Darmowy program

do wypełniania PIT-36 online

– poznaj PitBota!

PIT-36 przez Internet? Dlaczego nie! Z PitBotem to tylko chwila czasu i gwarancja bezpieczeństwa. Szybko, wygodnie i bez wychodzenia z domu. Sprawdź, jak działa nasz darmowy program do wypełniania PIT-36 – zapraszamy!

Rozlicz PIT teraz

Jak to działa?

Rozliczanie PITu nie należy do najmilszych rzeczy na świecie. Dlatego PitBot bierze sprawy w swoje ręce i sprawia, że złożenie deklaracji zajmuje parę minut i ogranicza formalności do absolutnego minimum. Jak działa nasz program do rozliczenia PIT? Szybko, sprawnie i bezpiecznie, czyli tak, jak lubimy.

Załóż bezpłatne konto

Zakładając konto, nie musisz obawiać się o żadne ukryte koszty – przetestuj PitBot, czyli w darmowy program do rozliczenia PIT!

Wybierz potrzebną funkcję

PitBot to program do wypełniania PIT o przejrzystym interfejsie. Znajdź funkcję w parę sekund i zacznij wypełniać swoją e-deklarację.

Wprowadź swoje dane

Wypełnij wymagane pola i prześlij zeznanie do urzędu. Wszystko odbywa się za pomocą kilku kliknięć – to prostsze, niż kiedykolwiek było!

Szybki i wygodny sposób rozliczania

Przygotowanie PITu z aplikacją to tylko parę minut. 100% online bez wychodzenia z domu, czyli pełna wygoda, jakiej jeszcze nie było!

Dbamy o Twój cenny czas

PIT-36 – wypełnij online w parę chwil!

PitBot to nowoczesny program do PIT-36, który powstał z myślą o każdej osobie, dla której składanie deklaracji oznacza długie godziny przed dokumentem z kalkulatorem w ręce. Wykorzystując nasze narzędzie, rozliczysz się z Urzędem Skarbowym w mniej niż 15 minut, a do tego zyskasz gwarancję, że wszystkie dane zostały wprowadzone poprawnie!

 • Złożenie e-PIT 36 z PitBotem to nie godziny, a zaledwie kilka minut.
 • Nie przeliczaj wszystkiego po kilkanaście razy – PitBot zrobi to za Ciebie.
 • Program do wypełnienia PIT-36 zadba o poprawność danych – nie stresuj się telefonami z Urzędu Skarbowego.

Chroń swoje dane

PitBot – program do rozliczenia PIT-36, który dba o bezpieczeństwo danych

Mogłoby się wydawać, że rozliczenie PIT-36 przez Internet nie jest do końca bezpiecznym rozwiązaniem. Nic bardziej mylnego! W PitBot wszystkie informacje są szyfrowane i przechowywane na serwerach opartych o wiele nowoczesnych zabezpieczeń.

 • Bezpieczeństwo Twoich danych to nasz największy priorytet.
 • PitBot spełnia rygorystyczne wymagania ochrony danych narzucone przez Ministerstwo Finansów.
 • Bezpieczny PIT-36? Program PitBot to odpowiedź na Twoje potrzeby!

Zawsze tam gdzie Ty

PIT-36 – rozliczenie online to nieograniczone możliwości

Co daje rozliczenie PIT-36 przez Internet z PitBotem? Przede wszystkim wygodę. Nasz program zabierzesz wszędzie tam, gdzie potrzebujesz. Nie musisz być nawet w swoim domu, aby móc przygotować deklarację podatkową. Z PitBota skorzystasz dosłownie wszędzie – pod warunkiem, że masz dostęp do sieci.

 • Z PitBota skorzystasz na komputerze, laptopie, telefonie czy tablecie.
 • Aplikacja webowa jest w pełni responsywna i dopasowuje się do rozmiaru ekranu.
 • PitBot dostępny jest również jako aplikacja do pobrania w Google Play oraz AppStore.

Najczęściej zadawane pytania

CZY APLIKACJA JEST DARMOWA?

More

Tak. Nasz program do rozliczenia PIT sam w sobie jest darmowy – założenie konta nic Cię nie kosztuje.

JAKIE PRZYCHODY WSPIERA PITBOT.PL?

More

Wersja podstawowa obejmuje możliwość rozliczenia przychodów z PIT 11 we wszystkich pozycjach. Co więcej, Pitbot przystosowany jest również do rozliczeń zagranicznych (e-deklaracje z załącznikiem PIT ZG). Na ten moment nie wspieramy przychodów w formie renty, emerytury czy działalności gospodarczej. Pamiętaj jednak, że stale się rozwijamy, dlatego też tego typu opcje już niedługo mogą być dostępne! Nie wspieramy innych przychodów takich jak emerytury, renty czy działalność gospodarczą.  Pamiętaj, że ciągle się rozwijamy i taką opcję możesz wkrótce u nas zobaczyć.

