PIT/ZG online –

łatwe rozliczenia z zagranicy z PitBotem

Pracowałeś za granicą i potrzebujesz złożyć PIT-36/ZG? W takim razie skorzystaj z naszej nowoczesnej aplikacji do rozliczeń PitBot. Dzięki programowi możesz złożyć zeznanie za osiągane dochody z takich krajów jak Holandia, Niemcy, Belgia czy Anglia. Przekonaj się, że e-deklaracje PIT/ZG z PitBotem są opłacalne – zapraszamy!

Rozlicz PIT teraz

Jak to działa?

Rozliczanie PITu nie należy do najmilszych rzeczy na świecie. Dlatego PitBot bierze sprawy w swoje ręce i sprawia, że złożenie deklaracji zajmuje parę minut i ogranicza formalności do absolutnego minimum. Jak działa nasz program do rozliczenia PIT? Szybko, sprawnie i bezpiecznie, czyli tak, jak lubimy.

Załóż bezpłatne konto

Zakładając konto, nie musisz obawiać się o żadne ukryte koszty – przetestuj PitBot, czyli w darmowy program do rozliczenia PIT!

Wybierz potrzebną funkcję

PitBot to program do wypełniania PIT o przejrzystym interfejsie. Znajdź funkcję w parę sekund i zacznij wypełniać swoją e-deklarację.

Wprowadź swoje dane

Wypełnij wymagane pola i prześlij zeznanie do urzędu. Wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć – to prostsze, niż kiedykolwiek było!

Szybki i wygodny sposób rozliczania

Przygotowanie PITu z aplikacją to tylko parę minut. 100% online bez wychodzenia z domu, czyli pełna wygoda, jakiej jeszcze nie było!

Rozliczenie w Polsce lub za granicą

PIT-36/ZG online – rozlicz go z PitBotem, niezależnie od tego, gdzie jesteś

Dlaczego warto złożyć deklarację PIT/ZG przez Internet? Przede wszystkim dlatego, że jest to bardzo wygodne rozwiązanie. Dzięki PitBotowi nie musisz być w Polsce, aby móc dostarczyć do Urzędu Skarbowego swoje zeznanie. Nieważne, czy jesteś za granicą, czy też w naszym kraju – wystarczy, że Twoje urządzenie jest podłączone do Internetu. Wygodne, prawda?

Pare chwil i gotowe

PIT-36 i załącznik ZG – deklaracja gotowa w kilka minut

Jak wypełnić PIT/ZG? Najlepiej szybko! W końcu czas jest bardzo ważny, dlatego szkoda marnować godziny z kalkulatorem w ręce na wpisywanie informacji i kilkukrotne sprawdzanie, czy wszystko się zgadza. Z PitBotem przygotowanie PITu trwa zaledwie kilka minut – to naprawdę możliwe. Przekonaj się sam, testując nasze narzędzie już dziś!

Untuicyjny Panel

E-deklaracje PIT/ZG w PitBot – prościej się nie da!

To, czym wyróżnia się nasz program do rozliczeń, to z pewnością przejrzysty interfejs. Aplikacja jest bardzo intuicyjna i nastawiona na prostotę, dzięki czemu nie sprawia ona problemów w użytkowaniu zarówno wśród osób, które pierwszy raz wypełniają PIT, jak i tych, którzy posiadają już doświadczenie w tym temacie.

Bez stresu

Wypełnianie deklaracji PIT-36/ZG z PitBotem – zapomnij o stresie

Korzystając z PitBota, nie musisz już martwić się o żadne formalności. Skorzystaj z naszego czatu i wypełnij swój PIT razem z doświadczonym doradcą. Zyskujesz pewność poprawności danych i nie martwisz się o telefony z Urzędu Skarbowego – bez stresu żyje się o wiele lepiej!

Najczęściej zadawane pytania

CZY APLIKACJA JEST DARMOWA?

More

Tak. Nasz program do rozliczenia PIT sam w sobie jest darmowy – założenie konta nic Cię nie kosztuje.

JAKIE PRZYCHODY WSPIERA PITBOT.PL?

More

Wersja podstawowa obejmuje możliwość rozliczenia przychodów z PIT 11 we wszystkich pozycjach. Co więcej, Pitbot przystosowany jest również do rozliczeń zagranicznych (e-deklaracje z załącznikiem PIT ZG). Na ten moment nie wspieramy przychodów w formie renty, emerytury czy działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że stale się rozwijamy, dlatego też tego typu opcje już niedługo mogą być dostępne! Nie wspieramy innych przychodów takich jak emerytury, renty czy działalność gospodarczą.  Pamiętaj, że ciągle się rozwijamy i taką opcję możesz wkrótce u nas zobaczyć.

