Co roku polscy podatnicy są zobowiązani do przygotowania i złożenia rocznego zeznania podatkowego do właściwego urzędu skarbowego. W obecnie funkcjonującym systemie obowiązują ściśle określone terminy rozliczenia podatku – w 2023 roku ostatnim dniem na doręczenie dokumentów jest 2 maja. Niestety, zdarzają się przypadki, w których podatnicy z różnych powodów spóźniają się ze złożeniem zeznania podatkowego.

Jaka jest kara za nieterminowe złożenie deklaracji w 2023 roku? Czy jest się czego obawiać, spóźniając się z dostarczeniem rocznego zeznania podatkowego do organu skarbowego? Co zrobić w takim przypadku, aby uniknąć konsekwencji ze strony polskiego fiskusa? Wszystkiego dowiesz się z dzisiejszego artykułu – przeczytaj i zobacz, jak Urząd Skarbowy zapatruje się na spóźnialskich podatników. Zachęcamy do lektury – zespół PitBot.

Składanie deklaracji podatkowej PIT w 2023 – kogo dotyczy?

Na samym początku, zanim przejdziemy do tego, jaka jest ewentualna kara za niezłożenie deklaracji w terminie, powiedzmy sobie w paru słowach, kto podlega obowiązkowi rozliczenia się z podatków z polskim fiskusem. Warto bowiem wiedzieć, że nie każda osoba musi myśleć o przygotowaniu rocznej deklaracji i tym samym – obawiać się konsekwencji ze strony urzędu skarbowego.

O zeznaniu podatkowym PIT muszą pomyśleć osoby, które w ciągu roku uzyskiwały jakikolwiek przychód, który jest opodatkowany – wedle ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych. Warto zaznaczyć, że w tym wypadku nie ma znaczenia kwota przychodu oraz kosztów jego uzyskania – ważny jest sam fakt jego uzyskania.

Niezłożenie zeznania podatkowego w terminie – o jakich datach muszą pamiętać polscy podatnicy?

W tym miejscu warto nakreślić to, jakie są terminy rozliczeń w Polsce, dzięki czemu łatwiej będzie nam zrozumieć to, kiedy mówimy o nieterminowym złożeniu deklaracji podatkowej do urzędu skarbowego.

Zgodnie z art. 4. Ustawy o podatku dochodowym od osób fizycznych (PIT), ostatecznym terminem dostarczenia zeznania do organu podatkowego jest 30 kwietnia. Co ważne jednak: w momencie, gdy dzień ten jest wolny od pracy (np. sobota lub niedziela), termin przesuwa się na następny dzień roboczy – tak jest w 2023 roku, gdzie czas na złożenie deklaracji PIT jest do 2 maja.

Kara za niezłożenie zeznania podatkowego – z tym się trzeba liczyć

Wiele osób (zwłaszcza tych, którzy przegapili termin dostarczenia zeznania) zastanawia się, czy grozi im mandat skarbowy za nieterminowe złożenie deklaracji – bądź poważniejsze konsekwencje ze strony urzędu skarbowego. Jak to jest w rzeczywistości?

Sprawdź także:  Porównanie PIT-36 i 37 – dla kogo PIT-37 i 36?

Warto wiedzieć, że istnieją kary za niezłożenie deklaracji. Dlaczego? Powody są proste. Po pierwsze, zasady są po to, aby ich przestrzegać – w momencie, gdy każdy podatnik składałby zeznanie wtedy, kiedy chce, doprowadziłoby to do destabilizacji obowiązującego systemu podatkowego w Polsce. Po drugie – podatnicy mają naprawdę dużo czasu na przygotowanie deklaracji – w 2023 roku mogą oni bowiem dostarczyć dokumenty od 15 lutego do 2 maja 2022.

Łatwo można stwierdzić, że 2,5 miesiąca to dostatecznie długi okres na to, aby wypełnić, sprawdzić i dostarczyć do właściwego urzędu skarbowego roczną deklarację. Dlatego też kara za niezłożenie zeznania podatkowego w terminie jest jak najbardziej zasadna.

Kara za niezłożenie deklaracji podatkowej w terminie – co wynika z Kodeksu Karnego Skarbowego?

Jaka jest kara za niezłożenie zeznania podatkowego w wyznaczonym przez system terminie? O tym mówi nam Kodeks Karny Skarbowy, w którym znajdują się informację na temat sankcji, które grożą podatnikom niestosującym się do obowiązujących przepisów skarbowych.

Zgodnie z art. 54 KKS niedostarczenie rocznego zeznania podatkowego w terminie odbierane jest jako narażenie podatku/skarbu państwa na uszczuplenie. Czyn ten podlega karze grzywny w maksymalnej wysokości 720 stawek dziennych. Warto jednak rozróżnić mandat od kary – warto bowiem wiedzieć, że z konsekwencjami liczyć można się zarówno ze strony organu podatkowego, jak i sądu. Innymi słowy – na rodzaj kary wpływa to, czy do czynienia mamy z wykroczeniem, czy też przestępstwem skarbowym.

Mandat skarbowy za nieterminowe złożenie zeznania od urzędu skarbowego – wykroczenie skarbowe

Kiedy możemy powiedzieć o wykroczeniu? Wtedy, gdy kwota podatku, który został narażony na uszczuplenie, nie przekracza równowartości minimalnego wynagrodzenia pomnożonego przez 5 (w 2023 roku jest to 17 450 zł, czyli 3 490 zł x 5).