JAKA NIESPODZIANKA MNIE CZEKA PO WYSŁANIU PIT?

More

Gdybyśmy głośno o tym pisali, to jaka byłaby to niespodzianka? Nie chcemy psuć Ci zabawy – możemy zapewnić jednak, że po wypełnieniu PIT z naszą aplikacją możesz liczyć na drobny podarunek w ramach podziękowania za zaufanie.

CZY POSIADACIE APLIKACJE NA ANDROID I IOS?

More

Tak. Pitbot to program PIT przystosowany na urządzenia z systemem Android i iOS.

CZY PITBOT TO JEDYNIE APLIKACJA MOBILNA, CZY JEST DOSTĘPNA RÓWNIEŻ W WERSJI WEBOWEJ?

More

Nasza aplikacja do PIT ma aspiracje do bycia Twoim pierwszym wyborem, dlatego też podążamy za najnowszymi trendami, nie zamykając się na żadne rozwiązanie. Pitbot dostępny jest nie tylko w wersji mobilnej, ale również jako aplikacja webowa, co gwarantuje Ci pełną dowolność i wygodę użytku.

PIT-36 – najczęściej zadawane pytania

PIT-36 – co to jest?

PIT-36 to roczna deklaracja podatkowa, za pomocą której rozliczane są jedyne źródła rocznych przychodów opodatkowanych skalą podatkową (12% oraz 32%).

Kto musi złożyć PIT-36?

Formularz PIT-36 składają osoby, które, chociaż część swoich przychodów uzyskiwali bez pośrednictwa płatnika (np. pracodawcy), a ich zarobki były opodatkowane według skali podatkowej. Deklarację tę muszą przygotować i dostarczyć do urzędu podatnicy, którzy: prowadzą pozarolniczą działalność gospodarczą opodatkowaną na zasadach ogólnych, doliczają straty z ubiegłych lat, doliczają przychody małoletnich do swoich przychodów oraz ci, którzy odliczają w zeznaniu podatek minimalny od środków trwałych.

Czym różni się PIT-36 od 37?

Podstawową różnicą pomiędzy formularzem PIT-36 a PIT-37 jest rodzaj wykazywanych dochodów. Co więcej, PIT-36 przeznaczony jest dla tych podatników, którzy rozliczali się samodzielnie (bez udziału płatnika) – PIT-37 z kolei dla pracowników, których przychody rozliczył płatnik (pracodawca).

PIT-36 – do kiedy?

Ostatnim dniem na złożenie PIT-36 jest 30 kwietnia roku następującego po roku, za który składamy zeznanie. PIT-37 za 2022 rok należy jednak złożyć najpóźniej do 2 maja 2023 roku (z uwagi na to, że 30 kwietnia i 1 maja są dniami wolnymi od pracy).

Wspólne rozliczenie małżonków – PIT-36 czy PIT-37?

Chcąc rozliczyć się wspólnie ze swoich podatków, można skorzystać zarówno z deklaracji PIT-36, jak i PIT-37. To, który formularz wybrać, zależy od rodzaju uzyskiwanych dochodów.

Jak wypełnić w PIT-36 dochody z zagranicy?

Aby rozliczyć zagraniczny dochód za pomocą deklaracji PIT-36, należy dołączyć do niej załącznik PIT/ZG (PIT zagranica). Jeżeli do osiągniętych za granicą dochodów zastosowanie ma metoda wyłączenia z progresją, to należy zamieścić je w PIT-36 w sekcji H “Dochody osiągnięte za granicą”).

Gdzie jest kwota zwrotu w PIT-36?

Kwotę zwrotu podatku znajdziemy w polu nr 430 “Różnica między należnym podatkiem”, o którym mowa w art. 30g ustawy, a podatkiem należnym”. Jeżeli kwota wpisana w okienku jest wyższa niż zero, oznacza to, że podatnikowi należna jest nadpłata podatkowa.

Jak obliczyć dochód netto z PIT-36?

Dochód netto z PIT-36 = przychód minus składki na ubezpieczenie społeczne minus składki na ubezpieczenie minus zaliczki na podatek dochodowy.

