W ramach Polskiego Ładu wprowadzonych zostało wiele preferencji podatkowych, z których skorzystać może szerokie grono podatników. Na preferencyjne warunki rozliczania się z urzędem skarbowym mogą liczyć m.in. rodziny wielodzietne, dla których przygotowano np. ulgę 4+ obowiązującą od 1 stycznia 2022 roku. W dzisiejszym artykule omówimy najważniejsze aspekty dotyczące tej preferencji, przybliżając to, czym konkretnie jest, dla kogo jest przewidziana oraz w jaki sposób można skorzystać z ulgi dla rodzin wielodzietnych. Zapraszamy do dalszej lektury – zespół PitBot.

Czym jest i do kogo kierowana jest tzw. ulga 4 plus?

Ulga 4+, jak już sama nazwa sugeruje, przysługuje rodzicom i opiekunom, którzy wychowują co najmniej 4 dzieci – takie rodziny bowiem zaliczane są do wielodzietnych. Jest to preferencja podatkowa, dzięki której podatnicy nie zapłacą podatku dochodowego od osób fizycznych (PIT) w momencie, gdy ich przychody nie przekroczą 85 528 zł w ciągu jednego roku podatkowego.

Co ważne: limit ten liczony jest osobno na każdego rodzica (tak więc małżeństwo ma nieopodatkowany przychód w wysokości 171 056 zł), przez co większość osób z czwórką dzieci (lub więcej) na utrzymaniu nie musi martwić się zapłatą podatku do urzędu skarbowego.

Do tego należy doliczyć również kwotę wolną od podatku, która obecnie wynosi 30 000 zł. Tak więc rodzice wychowujące co najmniej czworo dzieci mogą nie zapłacić podatku do nawet 231 056 zł w ciągu roku (2 x 85 528 zł + 2 x 30 000 zł).

Kto skorzysta z ulgi dla rodzin z 4 dzieci?

Roczny przychód, o którym wspomnieliśmy wyżej, nie jest jedynym warunkiem do tego, by móc skorzystać ze zwolnienia w zeznaniu podatkowym. Ulga przysługuje tym osobom – niezależnie od ich stanu cywilnego, które w ciągu roku:

 • wykonywały władzę rodzicielską,
 • były opiekunami prawnymi dla co najmniej czwórki dzieci mieszkających z nimi,
 • pełniły funkcję rodziny zastępczej,
 • wypełniały obowiązek alimentacyjny.
Sprawdź także:  Ulga dla młodych 2023 – wszystko, co musisz o niej wiedzieć

Zgodnie z powyższym, ulga przewidziana jest zarówno dla małżonków, jak i osób samotnie wychowujących co najmniej czworo dzieci – niezależnie od tego, czy jest się biologicznym rodzicem, czy nie.

Co ważne jednak: nie bez znaczenia w kwestii skorzystania z tej preferencji podatkowej pozostaje wiek podopiecznych. Ulga 4+ bowiem ma zastosowanie w przypadku wychowywania:

 • dzieci małoletnich,
 • pełnoletnich dzieci, które otrzymują i pobierają dodatek pielęgnacyjny bądź rentę socjalną (bez znaczenia na ich wiek),
 • dorosłych dzieci, które wciąż się uczą lub studiują i nie ukończyły 26. roku życia.

PIT-0 dla rodzin z czworgiem dzieci przewidziany również dla osób, którym w ciągu rozliczanego roku podatkowego urodziło się dziecko, przy czym nie ma znaczenia, kiedy tak naprawdę potomek przyjdzie na świat – czy będzie to 1 stycznia, czy 31 grudnia.

Kto nie skorzysta z ulgi na 4 dzieci z Polskiego Ładu?

Ulga podatkowa na 4 dzieci jest preferencją, z której mogą skorzystać podatnicy spełniający szereg wspomnianych warunków. W tym miejscu warto jednak dodać, że dla niektórych osób przewidziane zostały dosyć duże ograniczeniatyczy się to uczących dzieci między 18. a 26. rokiem życia. Co należy przez to rozumieć? Ulga nie będzie dostępna w momencie, gdy w trakcie roku dorosłe dziecko:

 • podlegało pod opodatkowanie podatkiem liniowym bądź ryczałtem ewidencjonowanym; co ważne: sytuacja ta nie dotyczy przychodów osiąganych za sprawą najmu prywatnego,
 • podlegało pod podatek tonażowy (tzw. okrętowy),
 • podlegało pod 19% podatek dochodowy w związku ze zbyciem papierów wartościowych,
 • było zwolnione z PIT w związku z przysługującą ulgą dla młodych,
 • uzyskało w poprzednim roku podatkowym dochód wyższy niż 16 061,28 zł (jest to dwukrotność renty socjalnej);

Podatkowa ulga dla 4 dzieci a podlegające pod nią przychody

Mówiąc o uldze dla wielodzietnych rodzin, warto doprecyzować temat przychodów, jakie obejmuje to odliczenie. Preferencja ta bowiem obejmuje przychody zwolnione od podatku (do 85 528 zł) osiągnięte:

 • na podstawie umowy o pracę lub zlecenie,
 • z zasiłku macierzyńskiego,
 • z wykonywanej działalności gospodarczej (opodatkowanie skalą podatkową, podatkiem liniowym bądź ryczałtem).
Sprawdź także:  Ulga na nowe technologie – czym jest i kto może z niej skorzystać?

Ulga dla rodzin 4 plus a ulga prorodzinna

Ulga dla wychowujących 4 dzieci to obok tzw. ulgi prorodzinnej (na dziecko) najpopularniejsza obecnie preferencja podatkowa dla osób wychowujących kilkoro dzieci.

Obecne przepisy umożliwiają skorzystanie z tych dwóch odliczeń jednocześnie. W praktyce wygląda to w ten sposób, że w momencie, gdy rodzic lub opiekun przekroczy ustanowiony limit wolny od podatku (85 528 zł), będzie mógł skorzystać z drugiej z ulg. Dla czwórki dzieci kwota ta wyniesie 6924,12 zł – tyle właśnie będzie można dodatkowo odliczyć, by nie płacić podatku. Każde kolejne dziecko to dodatkowe 2700 zł.

Jak skorzystać z ulgi dla rodzin z czwórką dzieci?

Z ulgi dla rodziny z 4 dzieci można skorzystać na dwa sposoby: w czasie składania rocznego zeznania do urzędu skarbowego lub w trackie roku (w czasie obliczania miesięcznych zaliczek na poczet podatku dochodowego).

Chcesz wiedzieć więcej? Wejdź na nasz blog podatkowy! A jeżeli potrzebujesz pomocy przy rozliczeniach, zdaj się na naszą aplikację do rozliczania PIT przez Internet. PitBot pomoże Ci przygotować zeznanie w kilka minut – bez wychodzenia z domu i obawy o błędy w deklaracji. Przetestuj już dziś!

5/5 - (2)