Za nieterminowość podatnik może zostać obciążony grzywną w wysokości od 1/10 do maksymalnie 20-krotności wynagrodzenia miesięcznego. Innymi słowy – w 2023 roku mandat skarbowy za nieterminowe złożenie deklaracji może wynieść:

  • 1/10 x 3 490 zł = 349 zł,
  • 20 x 3 490 zł = 69 800 zł.

Kara za niezłożenie deklaracji od sądu – ile realnie można zapłacić za przestępstwo skarbowe?

Mówiąc o 720 stawkach dziennych, ciężko jest stwierdzić, jaka konkretnie czeka kara nieterminowe złożenie deklaracji. Zdecydowanie łatwiej operować jest na realnych kwotach. Warto wiedzieć, że w 2023 roku wysokość grzywny za niedostarczenie deklaracji w terminie wzrosła, co jest konsekwencją wzrostu minimalnego wynagrodzenia za pracę, które wynosi 3 490 zł, gdzie w 2021 roku było mniejsze o 480 zł, czyli wynosiło 3010 zł.

Jak więc wysoka może być kara za niezłożenie zeznania podatkowego na czas?

  • Minimalna grzywna – 10 stawek dziennych x 100,33 zł = 1 003,30 zł.
  • Maksymalna grzywna – 270 stawek dziennych x 40,132 zł = 28 895,040 zł.

Jak widać – mandat skarbowy za nieterminowe złożenie deklaracji może wynieść podatnika nieco ponad 1 000 zł, a w skrajnych przypadkach niemalże 30 000 zł – nie warto więc spóźniać się z dosłaniem formularza do urzędu skarbowego. Z reguły jednak takie sprawy kończą się nałożeniem kilkusetzłotowej grzywny.

Sprawdź także:  Zastaw skarbowy – co to takiego? Na co i kiedy może zostać nałożony?

Kara za niezłożenie deklaracji VAT

W przypadku nierozliczenia się z podatku VAT podatnik może liczyć się z taką samą karą, jak w przypadku rozliczania podatku PIT.

Jaka kara za niezłożenie PIT-u 28 w terminie?

Czyn ten jest zagrożony karą grzywny od 1/10 do 20-krotności minimalnego wynagrodzenia.

Czynny żal, czyli jak uniknąć kary za nieterminowe złożenie deklaracji podatkowej?

Podatnicy, którzy spóźnili się z dostarczeniem zeznania podatkowego do urzędu skarbowego, szukają również sposobu na to, jak uniknąć ewentualnej kary. Czy jest to możliwe?

Tak – przed karnoskarbowymi konsekwencjami może uchronić specjalne zawiadomienie o popełnionym czynie zabronionym – tzw. czynny żal, które składa się do naczelnika urzędu skarbowego na piśmie bądź przekazuje ustnie do protokołu. Kiedy można skorzystać z tego rozwiązania?

Podatnik może pomyśleć o złożeniu czynnego żalu w każdym czasie – dopóki urząd skarbowy nie odkryje faktu niezłożenia deklaracji w terminie. Na ogół podatnicy muszą pamiętać, by nie dostarczać do organu zaległej deklaracji przed wysłaniem czynnego żalu. Taki zabieg jest niejako potwierdzeniem dla urzędników, że podatnik popełnił czyn zabroniony, stąd też zawiadomienie zostanie odrzucone.

Od 1 stycznia 2022 roku wyszczególniona została jednak specjalna forma „czynnego żalu” (obejmująca dochody, które zostały uzyskane w 2021 roku). Z jej treści wynika, że nie podlegają karze (za przestępstwo lub wykroczenie skarbowe) sprawcy czynu zabronionego, który dotyczy złożenia deklaracji podatkowej lub przesłania księgo, jeśli po jego popełnieniu złożyli organowi podatkowemu prawnie skuteczną korektę deklaracji.

Kara za niezłożenie rocznego zeznania podatkowego – kto nie może skorzystać z czynnego żalu?

Warto wiedzieć, że nie każda osoba może skorzystać z czynnego żalu. Możliwość złożenia zawiadomienia nie przysługuje sprawcy, który:

  • kierował wykonaniem ujawnionego czynu zabronionego,
  • nakłaniał inną osobę do popełnienia wykroczenia lub przestępstwa skarbowego,
  • był założycielem grupy (lub miał z nią związek) mającej na celu popełnienie przestępstwa skarbowego – chyba że dokonał zawiadomienia ze wszystkimi członkami grupy lub związku).

Złożenie deklaracji po terminie – kary. Podsumowanie

W polskim systemie podatkowym ustanowione zostały terminy składania deklaracji, których należy przestrzegać, by nie narazić się na ewentualne konsekwencji ze strony urzędu skarbowego lub sądu. Grzywny mogą być mniej lub bardziej dotkliwe, co wynika m.in. bezpośrednio z klasyfikacji czynu (wykroczenie lub przestępstwo). Podatnikom, którzy spóźnili się z dostarczeniem deklaracji podatkowej, przysługuje prawo do tzw. czynnego żalu, czyli zawiadomienia organu o popełnionym czynie zabronionym. W 2023 roku podatnicy, którzy spóźnili się ze złożeniem zeznania, powinni pomyśleć o korekcie PIT, co pozwoli uniknąć ewentualnych kar.

Nie dostarczyłeś jeszcze deklaracji podatkowej do urzędu? W takim razie nie czekaj – przetestuj naszą aplikację do rozliczania PIT online – PitBot i wypełnij zeznanie bez wychodzenia z domu. Cały proces przygotowania formularza trwa kilka minut – zobacz, że rozliczanie się z Urzędem Skarbowym może być proste. Zapraszamy!

5/5 - (1)