Na terenie Polski funkcjonuje obecnie ponad 9100 Organizacji Pożytku Publicznego, do których zaliczyć możemy różnego rodzaju stowarzyszenia czy fundacje niosące szeroko pojętą pomoc. Od wielu lat zewsząd możemy usłyszeć o tym, aby na koniec roku podatkowego przekazać swój 1,5% podatku na cele tych organizacji i tym samym wesprzeć je finansowo. Komu przysługuje taka możliwość? Jak przekazać 1 procent podatku? Co jeszcze warto wiedzieć na ten temat? O tym wszystkim rozmawiamy w dalszej części artykułu – zapraszamy.

1,5% podatku dochodowego – o co dokładnie z nim chodzi?

Zanim przejdziemy do tego, jak przekazać 1,5% podatku, zatrzymajmy się chwilę nad samym pojęciem jednego procenta. Czym dokładnie jest?

Można powiedzieć, że 1,5% to danina, którą my, jako podatnicy, możemy przekazać na wybraną organizację pożytku publicznego. Pieniądze te więc, zamiast trafiać do państwowej kasy, wspierają budżet OPP, które każdego roku niosą szeroko pojętą pomoc na terenie naszego kraju – chorym, potrzebującym, dzieciom, zwierzętom i nie tylko.

Przekazanie 1,5% podatku odbywa się przez naczelnika Urzędu Skarbowego (na wcześniejszy wniosek podatnika). Co ważne, kwota przekazywanego datku nie może przekroczyć 1% podatku należnego (w czasie wyliczenia zaokrągla się do pełnych dziesiątek groszy w dół).

Kto może przekazać 1,5% podatku dochodowego od osób fizycznych?

Komu przysługuje możliwość przekazania 1 procenta swojego podatku? Takie prawo mają następujące osoby fizyczne:

  • płatnicy podlegający pod podatek dochodowy od osób fizycznych, czyli tak naprawdę wszystkie legalnie osiągające dochody na terenie Polski, w tym również podatnicy osiągający dochody z odpłatnego zbywania papierów wartościowych,
  • podatnicy, którzy są opodatkowani ryczałtem od przychodów ewidencjonowanych,
  • osoby prowadzące jednoosobową działalność gospodarczą rozliczaną podatkiem liniowym w wysokości 19%,
  • emeryci i renciści.

O tym, jak emeryt może przekazać 1,5% podatku w poniższym akapicie.

Jak przekazać 1,5% podatku z emerytury?

Warto pamiętać, że zarówno emeryci, jak i renciści często nie muszą składać zeznania podatkowego do Urzędu Skarbowego. Nie oznacza to jednak, że nie mogą przekazać swojego procenta na rzecz organizacji pożytku publicznego. W przypadku, gdy mówimy o osobie na emeryturze lub rencie, która nie podlega pod obowiązek złożenia deklaracji, a także otrzymała w ciągu roku roczne rozliczenie podatku PIT-40A i nie korzystała w tym czasie z żadnych odliczeń, istnieje możliwość przekazania 1,5% podatku.

Jak emeryt może przekazać 1,5% podatku? To proste – wystarczy, że złoży formularz PIT-OP do właściwego urzędu skarbowego (zgodnego z miejscem zamieszkania) w terminie do 30 kwietnia roku następującego po roku podatkowym. Składając zeznanie w 2022 rok, czas ten wydłuża się o parę dni, a konkretnie do 2 maja 2022 roku ze względu na to, że ostatni dzień kwietnia wypada w sobotę, a więc dzień wolny od pracy.

Sprawdź także:  Podatek od zasiłku dla bezrobotnych – czy osoby bez pracy muszą rozliczać się z urzędem skarbowym?

Wiesz już, jak przekazać 1 procent podatku z emerytury – w tym miejscu warto dodać to, że złożenie oświadczenia PIT-OP oznacza automatyczne wyrażenie zgody na przekazanie środków na wybraną organizację pożytku publicznego.