JAKA NIESPODZIANKA MNIE CZEKA PO WYSŁANIU PIT?

More

Gdybyśmy głośno o tym pisali, to jaka byłaby to niespodzianka? Nie chcemy psuć Ci zabawy – możemy zapewnić jednak, że po wypełnieniu PIT z naszą aplikacją możesz liczyć na drobny podarunek w ramach podziękowania za zaufanie.

CZY POSIADACIE APLIKACJE NA ANDROID I IOS?

More

Tak. Pitbot to program PIT przystosowany na urządzenia z systemem Android i iOS.

CZY PITBOT TO JEDYNIE APLIKACJA MOBILNA, CZY JEST DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W WERSJI WEBOWEJ?

More

Nasza aplikacja do PIT ma aspiracje do bycia Twoim pierwszym wyborem, dlatego też podążamy za najnowszymi trendami, nie zamykając się na żadne rozwiązanie. Pitbot dostępny jest nie tylko w wersji mobilnej, ale również jako aplikacja webowa, co gwarantuje Ci pełną dowolność i wygodę użytku.

PIT-ZG – najczęściej zadawane pytania

Co to jest PIT/ZG?

PIT/ZG to załącznik do deklaracji podatkowych (PIT-36, PIT-36L, PIT-38, PIT-39), który służy do wykazania dochodów osiągniętych za granicą Polski.

Kto składa PIT/ZG?

Załącznik PIT/ZG przeznaczony jest dla osób, które osiągały w danym roku podatkowym zagraniczne przychody. Obowiązek dołączenia dokumentu do rocznego zeznania mają więc ci, którzy legalnie pracują za granicą Polski np. w Niemczech, Holandii, Belgii i innych krajach.

Co wpisać w PIT/ZG?

W dokumencie należy umieścić informacje o źródle dochodów (praca, działalność gospodarcza, najem, prawa autorskie, inne źródła), a także dane o wysokości zagranicznych zarobków.

Do kiedy wypełniamy PIT/ZG?

Z racji tego, że PIT/ZG jest załącznikiem dołączanym do deklaracji podatkowej, termin jego złożenia zbiega się z terminem doręczenia rocznego zeznania do urzędu, czyli na koniec kwietnia. W 2023 roku będzie to 2 maja (z racji na to, że zarówno 30 kwietnia, jak i 1 maja są dniami wolnymi od pracy).

Kiedy nie trzeba składać PIT/ZG?

O załączniku PIT/ZG nie muszą myśleć ci podatnicy, którzy w ciągu roku osiągali dochody jedynie w Polsce. Obowiązku nie mają również obcokrajowcy zarabiający w Polsce, a także osoby, które przebywają za granicą i uzyskują przychody z tytułu stosunku pracy, który został zawarty w Rzeczypospolitej Polskiej (przykładem jest delegacja).

Jak oblicza się dochód do PIT/ZG?

Aby obliczyć dochód do PIT/ZG należy na początku wyliczyć należny podatek (od łącznej kwoty dochodów osiągniętych za granicą i w Polsce). W następnej kolejności odliczyć należy stosunek dochodu z zagranicy od całkowitego dochodu. Wyliczony procent mnoży się przez policzony podatek – ma to na celu ustalenie limitu odliczenia podatku.

Jaki kurs do PIT/ZG?

Zagraniczne dochody wpisywane do PIT/ZG należy przeliczyć na polską walutę. W tym celu należy wziąć średni kurs euro (bądź innej waluty), który został ustalony przez Narodowy Bank Polski na aktualny dzień roboczy poprzedzający wypłaty.

Czy jeden załącznik PIT/ZG wystarczy do deklaracji?

Załącznik PIT/zagranica składa się odrębnie dla każdego kraju, w którym podejmowało się zarobek. Dla przykładu: jeżeli podatnik w ciągu jednego roku podatkowego pracował w Niemczech, Holandii i Belgii, zobowiązany jest do dołączenia trzech załączników PIT/ZG do zeznania podatkowego. 

Za wysłane zeznanie z Pitbot należy się nagroda! 🏆🏆

Rozlicz PIT teraz

Skorzystaj z najnowocześniejszej aplikacji do rozliczeń podatkowych w Polsce i ciesz się z nagród, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Z PitBotem zyskujesz podwójnie! Brzmi zachęcająco? No to dalej – wypróbuj narzędzie i zobacz, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym naprawdę może się opłacać! Po wysłanej deklaracji podatkowej odbierzesz kody rabatowe do serwisów naszych Partnerów. To nic nie kosztuje. 