Za wysłane zeznanie z Pitbot należy się nagroda! 🏆🏆

Rozlicz PIT teraz

Skorzystaj z najnowocześniejszej aplikacji do rozliczeń podatkowych w Polsce i ciesz się z nagród, które przygotowaliśmy specjalnie dla Ciebie. Z PitBotem zyskujesz podwójnie! Brzmi zachęcająco? No to dalej – wypróbuj narzędzie i zobacz, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym naprawdę może się opłacać! Po wysłanej deklaracji podatkowej odbierzesz kody rabatowe do serwisów naszych Partnerów. To nic nie kosztuje. 

Czytaj więcej

Rozliczenie PIT-36 – czym jest deklaracja o tym oznaczeniu?

Planujesz złożyć swój PIT-36 online? Zanim to zrobisz, sprawdź, czym konkretnie jest ta deklaracja i kogo dotyczy. Zeznanie to bowiem odnosi się do osób, które osiągały dochody z pozarolniczej działalności gospodarczej według progów podatkowych: 12 i 32%. Rozliczenie tego PITu z kolei nie obowiązuje przedsiębiorców na ryczałcie ewidencjonowanym oraz osób prowadzących działalność opierającą się na podatku liniowym.

W prostych słowach można powiedzieć, że formularz PIT-36 to deklaracja, dzięki której podatnik może rozliczyć się z właściwym urzędem skarbowym (o tym, co znaczy „właściwy”, dowiesz się w naszym artykule pt. Jak określić właściwy urząd skarbowy 2021? Gdzie rozliczyć PIT, CIT i VAT?). 

Zeznanie o tym numerze zawiera bowiem istotne informacje, dzięki którym organ jest w stanie wyliczyć podstawę opodatkowania. W druku PIT-36 znajdują się dane o wysokości osiąganego dochodu (bądź straty) w danym roku podatkowym.

PIT-36 – rozliczenie. Kogo jeszcze dotyczy?

Sprawy podatkowe od zawsze rodzą wiele pytań i wprowadzają niepewność wśród podatników. Dobrym tego przykładem jest deklaracja PIT-36, o której wiele osób mogło usłyszeć, wciąż nie wiedząc, kto jeszcze powinien rozliczyć się za jej pomocą z polskim Urzędem Skarbowym. Rozlicz PIT-36 online lub stacjonarnie, gdy:

 • prowadziłeś w danym roku podatkowym najem, podnajem, dzierżawę lub poddzierżawę, z których uzyskiwałeś przychód w progowym systemie opodatkowania,
 • korzystasz z tzw. kredytu podatkowego w roku, który następuje po roku otwarcia przedsiębiorstwa (lub dwa lata po),
 • ciąży na Tobie obowiązek dokonania doliczenia związanego z korzystania z kredytu podatkowego,
 • uzyskiwałeś przychód za granicami kraju,
 • prowadziłeś specjalne działy produkcji rolnej na ogólnie przyjętych zasadach (progi podatkowe 17/32%),
 • posiadasz przychody z innych źródeł, od których nie musisz odprowadzać podatku (zgodnie ze przyjętą skalą podatkową),
 • prowadzisz działalność, która jest niezarejestrowana limitem przychodów w wysokości połowy kwoty wynagrodzenia minimalnego.

Ujęcie dochodów na PIT-36 a PIT-37

W tym miejscu warto doprecyzować to, że rozliczenie PIT-36 dotyczy podatników, których cześć przychodów była osiągana bez pośrednictwa płatnika. Mowa tutaj o osobach, które w trakcie lub na koniec roku podatkowego są zmuszone do samodzielnego obliczenia zaliczek na poczet podatku dochodowego, bądź też do obliczenia wartości podatku do zapłaty oraz wpłacenia tych kwot w wyznaczonym terminie do właściwego urzędu skarbowego – pod warunkiem, że opodatkowanie ustalane jest dla nich według skali podatkowej, a ich wynagrodzenie nie podlega ujęciu na deklaracji PIT-37.

Warto bowiem wiedzieć, że niedawno weszły w życie nowe przepisy mówiące o tym, że część wynagrodzeń, dla których samodzielnie oblicza się zaliczki, należy wykazać na formularzu PIT-36, a część na PIT-37.

Innymi słowy – jeżeli całość przychodów podatnika została rozliczona przez płatnika np. pracodawcę, zobowiązany jest on do złożenia deklaracji PIT-37. Jeśli jednak podatnik posiada kilka źródeł dochodów, w tym z niektórych samodzielnie rozlicza zaliczki na podatek np. w przypadku prowadzenia własnej działalności gospodarczej, musi on rozliczyć się z Urzędem Skarbowym na formularzu PIT-36.