Co więcej, jeśli osoba otrzyma od organu rentowego PIT-40A (roczne obliczenie podatku) i nie złoży do urzędu PIT-OP, fiskus przekaże 1,5% podatku na rzecz OPP, która została wskazana we wniosku zawartym w zeznaniu podatkowym, jego korekcie bądź też PIT-OP za rok 2020, organ podatkowy przekazuje procent na podstawie sporządzonego przez siebie wniosku PIT-OP za pośrednictwem portalu podatkowego.

Jak przekazać 1 procent podatku?

Przekazanie naszego procenta odbywa się za pomocą rocznego zeznania (znajdziemy w nim wniosek o przelanie należności na rzecz organizacji pożytku publicznego). Jak to zrobić? W czasie wypełniania deklaracji wystarczy wpisać w odpowiednie miejsce numer KRS wybranego przez siebie stowarzyszenia czy też fundacji, a także kwotę, jaką chce się przekazać (pamiętając, że nie może przekraczać wspomnianego 1,5% całkowitego podatku, jaki mamy do zapłaty w Urzędzie Skarbowym).

Jak przekazać 1,5% podatku na konkretną osobę?

Często zdarza się, że podatnicy chcą wspomóc finansowo konkretną osobę. W takim wypadku w przygotowywanym zeznaniu należy określić cel szczegółowy – w formularzu przewidziana jest do tego specjalna rubryka pod nazwą „Informacje uzupełniające”.

W tym miejscu warto dodać, że na życzenie podatnika Urząd Skarbowy może przekazać jego dane osobowe (imię, nazwisko, adres) wybranej przez siebie organizacji pożytku publicznego. Zgoda ta wyrażana jest na formularzu PIT w odpowiedniej rubryce.

PIT – jak przekazać 1,5% podatku na więcej niż jedną organizację pożytku publicznego?

Przekazanie 1 procent podatku – jak to działa w przypadku, gdy chcemy wspomóc więcej niż jedną OPP?

Warto wiedzieć, że w składanej deklaracji podatkowej przysługuje nam prawo do wpisania tylko jednej organizacji pożytku publicznego. Jeżeli jednak rozliczamy się na większej ilości formularzy (możliwe jest to w przypadku, gdy posiadamy różne źródła dochodu np. z pracy oraz sprzedaży papierów wartościowych), możliwe jest przekazanie 1,5% dla różnych OPP (po jednej na konkretnym formularzu).

Jak napisać prośbę o przekazanie 1,5% podatku?

Nie jest to wymagane. Jak zostało wspomniane – informacje o tym, której organizacji pożytku publicznego przekazujemy nasz 1,5%, podajemy w deklaracji podatkowej w konkretnej rubryce.

Jak przekazać 1,5% na OPP? Pamiętaj o terminach

Jeśli chcesz wspomóc wybraną organizację pożytku publicznego, musisz pamiętać o tym, aby złożyć zeznanie podatkowe w wyznaczonym terminie. W przypadku spóźnienia nie dość, że 1,5% nie zostanie przekazany, to jeszcze możesz spodziewać się kary grzywny za wykroczenie a w skrajnych przypadkach konsekwencji prawnych (przestępstwo skarbowe).

Do kiedy masz czas?

  • PIT-28 – najpóźniej do końca lutego.
  • PIT-36, PIT-36L, PIT-37, PIT-38 – najpóźniej do 30 kwietnia (w 2022 roku do 2 maja).

Kiedy OPP otrzyma pieniądze?

Naczelnik Urzędu Skarbowego przekazuje pieniądze organizacjom pożytku publicznego od maja do lipca.

Korekta PIT a 1,5% na rzecz organizacji pożytku publicznego

W czasie wypełniania deklaracji może dojść do pomyłki, co jest naturalną rzeczą. W takim wypadku należy pomyśleć o korekcie PIT. Ale jak ma się ona do 1,5% podatku? Można ją złożyć w dwóch przypadkach.

