Posiadanie ubezpieczenia na życie jest rozwiązaniem, z którego korzysta bardzo wiele osób. Wykupienie polisy bowiem oferuje spokój ducha, a także ochronę na wypadek nieprzewidzianych zdarzeń. To jednak nie wszystko – ubezpieczenie jest również sposobem na oszczędzanie środków finansowych, a także ich inwestowanie. Mając na uwadze powyższe, warto zastanowić się, czy od polisy na życie płaci się podatek? A jeśli tak, to w jakich sytuacjach?

Zrozumienie zasad opodatkowania ubezpieczeń na życie może być nieco skomplikowane, ale jest to niezwykle ważne, aby w pełni korzystać z potencjalnych korzyści takiego ubezpieczenia. Właśnie dlatego przygotowaliśmy dla Ciebie ten artykuł, który pozwoli Ci zgłębić temat i odpowiedzieć na wszystkie te pytania. Zapraszamy!

Czym jest polisa na życie?

Polisa na życie jest rodzajem umowy ubezpieczeniowej zawieranej z towarzystwem ubezpieczeniowym. W jej ramach osoba ubezpieczona zobowiązana jest do regularnego opłacania składek. Ubezpieczyciel z kolei zobowiązuje się do wypłaty określonej sumy pieniędzy w przypadku hospitalizacji, śmierci bądź dożycia określonego wieku przez osobę, która wykupiła polisę.

Zakres ochrony ubezpieczeniowej może być różny – od prostych polis, które gwarantują wypłatę określonej kwoty w razie śmierci ubezpieczonego, po bardziej skomplikowane produkty, które oferują również element inwestycyjny zwanymi polisami na życie z ubezpieczeniem na życie.

Podatek od polisy ubezpieczeniowej – dlaczego właściwie należy brać go pod uwagę?

Kiedy decydujemy się na polisę na życie, zawieramy umowę, w ramach której oczekujemy wypłaty określonej sumy pieniężnej w określonych sytuacjach, o których napisaliśmy powyżej. Ta wypłata może stanowić znaczące wsparcie finansowe dla nas samych lub naszych najbliższych.

Sprawdź także:  Jak określić właściwy urząd skarbowy 2023? Gdzie rozliczyć PIT, CIT i VAT?

I w tym miejscu może pojawić się pytanie: czy ta wypłata z polisy na życie powinna być traktowana jako przychód podlegający opodatkowaniu? I analogicznie: czy w przypadku likwidacji polisy ubezpieczeniowej, środki, które otrzymujemy, są podobne do dochodów z pracy czy z inwestycji i czy powinny być tak traktowane przez fiskusa?

Zważywszy na obie sytuacje, w głowach może pojawić się myśl o zapłacie podatku od ubezpieczenia. To, czy należy się z nim liczyć, omawiamy poniżej.

Czy wypłata z polisy ubezpieczeniowej podlega opodatkowaniu?

To, czy pieniądze z polisy są opodatkowane, czy nie, zależy w dużej mierze od rodzaju posiadanego ubezpieczenia.

Polisa ochronna

Wybierając najpopularniejszą formę polisy, czyli ubezpieczenie ochronne, nie należy martwić się opodatkowaniem – niezależnie od tego, czy jest się osobą ubezpieczoną, czy też uposażoną. Dzieje się tak z prostej przyczyny – środki nagromadzone na polisie ochronnej nie są traktowane jako forma spadku.

Polisa oszczędnościowa

Polisa oszczędnościowa na życie to ubezpieczenie, które oferuje dwie ścieżki – jedną dla dorosłych i drugą dla dzieci. W obu wariantach płacona składka jest podzielona na część ochronną i oszczędnościową.

  • Część ochronna to podstawa ubezpieczenia na życie, z możliwością kilku rozszerzeń (np. ubezpieczenie od następstw nieszczęśliwych wypadków, leczenia szpitalnego czy poważnej choroby).
  • Część oszczędnościowa to kapitał zgromadzony w ramach polisy, który na koniec okresu ubezpieczenia jest wypłacany ubezpieczonemu lub uposażonym.

Czy zatem musimy zapłacić podatek od zgromadzonych oszczędności? Odpowiedź brzmi: nie. Oszczędności polisowe nie są traktowane jako dochód kapitałowy, więc nie podlegają tzw. podatkowi Belki, który wynosi 19%.

Polisa inwestycyjna

Inną popularną wersją ubezpieczeń jest polisa inwestycyjna. Podobnie jak wyżej opisana polisa oszczędnościowa dzielona jest na dwie części. Różnicą jest jednak fakt, że w jej przypadku składki nie mają charakteru oszczędnościowego, a inwestycyjny. W praktyce oznacza to tyle, że po zakończeniu umowy, możliwe jest wypłacenie pomnożonego kapitału.

Sprawdź także:  Błąd statusu e-deklaracji PIT 414

I tu pojawia się pytanie: czy istnieje podatek od polisy inwestycyjnej? Tak – taki zysk traktowany jest jako dochód, a więc podlega on opodatkowaniu podatkiem od zysków kapitałowych (podatek Belki).

Likwidacja polisy na życie a podatek

Likwidacja polisy na życie nie musi automatycznie oznaczać konieczności zapłaty podatku dochodowego od osób fizycznych czy podatku od spadków i darowizn. Dlaczego?

Ponieważ środki uzyskane z ubezpieczenia na życie nie są uważane za część spadku, co eliminuje potrzebę przeprowadzania postępowania spadkowego w sądzie. Tym samym, otrzymanie tych środków jest procesem szybkim i zminimalizowanym pod względem formalności.

Pieniądze z polisy a podatek dla pracodawców

Temat opodatkowania polis na życie dotyczy również pracodawców, którzy oferują swoim pracownikom grupowe ubezpieczenia na życie jako część pakietu socjalnego. Generalnie składki na takie ubezpieczenia nie są kosztami podatkowymi dla pracodawcy, ale istnieją wyjątki.

Jeśli polisa obejmuje ryzyka związane ze zdarzeniami wypadkowymi lub chorobowymi, a pracodawca nie jest jedynym uposażonym, koszty te mogą obniżyć podstawę do opodatkowania.

Co więcej, indywidualnie ubezpieczeni mogą odliczyć pewne składki, ale ogranicza się to do składek płatnych w ramach ZUS. Składki płatne w ramach indywidualnych polis ubezpieczeniowych lub tzw. trzeciego filara, a także ubezpieczenia wpłacane do KRUS, nie kwalifikują się do odliczenia.

Nie przegap nowości w świecie podatków i ułatw sobie rozliczenia PIT z PitBotem

Chcesz być na bieżąco z podatkami i ułatwić sobie życie, gdy nadejdzie czas rozliczeń? Zostań z nami na blogu! Znajdziesz tu najświeższe informacje, które pozwolą Ci lepiej zrozumieć skomplikowany świat podatków w Polsce. Chcemy jednak zaoferować Ci coś więcej niż tylko wiedzę. Dlatego zapraszamy do wypróbowania PitBot, naszej innowacyjnej aplikacji do rozliczania PIT online. Dzięki intuicyjnej obsłudze i funkcjonalnościom, które zminimalizują ryzyko błędów, rozliczenie podatków nigdy nie było tak proste i bezstresowe.

5/5 - (1)