Rozliczenie PIT-36 online 2022/2023 – do kiedy należy dostarczyć deklarację?

System podatkowy w Polsce jasno deklaruje terminy, w jakim czasie należy złożyć swoje zeznanie podatkowe. Nie inaczej jest w przypadku rozliczania PIT-36. Druk ten za rok 2022 należy złożyć do Urzędu Skarbowego najpóźniej do 2 maja 2023 roku – zazwyczaj ostatnim dniem jest 30 kwietnia – w 2023 roku jest to jednak dzień wolny od pracy (niedziela), stąd też termin wydłuża się o parę dni.

Jeżeli nie chcesz narazić się na żadne konsekwencje, wypełnij PIT-36 online odpowiednio szybciej – najlepiej za pomocą naszego programu do rozliczania PIT, dzięki któremu zyskasz pewność, że wszystkie dane zostały poprawnie wprowadzone, a sama deklaracja dotarła do wybranego Urzędu Skarbowego.

PIT-36 – elektronicznie lub listownie

„PIT-36 on-line” – fraza, która każdego roku ląduje w wyszukiwarce internetowej. Czy wypełnienie deklaracji podatkowej przez Internet jest możliwe? Tak – zeznanie może zostać dostarczone tak naprawdę na trzy sposoby:

 • tradycyjnie, czyli w placówce urzędu skarbowego,
 • listownie,
 • elektronicznie np. za pomocą programu PIT-36 takiego jak PitBot.

Deklaracja PIT-36 online – dopłata lub zwrot podatku

Jak wspomnieliśmy wyżej – na formularzu PIT-36 umieszczamy wysokość osiąganych dochodów lub też stratę, jeśli takową w ciągu roku zanotowaliśmy. Ale jak się to do ewentualnej dopłaty lub zwrot podatku? Tak naprawdę obie sytuacje są możliwe – składając zeznanie PIT-36 online lub stacjonarnie, możemy liczyć się z koniecznością dopłaty bądź też – co jest zdecydowanie milsze – z otrzymaniem nadpłaconych środków na nasze konto bankowe.

O czym była mowa wyżej – czas na rozliczenie się z podatków mamy z reguły do ostatniego dnia kwietnia roku, który następuje po roku, w którym osiągany był dochód. A jak ma się to w przypadku urzędu skarbowego? Do kiedy urzędnicy wypłacają przysługujący zwrot podatku?

 • Mówiąc o rozliczeniu PIT-36 przez Internet (złożeniu e-deklaracji), organy zobowiązane są do zwrócenia środków w terminie do maksymalnie 45 dni od dnia, w którym złożona została deklaracja podatkowa.
 • Jeśli nie zdecydujemy się na wypełnianie PIT-36 online i postanowimy dostarczyć deklarację w placówce właściwego urzędu skarbowego lub listem poleconym za pośrednictwem Poczty Polskiej, na zwrot możemy poczekać nawet do 90 dni od daty złożenia deklaracji (dzień doręczenia Urzędowi Skarbowego lub nadania przesyłki).
 • Co w przypadku, gdy nasz PIT-36 formularz online (lub tradycyjny druk) został sporządzony źle? W takim przypadku konieczne jest złożenie korekty PIT. W takim wypadku termin nadpłaty (wynikającej z korekty) wynosi 2 miesiące. Co ważne jednak nie może on nastąpić szybciej, niż 3 miesiące od dnia, w którym zostało dostarczone pierwotne zeznanie podatkowe.

Poczytaj więcej o poprawianiu deklaracji w Korekta PIT przez Internet 2022 – korekta zeznania podatkowego z PITBOT

PIT-36 rozliczenie online – indywidualnie lub wspólnie

Warto mieć świadomość, że składając e-PIT-36 (lub tradycyjny druk) możemy rozliczyć się zarówno indywidualnie, jak i wspólnie – z małżonkiem lub dzieckiem – przywilej ten przysługuje również osobom samotnie wychowującym dzieci

Powyższe przepisy dotyczą również tych podatników, którzy posiadają miejsce zamieszkania (dla celów podatkowych) w jednym z państw członkowskich Unii Europejskiej bądź też w kraju, który należy do Europejskiego Obszaru Gospodarczego lub znajdującego się w Konfederacji Szwajcarskiej. Warunek ten obejmuje przychody wymienione w artykule 29 ust.1 Ustawy o PIT opodatkowane na zasadach ogólnych.

PIT-36 – rozliczenie a ulgi podatkowe

Zabierając się do składania PIT-36 przez Internet (lub w innej formie) warto mieć świadomość, że w deklaracji tej możemy wykazać nie tylko przychody i dochody podlegające opodatkowaniu, ale również odliczyć ulgi podatkowe, dzięki którym zapłacimy mniejszy podatek. O jakich odliczeniach mowa?