Czytaj więcej

PIT/ZG – deklaracja dotycząca dochodów zagranicznych

Osoby, które osiągały dochody poza granicami Polski w danym roku podatkowym, są najczęściej zobowiązane do złożenia deklaracji podatkowej PIT z załącznikiem ZG. W formularzu zamieszczane są różne informacje, w tym dane dotyczące wysokości dochodów, a także odprowadzonej kwocie podatku dochodowego w danym kraju. Co ważne – to, czy podatnik musi złożyć PIT/ZG, zależy od kraju, w którym uzyskiwane były dochody, a także od tego, czy w danym roku podatkowym posiadał dochód również w Polsce.

Pracowałeś za granicą? Być może zainteresuje Cię temat ulgi na powrót.

Załącznik ZG – dla kogo?

Złożenie deklaracji PIT wraz z załącznikiem ZG odnosi się do osób, które w danym roku podatkowym osiągały dochód od zagranicznych podmiotów i co ważne – nie tylko w stosunku pracy, ale również z tytułu:

 • praw autorskich,
 • emerytury,
 • renty,
 • pozarolniczej działalności gospodarczej,
 • najmu,
 • dzierżawy,
 • stypendiów,
 • papierów wartościowych.

Co istotne: nie każda osoba osiągająca zagraniczny dochód będzie musiała wypełnić i złożyć PIT/ZG. To, czy podatnik podlega temu obowiązkowi, zależy od tego, czy dany kraj ma podpisane porozumienie z Polską o unikaniu podwójnego opodatkowania.

PIT/ZG online a metoda wyłączenia z progresją

Metoda wyłączenia z progresją jest jednym ze sposobów na uniknięcie podwójnego opodatkowania. Jak to ma się do załącznika ZG?

Każdy podatnik osiągający dochód i podlegający pod tę metodę, jest zobowiązany do złożenia zeznania podatkowego, w którym musi zamieścić informacje o dochodach uzyskanych za granicą w przypadku, gdy osiągał również inne dochody w drugim kraju, czyli Polsce – pod warunkiem że zostały opodatkowane według skali podatkowej. Analogicznie – jeżeli podatnik nie uzyskał w danym roku podatkowym dodatkowych dochodów w Polsce, nie jest zobowiązany do składania w deklaracji załącznika ZG.

Powinien jednak złożyć wtedy, gdy chce rozliczyć się wspólnie z małżonkiem lub osoba, która samotnie wychowuje dziecko – w takich wypadkach PIT/ZG jest wymagany.

Zasada ta obowiązuje w takich krajach jak m.in. Niemcy, Włochy, Francja, Wielka Brytania, Austria czy Irlandia Północna.

Deklaracja PIT/ZG a metoda proporcjonalnego odliczenia

Drugą metodą mającą na celu uniknięcie podwójnego płacenia podatku jest proporcjonalne odliczenie. W tym wypadku podatnicy, którzy uzyskali zagraniczne dochody, będą musieli wykazać je w rocznym rozliczeniu z Urzędem Skarbowym za pomocą PITu z załącznikiem ZG nawet wtedy, gdy nie posiadali dochodów w Polsce rozliczanych według obowiązującej skali podatkowej.

Co ważne: takie osoby mogą skorzystać z tzw. ulgi abolicyjnej – jej jednak nie umieszcza się w załączniku ZG, a w PIT/O.

Wśród krajów, w których stosuje się tę metodę, można wymienić Holandię, Danię, Belgię, Finlandię, USA czy Rosję.

Kto nie musi wypełniać załącznika ZG?

Wiesz już, kogo dotyczy dołączenie załącznika ZG do rocznej deklaracji podatkowej. W tym miejscu warto doprecyzować również to, kto nie musi przejmować się wypełnianiem tego dokumentu. Druk PIT/ZG nie jest bowiem wymagany w momencie, gdy podatnik uzyskuje dochody u polskiego pracodawcy. Dlatego też załącznik nie obowiązuje:

 • obcokrajowców zatrudnionych na terenie Rzeczypospolitej Polskiej i osiągających w danym roku podatkowym dochodów, których źródłem jest polski pracodawca,
 • osoby, które posiadają status polskiego rezydenta podatkowego, ale w ostatnim roku podatkowym przebywały za granicą, uzyskując jednocześnie dochody od polskiego pracodawcy.

Poczytaj również o PIT-11 dla cudzoziemca.

PIT-36/ZG i nie tylko, czyli jakie są rodzaje deklaracji?

Mówiąc o deklaracji z załącznikiem ZG, na pierwszym myśl przychodzi PIT-36. Warto jednak wiedzieć, że jest to tylko jedna z kilku deklaracji podatkowych, dzięki którym podatnik może rozliczyć się z Urzędem Skarbowym. Oprócz niej zagraniczne przychody można umieścić w:

 • PIT-36L,
 • PIT-38,
 • PIT-39.

