PIT-11 для українців 2022: що це таке і як отримати? 🇺🇦 >>

Obywatele Ukrainy, którzy podejmują się legalnego zarobku na terenie Polski, na koniec roku podatkowego mogą otrzymać PIT-11, czyli podstawową informację o przychodach, dochodach i potrącanych zaliczkach na poczet podatku dochodowego. W dzisiejszym poradniku omówimy najważniejsze kwestie dotyczące tego dokumentu, tak, by jak najbardziej ułatwić rozliczanie podatku w Polsce każdemu obywatelowi Ukrainy. Co to jest PIT-11? Skąd wziąć ten dokument i co z nim zrobić? Jakie są terminy składania PIT-11? Zapraszamy do lektury!

PIT-11 – co to jest?

PIT-11 to dokument, w którym zawarte są informacje o przychodach, dochodach, poniesionych kosztach, a także pobranych zaliczkach na poczet podatku dochodowego od osób fizycznych. Wystawiany jest on przed podmioty-płatników, którzy wypłacają wynagrodzenie pracownikom zatrudnionym na podstawie legalnej umowy (o pracę, zlecenie, o dzieło).

Jak otrzymać PIT-11?

Zastanawiając się, skąd wziąć PIT-11, będąc obywatelem Ukrainy, warto wiedzieć, że nie trzeba się specjalnie wysilać. Dlaczego? Jak wspomnieliśmy – obowiązek wystawienia tego druku leży po stronie podmiotu-płatnika, czyli np. pracodawcy, u którego podejmowany był zarobek. Dlatego też jeżeli w ciągu roku pracowałeś w polskim przedsiębiorstwie, na koniec roku podatkowego powinieneś otrzymać PIT-11 (nie musisz o niego w żaden sposób wnioskować).

Pracodawca nie wystawia PIT-11 – co wtedy?

W niektórych przypadkach może zdarzyć się, że pracodawca, u którego pracowałeś/pracowałaś, z jakiegoś powodu spóźni się z dostarczeniem PIT-11 bądź w ogóle go nie wystawi i nie wyśle na Twój adres. Co w takim wypadku?

Sprawdź także:  Jak się dowiedzieć, kiedy nastąpi zwrot podatku z Polski?

Pierwszym sposobem jest podjęcie interwencji. W tym celu należy skontaktować się z pracodawcą/działem kadr firmy i poinformowaniu o nieotrzymaniu dokumentu. W takim przypadku warto dopytać, z czego to wynika – być może zdarzyło się tak, że deklaracja  PIT-11 została wystawiona, ale zapomniano ją wysłać, bądź zaginęła w czasie transportu. Po wyjaśnieniu sprawy o złożeniu PIT-11, poproś o przekazanie bądź wysyłkę dokumentu. Jeśli to nie pomoże, wyślij ponaglenie za sprawą listu poleconego (z potwierdzeniem odbioru).

Co zrobić, jeśli pracodawca wciąż nie daje PIT-11? Jeśli to nie pomoże, pozostaje druga opcja – zgłoszenie do urzędu skarbowego. W takim wypadku organ wykonawczy może nałożyć na pracodawcę/zakład pracy karę finansową.

Jeżeli kara grzywny nie poskutkuje, nie pozostanie Ci nic innego, jak samodzielne obliczenie łącznego wynagrodzenia.

Do kiedy zostanie złożony PIT-11 przez pracodawcę?

Wypełnienie PIT-11 przez pracodawcę i dostarczenie do pracownika nie powinno zająć dłużej, niż do ostatniego dnia lutego roku następującego po roku, w którym podejmowana była praca. W praktyce wygląda to następująco:

  • rozliczając rok 2022, PIT-11 powinien trafić do Ciebie najpóźniej do 28 lutego 2023 roku.

Analogicznie w kolejnych latach – chyba że mowa o roku przestępnym, w którym luty ma więcej dni.

PIT-11 – co z nim zrobić?

Co zrobić z PIT-11 jako obywatel Ukrainy? Odpowiedź jest prosta: nic. Dlaczego? Warto wiedzieć, że nie jest to deklaracja podatkowa, a jedynie informacja, na podstawie której przygotowuje się właściwe zeznanie, czyli np. PIT-36 lub PIT-37.

PIT-11 dla Ukraińców w 2023 roku: PIT-36 czy PIT-37?

Jak wspomniane zostało wyżej: na podstawie informacji zawartych w PIT-11, każda osoba powinna przygotować i złożyć jedną z deklaracji (PIT-36 lub PIT-37) do właściwego urzędu skarbowego w wyznaczonym terminie. Ale który formularz wybrać? To zależy od Twojej indywidualnej sytuacji.

Sprawdź także:  PIT-36 dla obywatela Ukrainy – zasady rozliczania w Polsce

Jeżeli posiadasz status polskiego rezydenta podatkowego (przebywasz w Polsce w ciągu roku przez więcej niż 183 dni lub posiadasz w tym kraju centrum interesów życiowych np. mieszkanie) i podejmowałeś pracę w polskiej firmie, powinieneś rozliczyć się za pomocą PIT-37.

Jeśli z kolei spełniasz warunek dotyczący rezydencji podatkowej, ale prócz osiągniętego wynagrodzenia z tytułu pracy osiągałeś również dochód z prowadzonej przez siebie działalności gospodarczej, odpowiednim dla Ciebie formularzem jest PIT-36.

Złożenie PIT-11 online dla Ukraińców w 2023 roku – wypróbuj PitBot!

Rozliczanie się z podatków bywa trudne – zwłaszcza gdy robimy to za granicą. Dlatego też jeżeli jesteś obywatelem Ukrainy i potrzebujesz pomocy w złożeniu deklaracji podatkowej, skorzystaj z naszej aplikacji do PIT online – PitBota. Dzięki niej w kilka minut przygotujesz zeznanie i otrzymasz potrzebne wsparcie, dzięki czemu zyskasz pewność, że wszystkie dane, które wprowadziłeś, pokrywają się ze stanem faktycznym. Zapraszamy!

5/5 - (2)