Jedną z najpopularniejszych (i najbardziej opłacalnych) ulg jest tzw. ulga prorodzinna, czyli odliczenie związane z posiadaniem dzieci. Już od jednej pociechy można odliczyć od podatku 1112,04 zł

Na uwagę zasługuje również ulga internetowa, dzięki której w jednym roku możemy odliczyć 760 zł. Oprócz wyżej wymienionych odliczeń możemy skorzystać również m.in. z:

PIT-36 a załączniki do deklaracji

Mówiąc o ulgach podatkowych, warto wspomnieć również o specjalnych załącznikach dołączanych do deklaracji – to właśnie na nich wykazywane są m.in. ulgi bądź też dochody. O jakich łącznikach mowa?

 • PIT/D (z ulgą mieszkaniową),
 • PIT/0 (z ulgami innymi niż mieszkaniowa),
 • PIT/BR (ulga badawczo-rozwojowa). Tę ulgę można odliczyć w 2023 roku, składając PIT-36 za 2022 rok.

Poniżej z kolei załączniki z drugiej grupy, czyli takie, w których wykazujemy dochody.

 • PIT/B (dochody z działalności gospodarczej).
 • PIT/Z (dochody biznesowe, które w ciągu 5 lat zostały objęte zwolnieniem).
 • PIT/M (dochody niepełnoletnich dzieci).
 • PIT/ZG (dochody zagraniczne).
 • PIT/DS (dochody z działów specjalnych produkcji rolnej).

Dane z załączników należy umieścić w deklaracji PIT-36 w sekcji U.

PIT-36 a PIT-36L – czym się różnią?

Częstym pytaniem wśród osób rozliczających się z podatków jest to, czym różnią się deklaracje PIT-36 oraz PIT-36L. 

Warto wiedzieć, że zeznanie z końcówką „L” na końcu przeznaczone jest dla podatników, którzy rozliczają się z Urzędem Skarbowym na zasadzie podatku liniowego. PIT-36 z kolei to druk, z którego skorzystają podatnicy rozliczający przychody według progów podatkowych.

Rozliczenie PIT-36 a PIT-36S

Warto wiedzieć, że w polskim systemie podatkowym figuruje specjalny druk – PIT-36/S. Stosuje się go w nietypowej sytuacji – w momencie, gdy rozliczenie odbywa się po śmierci przedsiębiorcy. W takim wypadku formularz PIT-36/S powinien zostać dostarczony do Urzędu Skarbowego w terminie 2 miesięcy od śmierci osoby prowadzącej działalność gospodarczą. Takiemu obowiązkowi podlega osoba, która została zgłoszona do CEIDG jako zarządca sukcesyjny.

Warto jednak wiedzieć, że złożenie PIT-36/S nie jest obowiązkowe. W przypadku, gdy nie zrobi to wyznaczona osoba (przejmująca firmę), rozliczeniem zajmie się fiskus.

PIT online 36 – czy w deklaracji można odliczyć kwotę wolną od podatku?

Tak, kwotę tę można uwzględnić w rocznej deklaracji PIT-36.

Program do rozliczenia PIT-36 za 2022 rok – rozwiązanie idealne

Jak wspomnieliśmy – rozliczanie się z Urzędem Skarbowym nie należy do najprzyjemniejszych rzeczy. Jeżeli należysz do osób, dla których składanie deklaracji jest czymś kompletnie niezrozumiałym, skorzystaj z naszego nowoczesnego narzędzia, jakim jest PitBot.

Nasz program do rozliczania PIT-36 online (i innych deklaracji) powstał z myślą o wszystkich podatnikach, u których sama myśl o kontakcie z urzędnikiem powoduje niemały ból głowy. Aplikacja PitBot zapewnia wygodę i bezpieczeństwo – dzięki niej wiesz, że Twój PIT jest wypełniony dobrze i na pewno dotarł do Urzędu Skarbowego.

Darmowy program do PIT-36 pozwoli przygotować deklarację w parę minut z dowolnego miejsca – możesz być w domu lub przebywać na urlopie – ważne, żebyś miał dostęp do sieci.

Serdecznie zapraszamy do przetestowania naszego programu do rozliczania PITu-36 i pozostałych deklaracji. W razie wątpliwości możesz liczyć na wsparcie doświadczonego doradcy. Postaw na wygodę i bezpieczeństwo – wypełnij PIT-36 online bez wychodzenia z domu już dziś!

WOEM