  1. W sytuacji, w której nie wpisaliśmy OPP w zeznaniu, w którym jednocześnie nie pojawiły się żadne błędy. Co ważne, aby fiskus mógł pozytywnie rozpatrzyć naszą poprawkę, poprawione zeznanie należy złożyć do końca maja.
  2. W momencie, w którym okazało się, że w wyniku złożenia korekty wyniknęły nieścisłości w zeznaniu (złożonym parę lat temu), przez co przysługuje nam wyższy zwrot podatku, co z kolei przekłada się na zmniejszoną wartość 1,5% dla organizacji pożytku publicznego (zmniejszyła się wartość podatku należnego). Co istotne, korekta w takim przypadku nie wpływa na wysokość przekazanego 1,5% podatku (Urząd Skarbowy nie może zabrać OPP tego, co wcześniej im dał). Jedyne, z czym musimy się liczyć to, że należny nam zwrot podatku zostanie pomniejszony o nadwyżkę przekazaną na rzecz OPP.
Sprawdź także:  Zasiłek dla bezrobotnych a PIT 2022

Przeczytaj również: Korekta PIT przez Internet 2023 – korekta zeznania podatkowego z PITBOT

Zasady przekazania darowizny 1,5% podatku na rzecz OPP a wykaz w rejestrze organizacji

Warto wiedzieć, że nie tylko podatnik musi spełnić konkretne warunki do tego, aby móc przekazać 1,5% podatku – wymagania stawiane są również przez samymi organizacjami pożytku publicznego.

Muszą być one bowiem wpisane w ustawowym wykazie OPP, który jest publikowany przez Dyrektora Narodowego Instytutu Wolności. Aby otrzymać ten status, organizacja musi prowadzić działalność przez co najmniej dwa lata. Co więcej, do przyjęcia datku niezbędne jest posiadanie numeru rachunku bankowego – w przypadku jego braku przekazywane pieniądze trafią do skarbu państwa.

Możliwość przyjęcia darowizny w postaci 1,5% to nie wszystko, na co mogą liczyć OPP. W odniesieniu do prowadzonej działalności mogą one liczyć na dodatkowe zwolnienia, w tym od:

  • podatku dochodowego od osób prawnych (CIT),
  • podatku od czynności cywilnoprawnych (PCC),
  • podatku od nieruchomości,
  • opłat skarbowych,
  • opłat sądowych.

Wszystkie środki, jakie są otrzymane z 1,5% podatku, muszą być wykorzystane w ramach prowadzonej działalności pożytku publicznego.

Jak przekazać 1,5% podatku przez Internet dla Ukrainy?

Obecna sytuacja na świecie sprawia, że obywatele Ukrainy potrzebują specjalnego wsparcia. Swoim 1,5% podatku można wesprzeć uchodźców, dla których liczy się nawet najdrobniejszy gest. Aby im pomóc, wystarczy określić cel szczegółowy pt. „Ukraina” lub „Pomoc dla Ukrainy” i wpisać numer KRS organizacji, która organizuje dla nich zbiórkę np. fundacje.

Jak przekazać 1,5% podatku online? Skorzystaj z Pitbota!

Wiesz już, na co chcesz przeznaczyć swój 1,5% podatku dochodowego w tym roku? W takim razie musisz wiedzieć, że pomagać możesz już nawet ze swojego domu – niezależnie od tego, czy chcesz wspomóc kogoś na terenie Polski, Ukrainy czy innego państwa. Korzystając ze specjalnego oprogramowania takiego jak Pitbot, przygotujesz zeznanie podatkowe online – bez wychodzenia ze swojego pokoju. Poznaj bliżej naszą aplikację do rozliczeń PIT, przygotuj zeznanie w formie czatu z księgową, wpisz numer KRS wybranej organizacji pożytku publicznego i zacznij pomagać już dziś, rozliczając się jednocześnie ze swoich podatków. Serdecznie zapraszamy!

A jeżeli szukasz innych porad, zostań na naszym blogu podatkowym na dłużej.

5/5 - (3)