do urzędu. Wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć – to prostsze, niż kiedykolwiek było!

Szybki i wygodny sposób rozliczania

Przygotowanie PITu z aplikacją to tylko parę minut. 100% online bez wychodzenia z domu, czyli pełna wygoda, jakiej jeszcze nie było!

Śpisz spokojnie

UPO, czyli potwierdzenie dostarczenia deklaracji do urzędu

Rozliczanie podatków przez Internet wiąże się z pobraniem Urzędowego Poświadczenia Odbioru. Stanowi ono potwierdzenie dostarczenia deklaracji do właściwego urzędu skarbowego, dzięki czemu podatnik zyskuje pewność, że wszystko zostało prawidłowo wykonane. Dzięki PitBot nie musisz pamiętać o jego pobraniu – nasz program zrobi to za Ciebie!

Druk do ręki

Automatyczne generowanie druku – prostota przede wszystkim

PitBot posiada wbudowaną funkcję automatycznego wygenerowania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, które otrzymasz od razu po wysłaniu deklaracji za pomocą naszego programu. Nie musisz nic dodatkowego robić, aby uzyskać takie potwierdzenie – wysyłasz deklarację za pomocą PitBota i gotowe – druk automatycznie zostanie sporządzony. Proste, prawda?

Najczęściej zadawane pytania

CZY APLIKACJA JEST DARMOWA?

More

Tak. Nasz program do rozliczenia PIT sam w sobie jest darmowy – założenie konta nic Cię nie kosztuje.

JAKIE PRZYCHODY WSPIERA PITBOT.PL?

More

Wersja podstawowa obejmuje możliwość rozliczenia przychodów z PIT 11 we wszystkich pozycjach. Co więcej, Pitbot przystosowany jest również do rozliczeń zagranicznych (e-deklaracje z załącznikiem PIT ZG). Na ten moment nie wspieramy przychodów w formie renty, emerytury czy działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że stale się rozwijamy, dlatego też tego typu opcje już niedługo mogą być dostępne! Nie wspieramy innych przychodów takich jak emerytury, renty czy działalność gospodarczą.  Pamiętaj, że ciągle się rozwijamy i taką opcję możesz wkrótce u nas zobaczyć.

JAKA NIESPODZIANKA MNIE CZEKA PO WYSŁANIU PIT?

More

Gdybyśmy głośno o tym pisali, to jaka byłaby to niespodzianka? Nie chcemy psuć Ci zabawy – możemy zapewnić jednak, że po wypełnieniu PIT z naszą aplikacją możesz liczyć na drobny podarunek w ramach podziękowania za zaufanie.

CZY POSIADACIE APLIKACJE NA ANDROID I IOS?

More

Tak. Pitbot to program PIT przystosowany na urządzenia z systemem Android i iOS.

CZY PITBOT TO JEDYNIE APLIKACJA MOBILNA, CZY JEST DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W WERSJI WEBOWEJ?

More

Nasza aplikacja do PIT ma aspiracje do bycia Twoim pierwszym wyborem, dlatego też podążamy za najnowszymi trendami, nie zamykając się na żadne rozwiązanie. Pitbot dostępny jest nie tylko w wersji mobilnej, ale również jako aplikacja webowa, co gwarantuje Ci pełną dowolność i wygodę użytku.

Za wysłane zeznanie z Pitbot należy się nagroda! 🏆🏆

Rozlicz PIT teraz

Skorzystaj z najnowocześniejszej aplikacji do rozliczeń podatkowych w Polsce i ciesz się z nagród, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Z PitBotem zyskujesz podwójnie! Brzmi zachęcająco? No to dalej – wypróbuj narzędzie i zobacz, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym naprawdę może się opłacać! Po wysłanej deklaracji podatkowej odbierzesz kody rabatowe do serwisów naszych Partnerów. To nic nie kosztuje. 

Czytaj więcej

Co to jest UPO?

UPO to skrót od Urzędowego Poświadczenia Odbioru, czyli dokumentu będącego potwierdzeniem poprawnego złożenia rocznej deklaracji podatkowej. Generowany jest on przez system e-Deklaracje w momencie przesłania zeznania do wybranej placówki urzędu skarbowego. Można powiedzieć, że jest on traktowany na równi jako dowód nadania listu poleconego (w placówce Poczty Polskiej).

UPO a UPP i UPD

Urzędowe Poświadczenie Odbioru (UPO) jest jednym z trzech dokumentów, jakie są wystawiane przez organy w Polsce. Wysyłka może być potwierdzona również za pomocą:

  • UPP (Urzędowego Poświadczenia Przedłożenia) – dokument ten wystawiany jest m.in. w czasie skłądania druków przez ePUAP; generowane jest automatycznie w momencie wpłynięcia dokumentu do systemu,
  • UPD (Urzędowego Poświadczenia Doręczenia) – jak wyżej, z tą różnicą jednak, że nie jest generowane z automatu; w przypadku tego dokumentu wymagane są działania ze strony odbiory (podanie daty odbioru, złożenie podpisu elektronicznego).