Uwaga: do każdego z tych zeznań należy dołączyć odrębny druk PIT/ZG.

PIT/ZG – e-deklaracje. Ile krajów, tyle załączników

Warte uwagi jest to, że załącznik ZG jest odrębny dla każdego państwa zagranicznego. W praktyce oznacza to tyle, że jeżeli podatnik w ciągu roku uzyskiwał dochód np. w 3 różnych państwach, będzie zobowiązany do wypełnienia trzech załączników do swojej deklaracji podatkowej. Co ważne: dokument ten składany jest z krajów, w których osiągano dochód – samo przebywanie w nich nie obliguje do tego, by sporządzać druk ZG.

PIT/ZG – jak wypełnić w 2023 roku?

Niezależnie od tego, czy mówimy o składaniu deklaracji z PIT/ZG online, czy stacjonarnie – wypełnianie tego załącznika odbywa się w taki sam sposób. Do poprawnego rozliczenia niezbędne jest wpisanie danych, które dotyczą dochodów uzyskiwanych za granicą, a także zapłaconego podatku. Informacje te należy umieścić w odpowiedniej części zeznania podatkowego:

 • część C.1 (PIT-36),
 • część C.2 (PIT-36L),
 • część C.3 (PIT-38),
 • część C.4 (PIT-39).

PIT/ZG przez Internet – do kiedy należy go złożyć w 2023 roku?

Z racji tego, że załącznik PIT/ZG dołączany jest do rocznej deklaracji podatkowej i wraz z nią jest składany, należy go dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego najpóźniej do 30 kwietnia roku następującego po roku, w którym uzyskiwany był zagraniczny dochód. W 2022 roku ostateczny termin jest jednak nieco inny – PIT/ZG wraz z zeznaniem można złożyć do 2 maja 2023 (ze względu na to, że 30 kwietnia oraz 1 maja są dniami wolnymi od pracy). Z tego miejsca radzimy pilnować terminów; w przeciwnym razie można liczyć się z otrzymaniem kary za niezłożenie deklaracji na czas.

Poczytaj więcej: terminy składania PIT.

Załącznik PIT/ZG – co jeszcze warto wiedzieć?

Chcąc rozliczyć swoje zagraniczne dochody, warto dobrze poznać zasady wypełniania załącznika ZG. Poniżej zestawiliśmy kilka sytuacji, które obligują (lub nie) do przygotowania PIT/ZG wraz z deklaracją podatkową.

Jeżeli podatnik osiągał w danym roku podatkowym wynagrodzenie podlegające pod zasadę zwolnienia z progresją i dodatkowo nie zarobkował w Polsce, takich kwot nie należy wpisywać do załącznika PIT/ZG.

Jeśli jednak podatnik uzyskał w ciągu roku dodatkowe kwoty podlegające pod podatek na takich samych zasadach, jak zagraniczne dochody, wobec których stosuje się metodę zwolnienia z progresją, jest zobowiązany do wprowadzenia tych kwot do załącznika PIT/ZG.

W przypadku, gdy zagraniczne dochody podlegają pod proporcjonalne odliczenie, podatnik musi wykazać kwoty w PIT/ZG – nawet jeśli w kraju nie uzyskiwał przychodów.

Podatnicy rozliczający się ze zwolnienia podatkowego (30% kwot diet za przebywanie za granicą w stosunku pracy), nie muszą wykazywać wartości tych kwot – zarówno w deklaracji rocznej, jak i w PIT/ZG.

Jak złożyć PIT/ZG, składając wspólne zeznanie z małżonkiem? W takim wypadku druki te należy złożyć oddzielnie, odrębnie dla każdej deklaracji.

PIT-36/ZG online – wypełnij go z PitBotem!

Jak wypełnić PIT/ZG online? Najlepiej za pomocą dedykowanej i sprawdzonej na rynku aplikacji. Jeśli osiągałeś zagraniczne dochody i podlegasz pod obowiązek wykazania ich przed polskim urzędem skarbowym, skorzystaj już dziś z PitBota, którego w każdej chwili możesz pobrać z Google Play lub App Store, lub wykorzystać wersję przeglądarkową na swoim komputerze osobistym, lub laptopie. Nasz program posiada moduł obsługujący PIT/ZG, który już dziś możesz wypełnić w parę chwil – a wszystko to w formie czatu. PitBot pomoże wybrać Ci odpowiedni formularz, a także podpowie, jakie dane musisz przygotować, aby móc rozliczyć się z zagranicznych dochodów z polskim fiskusem. Po wypełnieniu dokumentów Twoje zeznanie zostanie przesłane przez Internet do właściwego urzędu skarbowego (aplikacja posiada funkcję automatycznego wybierania US).

WOEM