Co zawiera Urzędowe Poświadczenie Odbioru?

UPO to dokument, w którym znajdziemy:

  • nazwę urzędu, do którego zostało wysłane zeznanie podatkowe,
  • datę oraz godzinę dostarczenia dokumentu (należy przez to rozumieć czas, w którym deklaracja została wprowadzona do systemu informatycznego),
  • datę oraz godzinę wygenerowania dokumentu.

Kto otrzymuje Urzędowe Poświadczenie Odbioru? Jak wygenerować UPO?

Dokument UPO powinien otrzymać każdy podatnik, który składa PIT przez Internet (takowego potwierdzenia nie otrzymują osoby rozliczające się w tradycyjny sposób, czyli poprzez doręczenie zeznania w ręce urzędnika w budynku urzędu). Wygenerowanie dokumentu odbywa się automatycznie przez system – podatnik nie musi czynić ku temu żadnych kroków. W chwili, gdy deklaracja trafi do urzędu, wtedy druk zostanie wysłany do osoby składającej zeznanie. Co ważne jednak: UPO trafi w ręce podatnika tylko wtedy, jeśli zeznanie zostało złożone w sposób prawidłowy.

Jak sprawdzić status UPO i przesłanej deklaracji podatkowej?

Skąd dowiedzieć się, czy deklaracja została prawidłowo dostarczona do urzędu skarbowego?

Warto wiedzieć, że wszystkie dokumenty – niezależnie od tego, czy zostaną przyjęte, czy nie (po przesłaniu ich na bramkę systemu e-Deklaracje), otrzymują indywidualne numery referencyjne (składają się z 32 znaków). Mówiąc o rocznym zeznaniu podatkowym, jeśli jest ono poprawne, powinno otrzymać status 200, czyli tzw. poprawność nadania. Jak to ma się do Urzędowego Poświadczenia Odbioru?

Tyle że nie jest ono równe UPO. Innymi słowy, otrzymanie statusu 200, nie oznacza, że deklaracja na 100% dotarła do właściwego urzędu skarbowego. Dopiero gdy podatnik otrzyma poświadczenie, może być spokojny, że wszystko zostało złożone w sposób właściwy.

Przez ile lat należy przechowywać Urzędowe Poświadczenie Odbioru?

Każdy podatnik, który rozlicza się przez Internet, powinien mieć świadomość, że Urzędowe Poświadczenie Odbioru powinno być przechowywane przez 5 lat. Dlaczego? Dlatego, że druk ten nie jest jedynie informacją dla osoby składającej zeznanie, że deklaracja prawidłowo dotarła do organu podatkowego, ale potwierdzeniem dla urzędu skarbowego, że do takowego rozliczenia rocznego doszło. UPO przydaje się m.in. na wypadek kontroli skarbowej, z którą spotkać się może tak naprawdę każdy.

Można powiedzieć, że UPO jest swego rodzaju „alibi” dla podatnika na wypadek ewentualnych wątpliwości ze strony urzędników. Przechowywanie Urzędowego Poświadczenia Odbioru oznacza tyle, że składając zeznanie za rok np. 2021, należy je zachować w bezpiecznym miejscu do 2027 roku. Po tym czasie UPO przestaje być ważne i z czystym sumieniem można się go pozbyć.

Jak długo czeka się na UPO?

Zwykle UPO dostarczane jest podatnikowi po upływie kilku/kilkunastu minut. Czas ten jednak może wydłużyć się nawet do 24 godzin – wszystko zależne jest od tego, z jaką ilością deklaracji musi poradzić sobie system. Co ważne: data otrzymania Urzędowego Poświadczenia Odbioru, jest równocześnie datą złożenia deklaracji podatkowej.

Jak pobrać UPO?

Aby pobrać Urzędowe Poświadczenie Odbioru, należy zalogować się do systemu e-Deklaracje. Dokument ten można zapisać na swoim urządzeniu w dwóch formatach: jako plik XML bądź PDF. Do pobrania UPO niezbędne jest prawidłowe złożenie deklaracji, otrzymanie numeru referencyjnego oraz otrzymanie status 200.

200, 300, 400 – co mówią nam statusy deklaracji?

Aby zyskać pewność, że cały proces rozliczenia się z Urzędem Skarbowym przebiegł pomyślnie, warto poznać poszczególne statusy deklaracji, z jakimi możemy się spotkać w czasie składania PIT online.

  • Status 200 – oznacza to, że zeznanie zostało złożone w sposób prawidłowy. Obliguje do uzyskania Urzędowego Poświadczenia Odbioru.
  • Status 300 – oznacza brak dokumentu.
  • Statusy 301-303 – oznaczają, że deklaracja jest w tym momencie przetwarzana.
  • Statusy z grupy 400 – którykolwiek numer, który poprzedza cyfra 4, oznacza, że podatnik w niewłaściwy sposób złożyć deklarację, która nie może być przesłana do urzędu skarbowego.
WOEM